Особливості техніки таврійського розпису на Миколаївщині. Розповідає майстриня

Особливості техніки таврійського розпису на Миколаївщині. Розповідає майстриня

Особливості техніки таврійського розпису на Миколаївщині. Розповідає майстриня Фото: Суспільне Миколаїв

Творчий осередок таврійського розпису, автентичної техніки декоративно-ужиткового мистецтва, функціонує в Куцурубській школі, що на Очаківщині.

Про особливості цієї техніки розпису кореспондентам Суспільного Миколаїв розповіла майстриня народного мистецтва, художниця Любов Паранюк.

Історія виникнення таврійського розпису достеменно невідома. Уперше на Миколаївщині його дослідила журналістка, письменниця та художниця Євгенія Бондаренко. Вона відправилася в етнографічну експедицію на батьківщину таврійського розпису — Кінбурнську косу, що нині входить до складу Очаківської міської територіальної громади. Саме на Кінбурнському півострові місцеві жителі почали "білити" стіни будинків та розписували їх різноманітними візерунками з відтінками блакитного.

Майстриня з Миколаївщини відроджує техніку таврійського розписуФото: Миколаївський обласний центр народної творчості та

Кераміка в стилі таврійського розпису

Євгенія Бондаренко таврійський розпис досліджувала з розповідей жителів півострова: мазальниць, рибалок та інших. У підсумку вийшла її книга "Стежки до лиману", присвячена тематиці й символіки цього південного орнаменту.

Саме після знайомства з дослідженнями Євгенії Бондаренко у стилі таврійського розпису почала працювати майстриня з Очаківщини Любов Паранюк.

Майстриня з Миколаївщини відроджує техніку таврійського розписуФото: Миколаївський обласний центр народної творчості та

Любов Паранюк

За словами Любові Паранюк, жінки-мазальниці, які вважають засновницями таврійського розпису, зображували на стінках будинків картини зі свого побутового життя, користуючись природними матеріалами: вапном та синькою, сама ця суміш давала такий відтінок кольору, який вони називали "сивий туман".

Основні кольори таврійського розпису — різні відтінки синього. У розписі переважають візерунки, присвячені морській, рослинній та тваринній тематиці.

Майстриня з Миколаївщини відроджує техніку таврійського розписуФото: особистий архів Любові Паранюк

Оформлення автобусної зупинки у стилі таврійського розпису

Окрім декоративної функції, творці таврійського розпису закладають у нього й функцію оберегу, адже закодовують у візерунках певну інформацію.

Кожен орнамент має своє символічне значення. Наприклад, блакитні журавлі — вісники дощу, а човни з вітрилами — прихильність долі, на яку сподівалися рибалки, закидаючи сіть у воду.

У 70-х роках 20 століття на стінах будинків Причорномор’я зображували постать жінки з червоною квіткою у високопіднятих руках. Цей образ жінки-берегині символізує маяки або козацькі сигнальні вежі з вогнищами.

Майстриня з Миколаївщини відроджує техніку таврійського розписуФото: особистий архів Любові Паранюк

Таврійський розпис відрізняється від інших технік декоративно-ужиткового мистецтва елементами морської тематики, наприклад, зображеннями дельфінів та чайок.

"Таврійський розпис тим і особливий, він охоплює більшість елементів морської тематики, те, що властиве тільки для нас. Тут багато берегової символіки, такої як маячки, парусники. І також зображення фауни і флори нашого краю", – розповідає Любов Паранюк.

Майстриня з Миколаївщини відроджує техніку таврійського розписуФото: особистий архів Любові Паранюк

Любов Паранюк представляє таврійський розпис на всеукраїнських фестивалях і культурних акціях, обласних виставках та майстер-класах, а також навчає розпису вихованців Куцурубської школи мистецтв.

Особливості техніки таврійського розпису на Миколаївщині. Розповідає майстриняФото: особистий архів Любові Паранюк

Любов Паранюк разом зі своєю ученицею Анною Жосс

Також у 2020 році за проєкт "Таврійський розпис Миколаївщині" майстриня була відзначена обласною премією імені Миколи Аркаса у номінації "Традиційна народна творчість та аматорське мистецтво".

Читайте також

"На Миколаївщині майстриня з бісероплетіння взяла участь у встановленні національного рекорду"

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди