Вплив пожеж: як захисти себе і в яких додатках перевірити рівень забруднення повітря

Вплив пожеж: як захисти себе і в яких додатках перевірити рівень забруднення повітря

Вплив пожеж: як захисти себе і в яких додатках перевірити рівень забруднення повітря
. Фото ілюстративне: pixabay

Протягом кількох тижнів масштабні пожежі охопили території США, Африки, Туреччини та Південної Європи. Окрім небезпеки від вогню, вони призводять до концентрації у повітрі пилу, окисів азоту, важких металів та низки канцерогенних сполук. Схожа ситуація сталася в Україні у 2020 році, коли вогонь спалив площу у понад 20 га на сході країни.

Як слідкувати за рівнем забруднення повітря та захиститися від негативного впливу в зоні пожеж – Суспільне обрало найкращі безкоштовні мобільні додатки та підготувало низку порад.

Де слідкувати за станом повітря

AirCare, виготовлений розробниками з Північної Македонії, доступний для мобільних пристроїв iOS та Android, зокрема iPhone, iPad, смартгодинники Apple Watch та Huawei. Додаток містить інформацію про забруднення повітря, діаграми та карти, які показують рівні речовин у повітрі. Дані надходять з державних датчиків у США, Європі та Австралії та волонтерів організації PurpleAir.

AirVisual створила швейцарська компанія, яка контролює якість повітря IQAir. Додаток відстежує забруднення повітря у понад 10 тисячах міст у 80 країнах світу. Дані надходять з датчиків, розміщених у посольствах США. Окрім карт у реальному часі, які показують рівні шести різних типів основних забруднювачів, мобільний вебсайт AirVisual IQAir надає семиденний прогноз забруднення атмосферного повітря та прогнози погоди, а також новини та інформацію про наслідки забрудненням повітря для здоров'я.

Інформацію про стан повітря та алергени можна отримати у BreezoMeter. У додатку можна побачити, зокрема, карту забруднення у всіх країнах, де працює програма та рівень пилка та визначає від чого саме: дерев чи трави, а також вказує до якого виду вони належать.

Як пожежі впливають на здоров'я та як захиститися

Наслідки для здоров'я людини від диму від пожеж можуть бути від подразнення очей та дихальних шляхів до більш серйозних порушень. Зокрема зниження функції легенів, бронхіт, загострення астми та серцевої недостатності та передчасної смерті, зазначає американське агентство з охорони довколишнього середовища. Діти, вагітні жінки та люди похилого віку особливо вразливі до впливу диму.

Якщо пожежа триває неподалік і у повітрі відчутно пахне димом експерти радять:

  • уникати довгого перебування на вулиці;
  • тримати вікна та двері зачиненими, а також включати кондиціонер за можливості. Водночас як відзначають медики, за спекотної погоди перебування у повністю закритому приміщенні також може бути небезпечним для здоров'я, тому в разі пожежі у регіоні, де перебуває людина, їй варто на кілька днів переїхати;
  • пам'ятати, що звичайні хірургічні маски не можуть захистити легені від дрібних частинок у повітрі, які з'являються під час пожежі. Допомогти можуть "будівельні" респіратори N-95 або P-100, якщо вони щільно прилягають до обличчя;

Також під час пожежі дрібні частки можуть осідати всередині приміщень. У такому випадку варто уникати використання газових плит, свічок та камінів. Окрім того, не варто пилососити, оскільки це підіймає частки в повітря та не палити, адже це додатково забруднює легені.

Що відомо

  • Через поширення вогню влада Греції розпочала евакуацію передмістя Афін.
  • Неподалік від пляжу Пескара в Італії було поранено щонайменше п'ять осіб, а відпочивальники — евакуйовані після того, як лісові пожежі спустошили сосновий ліс неподалік. Тим часом протягом 10 днів палали ліси навколо курортних міст Албанії. Влада італійського острова Сардинія оголосила надзвичайний стан через масштабні лісові пожежі.
  • На півночі Іспанії вдалося загасити пожежу, внаслідок якої було знищено 415 гектарів природного парку парк Кап-де-Креус (Cap de Creus) та евакуйовано 350 осіб.
  • Пожежі тривають і в Туреччині. 7 серпня влада заявила, що більшість осередків поблизу Анталії локалізували.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок