На Кіровоградщині під час розкопок кургану знайшли поховання, яким три і п'ять тисяч років

На Кіровоградщині під час розкопок кургану знайшли поховання, яким три і п'ять тисяч років

На Кіровоградщині під час розкопок кургану знайшли поховання, яким три і п'ять тисяч років Суспільне Кропивницький

Два поховання раннього бронзового віку і початку залізного віку знайшли археологи біля селища Петрове Олександрійського району Кіровоградської області. Виявили їх під час розкопок кургану, розповів Суспільному керівник експедиції Микола Тупчієнко. Похованням п’ять тисяч років і три тисячі.

Курган біля селища Петрове на мапах 50-х, 80-х років позначають, як курган висотою один метр. Нині він майже на рівні поля, розказав керівник археологічної експедиції.

“Ми проводимо охоронні розкопки тоді, коли виникає загроза знищення пам’ятки. В результаті наших робіт, пам’ятка зникає, як матеріальний об’єкт і переходить в інформаційний план. Тобто, замість реально існуючого кургану, з’являється науковий звіт, креслення до нього, фотокартки".

На Кіровоградщині під час розкопок кургану знайшли поховання, яким три і п'ять тисяч роківСуспільне Кропивницький

Каже, кургани розташовані на розпайованих землях. Перед тим, як почати на них господарську діяльність, власники мають замовити експертизу.

“За нашим законодавством, щоб не мати проблем із відведенням цієї землі, Петрівський кар'єр звернувся з тим, щоб ми провели охоронні розкопки. Він профінансував ці дослідження, в процесі якого ми його фотографуємо, знімаємо і ці кістки передаємо антропологам. Зараз в досліджені цих кісток зацікавлені наші польські колеги”.

Читайте також: "Археологічну експертизу земель відмінили". Микола Тупчієнко розповів про втрачені пам'ятки через відмінену норму закону

За словами Миколи Тупчієнка, семеро археологів працюють у Петровому п’ять днів. За цей час знайшли поховання, якому майже п’ять тисяч років. Скелет відправили на експертизу

“Там був похований молодий чоловік. Скелет дуже погано зберігся. Цьому сприяли і час, і нори різних гризунів, які живуть у степу. Це поховання було здійснене у прямокутній ямі, орієнтованій майже по лінії схід-захід. Перекрите було камінням. Чотири плити лежали поверх цього поховання".

Камені, якими було перекрите поховання, передадуть у Петрівський краєзнавчий музей. Другому похованню, яке знайшли, майже три тисячі років.

“Ми його визначаємо, як кіммерійське, тому що положення скелету було на лівому боці із руками перед тазом, яке нагадує положення вершника”.

Археолог Юрій Лукьянченко зробив ескізи з поховань. “Це поховання центральне ямної культури. З нього збереглося кістки людини, череп, посипаний фарбою – мінеральною вохрою, дерев’яне вугілля. Він не просто лежав на землі, а на такій циновці, вона відпечаталась і ми її зафіксували".

Для подальшого дослідження відібрав проби ґрунту науковий співробітник обласного краєзнавчого музею Владислав Шатковський.

"Це робиться для визначення флори та фауни того часу. Оскільки зараз одночасно декілька експедицій працюють з польськими колегами, то результати досліджень будуть взимку”.

Директорка обласного департаменту культури та туризму Уляна Соколенка сказала, що в області майже 2800 курганів перебувають на державному обліку. Це п’ята частина всіх існуючих.

"На території якої громади знаходиться курган та і забезпечує його охорону. Перед початком будь-яких будівельних робіт, люди звертаються до нас і з'ясовують, чи є на території об’єкти. Тоді ми вже співпрацюємо з археологами, істориками та науковцями".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди