Ідоли та мечі: які археологічні знахідки розшукували на Полтавщині

Ідоли та мечі: які археологічні знахідки розшукували на Полтавщині

Ідоли та мечі: які археологічні знахідки розшукували на Полтавщині Полтавський краєзнавчий музей

Перші археологічні колекції на Полтавщині були зібрані меценаткою Катериною Скаржинською. А професійні дослідження почав проводити археолог Федір Камінський наприкінці 19 століття. Про це йдеться на сайті проєкту Українського культурного фонду "Віртуальні мандрівки пам'ятками археології та історії Полтавщини". Відтак, в області є археологічні знахідки різних періодів, починаючи з доби палеоліту. Про деякі з них читайте у матеріалі Суспільного.

Федорівський ідол

Скульптуру із пісковикаПісковик – осадова гірська порода, що складається із піску, зцементованого глинистим, кременистим та іншим матеріалом. виявили поблизу села Федорівка Карлівського району (тепер Ланнівська громада) 1973 року. Її знайшли працівники колгоспу, коли працювали на полі. Через рік знахідку перевезли на подвір'я місцевої школи. Нині вона зберігається у Полтавському краєзнавчому музеї.

На скульптуру натрапили поблизу кургану. 1988 року його досліджував археолог Олександр Супруненко.

У насипі розташовувався жертовний комплекс, який складався із ям та катакомб. Зокрема, там було катакомбне та чотири поховання зрубноїЗрубна культура – етнокультурне утворення доби пізньої бронзи. культури. На вершині цього насипу була скульптура − Федорівський ідол. Науковці припускають, що насип цього кургану використовувався як могильник окремої сім'ї кочівників епохи пізньої бронзової доби.

Ідоли та мечі: які археологічні знахідки розшукували на ПолтавщиніПолтавський краєзнавчий музей

Федорівський ідол

Висота Федорівського ідола – більше одного метра, а вага − понад 200 кілограмів. На боках стели є гравійовані та рельєфні зображення. З однієї сторони збереглися зображення зігнутих у ліктях рук, контури черева, фігура шамана з хвостом, а поруч зображення коня. З іншого боку зображене дерево життя.

Стела була атрибутом для проведення релігійних обрядів, як провідник між потойбічним і реальним світом.

Майдани «Великий і Малий Скоробір»

Великий і Малий Скоробір розташовані поряд із селом Більськ Котелевської громади.

Площа Великого Скоробору більше восьми гектарів. На його території знайдені бронзові наконечники у формі геральдичного щита, датовані кінцем 16 століття. А ще − срібна монета-акче кримського хана Менглі-Гірея І кінця 15 - початку 16 століття.

Ідоли та мечі: які археологічні знахідки розшукували на Полтавщиніmap.codpa.org.ua

Великий Скоробір

Майдан Малий Скоробір розташований поряд із Великим у межах Зіньківської громади. Він – частина залишків кургану, насип якого використовували для варіння селітри у 1610-х роках. Під час дослідження цієї місцевості науковці виявили рештки печей для виварювання мінералів. Їх діаметри коливаються від 40 до 20 метрів.

Поблизу Скоробору також були виявлені залізні наконечники татарських стріл. Деякі дослідники говорять про те, що тут була битва кримчаківКримчаки — окрема етнолінгвістична спільнота єврейського населення, котрі говорять кримськотатарською мовою. з литовськими військами.

Клепачівське городище

Клепачівське городище – пам'ятка археології скіфського часу 4-3 століття до нашої ери. Розташоване воно поблизу однойменного села Клепачі Хорольської громади. Його площа – понад вісім гектарів, а виявили – 1876 року.

Ідоли та мечі: які археологічні знахідки розшукували на Полтавщиніmap.codpa.org.ua

Клепачівське городище

Територія городища спочатку була огороджена валом − високим земляним насипом для захисту від ворогів. Ширина валу – понад вісім метрів, а висота − до п’яти метрів.

До кінця 19 століття у городищі зберігалися залишки котлованів, жител і господарських ям. З них залишилися лише п'ять.

Серед знахідок виявили фрагменти ліпного посуду: горщиків, мисок, керамічних пряселець різних форм, уламки обмазки, глиняних конусів. У Лубенському краєзнавчому музеї зберігається кілька бронзових наконечників стріл 5-4 століття до нашої ери, знайдені у городищі.

Ідоли та мечі: які археологічні знахідки розшукували на Полтавщиніmap.codpa.org.ua

Мечі, які знайшли в городищі

Найбільшими знахідками є два мечі. Перший − залізний, доби сарматських племен 1 століття до нашої ери − 1 століття нашої ери. Він має лезо ромбічної форми та довжину 50 сантиметрів. Другий залізний меч є зразком озброєння воїна часів готських походів 3-4 століття.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди