Рейтингування колоній: чи відповідає дійсності та в яких умовах перебувають в’язні

Рейтингування колоній: чи відповідає дійсності та в яких умовах перебувають в’язні

Рейтингування колоній: чи відповідає дійсності та в яких умовах перебувають в’язні УНІАН

Міністерство юстиції опублікувало рейтингову карту в’язниць. 69 українських виправних установ оцінили за різними показниками, зокрема: вартість утримання засуджених, кількість персоналу, рівень безпеки. До трійки лідерів увійшли Качанівська виправна колонія (Харківська область), Надержинщинська ВК №65 (Полтавська область), Диканівська ВК №12 (Харківська область). Рейтинг — динамічний, тобто якщо колонія покращить свої "показники" її місце автоматично підвищиться.

Але рейтинг Мін'юсту розкритикували правозахисники. Вони кажуть, що дані за показниками завищені, а деякі ВК в рейтингу взагалі є найжорстокішими в Європі. Суспільне з’ясувало, якої думки про рейтингування адміністрація колоній і в яких умовах перебувають в’язні однієї з найкращих.

Результати оцінювання колоній на сайті Мін’юсту оновлюються в режимі реального часу. Всі установи на карті розміщені відповідно до регіону. Щоб дізнатися про них більше інформації, необхідно навести курсор на умовну позначку.

Систему розробили канадські партнери з проєкту SURGe у співробітництві з Міністерством юстиції України. Загалом, на збір та коригування даних, їхнє нормативне врегулювання витратили близько року. Рейтинг створили на основі даних за 2020 рік, їх до Мін’юсту в електронному форматі подавали керівники колоній.

Рейтингування колоній: чи відповідає дійсності та в яких умовах перебувають в’язніМіністерство юстиції

Рейтингування колоній: чи відповідає дійсності та в яких умовах перебувають в’язні

Міністр юстиції Денис Малюська запевняв, що механізм комплексної оцінки успішності установ допоможе відстежувати їх прогрес, зокрема, у таких сферах, як фінансова діяльність, кадрове забезпечення, безпека/режим, умови тримання, охорона здоров'я.

За результатами оцінки, найбільшу кількість балів набрали:

  • Качанівська ВК (№54) (Харківська область) — 769,52 бала;
  • Надержинщинська ВК (№65) (Полтавська область) — 746,75;
  • Диканівська ВК (№12) (Харківська область) — 743,36;
  • Полтавська ВК (№64) — 729,71;
  • Мелітопольська УВП (№144) (Запорізька область) — 697,04;
  • Покровська ВК (№17) (Харківська область) — 687,79;
  • Холодногірська ВК (№18) (Харківська область) — 675,27;
  • Божковська ВК (№16) (Полтавська область) — 671,24;
  • Каменська ВК (№34) (Дніпропетровська область) — 667,31;
  • Темнівська ВК (№100) (Харківська область) — 663,48.

Очолили рейтинг жіночі колонії: На першому місці — Качанівська на Харківщині — де з 2011 по 2014 роки перебувала Юлія Тимошенко. На другому місці — Надержинщинська колонія в Полтавській області. Зокрема, через зразкові умови для засуджених і дотримання прав людини. Замикає першу десятку Темнівська колонія, утім правозахисники кажуть, що вона одна з найжорстокіших.

Як каже заступник голови правління у Харківський інститут соціальних досліджень Андрій Черноусов, ця ВК не раз потрапляла у звіти Комітету Ради Європи з питань запобігання катуванням.

"Сота" Темнівська виправна колонія, входить до так званого "бермудського трикутника" Харківських колоній. Вони найжорстокіші в країні і навіть у Європі. На своїй території ВК №100 має міжобласну багатопрофільну лікарню, яка фактично знищена. Там немає відповідного персоналу. Хоча до цієї лікарні звозять засуджених з найближчих областей: Полтавської, Сумської. Про це в нас в рейтингу немає. Звичайно, там є гарні показники вартості перебування засудженого”, — каже Черноусов.

Формування бюджету в колоніях залежить від рівня розвитку власного виробництва: чим краща матеріально-технічна база, тим у колонії більший бюджет. Черноусов каже, що за такою системою вже успішно працюють в Сполученому королівстві, Канаді та Австралії. Однак до української карти, експерт має зауваження: “Поруч із цією статистикою чомусь я не бачу кількість справ, які були по цих колоніях в Європейському суді. У цій статистиці я не бачу кількість візитів підкомітету ООН із запобігання катуванням, які були присвячені саме цим колоніям. Відсутня кількість скарг, спроб самогубств, розмір заробітної платні - "реальної", яка нараховується на виплатні книжки засуджених".

“В кращих умовах люди не будуть виправлятися”

Разом із правозахисниками, Суспільне приїхало без попередження у Білоцерківську колонію №35, щоб перевірити умови перебування в'язнів. За рейтингом Мін'юсту, ця колонія, у якій утримуються 616 засуджених, входить у двадцятку найкращих в Україні, (17 місце).

Перед тим, як зайти на територію колонії наші документи перевіряють на декількох етапах. Ми мали можливість відвідати будь-яке приміщення та ділянку в’язниці, спілкуватися із засудженими. Пересувалися у супроводі першого заступника начальника колонії Валентина Добровольського. Про аналітичну карту, сказав, що знає не багато, але вважає, що це хороша ідея.

“Гарна ініціатива, вона спонукає до того, щоб ми прагнули до кращого. Кожен хоче бути першим. Приємно, коли твою установу хвалять, коли рейтинг у тебе високий", —поділився перший заступник начальника колонії.

Ми відвідали, зокрема, виробничу зону, котельню, житлові приміщення, медичну частину, лазню, харчоблок.

Рейтингування колоній: чи відповідає дійсності та в яких умовах перебувають в’язніСуспільне

Білоцерківська ВК №35

Суспільне поспілкувалося з майстром виробничого навчання Миколою Саєнком, в’язні йому часто розповідають про свій дім.

Дивно, що тут вони себе ідеально поводять. Я маю на увазі в колонії і в училищі. Жодних претензій, вони поводять себе хороше, все нормально", — розповів майстер Саєнко.

Після закінчення училища,  за бажанням, засуджені можуть підписати трудовий договір. Наразі їх вже уклали  216 чоловіків. Серед них і Ярослав, який працює електрослюсарем. Каже, що за місяць заробляє до трьох тисяч гривень. Гроші отримує на банківську карту, переводить своїм рідним або ж витрачає на речі та їжу, які можна придбати у магазині, що на території колонії.

Сказати, щоб там створили кращі умови? Але в кращих умовах, на мою думку люди не будуть виправлятися. Раз попав - більше не захоче", — поділився засуджений Ярослав.

"Хворіє від нестачі світла"

Заходимо в підвальне приміщення, там знаходиться дисциплінарний ізолятор. Місце де темно, дещо сиро, але колоритно, бо з радіоприймачів лунає "шансон". Його тут слухає тринадцятеро людей у камерах, не більше чотирьох у кожній. Оперуповноважений командує: “Проходимо вглиб камери. Камера відкривається.”

Спілкування з журналістами засуджені уникають, а на питання про умови, відповідають коротко: “Нормально. Порядок.”

Коридором далі "сидить" ув'язнений Руслан Онищенко, екскомандир роти "Торнадо".

Рейтингування колоній: чи відповідає дійсності та в яких умовах перебувають в’язніСуспільне

Руслан Онищенко

Його та ще сімох  бійців затримали в червні 15-го року в Луганській області. Підозру оголосили за понад десятком особливо тяжких статей Кримінального кодексу. Пів року в зоні АТО "торнадівці" діяли як злочинна група: незаконно відбирали майно, викрадали людей і чинили над ними насилля, зокрема, й статеве. Учасники угрупування всі звинувачення відкидають.

Онищенко вже три роки перебуває в окремій камері СІЗО, яке розташоване на базі Білоцерківської колонії. Він хоче, щоб його перевели у платну камеру, про це ледь не відразу розповів нам, однак у такій вимозі йому відмовляють, бо в колонії платних камер немає. Онищенко час від часу відволікається на свого кота і просить оперуповноваженого про допомогу: “Вась, візьми буль ласка, щоб він тут не мявкав”. Рудий кіт з підбитим оком, потрапляє у руки Онищенка. Вони в нього з ранами на зап’ястях, каже, що від кайданок.

“Це Тайсон, він теж тут хворіє від нестачі світла, — каже ув’язнений. — Це не СІЗО, а підвальне приміщення, практично нульовий поверх. Земля по саме вікно. Тобто, воно сире, холодне. І    зовсім не призначене для того, щоб утримувати тут людину більше ніж місяць чи два".

"В аналітиці від Мін'юсту є розбіжності"

Членкиня громадської ради при Мін'юсті Ганна Скрипка каже, що чимала кількість даних в аналітичній карті не відповідає тим, що надавали в колонії раніше. Зокрема, відрізняється і рейтинг вартості утримання в'язнів.

Рейтингування колоній: чи відповідає дійсності та в яких умовах перебувають в’язніСкріншот

Ганна Скрипка входить до громадської Ради при Мін'юсті.

“Вони пишуть, що 64 гривні, на рейтингу - 266, це велика розбіжність. І в цьому році у них 73 гривні утримання в'язнів. Не знаю чому такі розбіжності, але вони є", — додала членкиня громадської ради при Мін'юсті.

Якщо з'ясується, що колонія надала неправдиву інформацію,  з неї зніматимуться рейтингові бали. На наш запит в Мін'юсті відповіли, що планують розробити механізм притягнення установ до відповідальності, якої саме не вказують. А над вдосконаленням рейтингування, аналітики ще працюватимуть.

Читайте також

Уряд дозволив ув’язненим у СІЗО користуватися ІР-телефонією та інтернетом

Денис Малюська: "Ліпші та гірші камери існували завжди, але раніше вони діставалися за хабар"

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди