Що потрібно знати жителям Миколаївщини при укладанні договору дарування чи заповіту

Що потрібно знати жителям Миколаївщини при укладанні договору дарування чи заповіту

Що потрібно знати жителям Миколаївщини при укладанні договору дарування чи заповіту Фото: Суспільне Миколаїв

З правової точки зору заповіт і дарування є зовсім різними, однак у побуті їх дуже часто плутають. Це може ускладнити спілкування з юристом та розуміння правових наслідків деяких дій. Що означає написати заповіт та укласти договір дарування, які правові наслідки має кожен із цих документів та у чому полягає відмінність. Про це в ефірі Українського радіо Миколаїв розповіла нотаріуска Марія Міщенко.

Заповіт

За словами Марії Міщенко, заповіт – це односторонній правочин, особисте розпорядження фізичної особи на випадок її смерті. Тобто заповіт – це розпорядження на майбутнє.

"Людина встановлює коло спадкоємців, яким бажає передати майно, визначає склад конкретного майна, яке хоче передати у спадщину, розподіляє його між спадкоємцями. Також людина може визначати певні умови спадкування, а також покладати на спадкоємців певні обов'язки", – розповіла Марія Міщенко.

Заповіти мають декілька видів. Зокрема, за способом розподілу майна заповіт буває простий, частковий, натуральний, пропорційний, змішаний.

Наприклад, заповідач може залишити все майно, без конкретизації яке саме, одному спадкоємцеві або декільком. У випадку, коли спадкоємців декілька, заповідач визначає частки спадку, порівно або ні. Або ж він може вказати конкретне майно, яке йому належить, і вказати конкретних спадкоємців. Наприклад, заповідач бажає залишити свій автомобіль синові, а квартиру – доньці.

Заповідач може встановити умову до спадкоємця, який вказаний у заповіті. Наприклад, спадкоємець отримає спадок, якщо в нього на момент спадкування буде вища юридична освіта.

"Припустимо, заповідач бажає, щоб його син отримав вищу юридичну освіту. І він ставить таку умову. Якщо умова не буде виконана, то спадкоємець не буде спадкувати майно за заповітом. У цьому випадку є можливість відмовитись від спадку за заповітом, якщо не отримав освіту, і претендувати на успадкування майна за законом", – розповіла Марія Міщенко.

Читайте також: "Пільги на житло: що потрібно знати учасникам АТО/ООС та внутрішньо переміщеним особам з Миколаївщини".

Також існують заповіти із покладанням обов'язків. Наприклад, обов'язок на спадкоємця надати право довічного користування житлом іншому спадкоємцю заповідача.

"Якщо в заповідача два сини, але одному він хоче заповісти житло, а іншому просто надати право там жити", – сказала Марія Міщенко.

Договір дарування

Договір дарування – це двосторонній договір. За цим документом, одна сторона передає іншій стороні безкоштовно майно, тобто дарунок.

Основна ознака цього договору – безоплатний характер. Тобто дарувальник повинен розуміти, що він передає у власність майно іншій людині безкоштовно, без будь-яких взаємних обов'язків зі сторони обдарованого.

"Часто люди вважають, якщо вони дарують комусь майно, що ця людина має доглядати їх. Насправді ні. Тут тільки моральна складова і можна на те лише сподіватись. Це на совісті обдарованого", – розповіла Марія Міщенко.

Правові наслідки

Укладення заповіту повністю залежить від волі та волевиявлення заповідача. Він у будь-який момент може змінити свій заповіт, може його скасувати, може скласти новий заповіт, але потрібно пам'ятати, що новий заповіт скасовує попередній. Наприклад, якщо в попередньому заповіті чоловік заповів квартиру дружині, а у другому заповіті усе майно переписав на доньку, то набирає чинності новий заповіт.

Право власності на майно переходить на обдарованого безстроково та безповоротно.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Миколаїв у Viber

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди