Як залежить наповнення бюджету Черкас від зведення багатоповерхівок – розслідування

Як залежить наповнення бюджету Черкас від зведення багатоповерхівок – розслідування

Як залежить наповнення бюджету Черкас від зведення багатоповерхівок – розслідування Суспільне: Черкаси

Про те, як із року в рік певним забудовникам вдається практично безоплатно отримувати комунальну землю для зведення багатоповерхівок – у розслідуванні команди "Лакмус".

У березні 2021 року депутати Черкаської міської ради ухвалили Програму соціально-економічного розвитку. За два тижні до цього виконком з голосу вніс пропозицію збільшити надходження до бюджету розвитку на 172 мільйони гривень. Тобто більше, ніж на третину. Саме ці кошти планували витратити на міську інфраструктуру.

22 липня 2021 року: половина бюджетного року позаду, а запланованих надходжень так і не надійшло. За словами секретаря міської ради Юрія Тренкіна, основним джерелом доходу має стати реалізація земель черкаського полігону:

"Зараз є проєкт поділу земельних ділянок. Я вважаю, що якщо його реалізувати до кінця року, ми вийдемо в профіцит бюджету – і ніякого дефіциту не буде. І я вважаю, що вартість земельних ділянок, розташованих на полігоні, а це більше 100 гектарів землі, набагато більша ста мільйонів – того передбаченого надходження від продажу земельних ділянок".

Продаж землі у Черкаській міській раді – виключне право департаменту архітектури. Саме там організовують та проводить земельні аукціони.

Згадані секретарем міськради 100 гектарів землі черкаського полігону нині у постійному користуванні КП “Черкасиінвестбуд”. Аби продати цю землю з аукціону забудовникам та отримати заплановані мільйони, посадовці та депутати мають повернути її з користування “Черкасиінвестбуду” у володіння департаменту архітектури. За відповідне доручення депутати проголосували в березні 2021 року. На його виконання заклали два тижні. Відповідно до закону, директор КП може відмовитись від землі добровільно. Проте цього робити він не став, назвавши такий крок “недоцільним і таким, що призведе до нібито ліквідації підприємства”.

Як залежить наповнення бюджету Черкас від зведення багатоповерхівокСуспільне: Черкаси

“Черкасиінвестбуд” створили 26 років тому. На папері серед напрямів діяльності підприємства є забезпечення будівництва житла та залучення інвестицій. Минулий рік “Черкасиінвестбуд” завершив із майже 300-тисячними збитками. Збитковість підприємства – одна з причин, чому юристка, депутатка Надія Івашкова ініціювала передання земель полігону у власність міста.

"Прозорим може бути лише продаж земельної ділянки на земельних торгах, які повністю відкриті. У них можуть взяти участь різні суб’єкти господарської діяльності – купити і заплатити гроші в бюджет міста. Усе те, що стосується довгих договорів на будівництво, завжди приховує такі речі, які можуть бути невигідними для територіальної громади".

Знайти тих, хто може забудувати земельну ділянку і наповнити місцевий бюджет, переконані комунальники, зможуть і самі. Про це у листі меру повідомив директор КП.

У дечому підтримує його і профільний заступник міського голови Віктор Беззубенко. За його словами, щомісячно “Черкасиінвестбуд” платить до бюджету за полігон 30 тисяч земельного податку. Чекати, поки об'єкт стане привабливим для забудовників та його реалізації з молотка департаментом архітектури – задовго:

"Полігон, засипаний сміттям, поріс бур'янами. Це, повірте мені, достатньо неприваблива територія для забудови. З того моменту, коли ми забираємо цю земельну ділянку в “Черкасиінвестбуду” – за неї в бюджет міста не надходить жодної копійки. А так, – пройшов місяць, хочеш-не-хочеш, підприємство зобов'язане по закону заплатити за цю земельну ділянку в бюджет 30 тисяч".

Як залежить наповнення бюджету Черкас від зведення багатоповерхівокСуспільне: Черкаси

Лишилося дізнатися, чи справді, КП “Черкасиінвестбуд” спроможне знайти інвестора і чи пошук інвестицій на користь громади є його реальним завданням.

“Черкасиінвестбуд” володіє комунальними скарбами у мільйони гривень, має у власності також комерційну нерухомість. Зокрема, це об'єкти у центрі Черкас. На підприємстві працюють п’ятеро людей. Саме "середня", за мірками Черкас, заробітна плата для них “з'їдає” більшу частину доходів підприємства. Плюс витрати на комуналку та утримання власного офісу. Доходи підприємства – плата орендарів за нежитлові приміщення. Це 2 мільйони гривень на рік. І зовсім нічого від інвестиційної діяльності та інвесторів.

Спроби взяти коментар щодо діяльності КП “Черкасиінвестбуд”, їхніх планів із пошуку інвесторів та реальності втілення тривали більше двох тижнів. Ми телефонували й писали директору КП Івану Будяку. Спочатку він був категорично проти будь-яких коментарів. Потім –заважав укус бджоли.

"Я нічого не приховую, вся інформація доступна. І я вам із задоволенням допоможу, чим зможу. Мене сьогодні бджола вкусила за губу, у мене вона напухла. Не можу я коментувати, не фотогенічний", –повідомив Іван Будяк телефоном.

На робочому місці директора комунального підприємства також не було.

Із відкритих джерел про КП “Черкасиінвестбуд” відомо:

У 2019 році підприємство уклало інвестиційну угоду на забудову елітної земельної ділянки в мікрорайоні "Митниця", на вулиці Сержанта Жужоми, 4. Як розповідав сам Іван Будяк, інвесторів знайшли за допомогою оголошення в газеті. Ним стало маловідоме підприємство “Група Азот”.

На ділянці розпочалося будівництво будинку на 150 квартир. Місто свою вигоду від цієї операції має отримати лише згодом, каже агент з операцій з нерухомістю Дмитро Усмединський:

"Забудовник – це бізнесмен. Його бізнес – будівництво і продаж потім житла. Чим меншою буде в нього собівартість старту будівництва, придбання ділянки і підключення до мереж, тим більшу він отримає вигоду. Він може купувати старі будівлі, зносити їх і будувати там хмарочоси, може отримати землю безкоштовно. Звичайно, йому легше отримати її безкоштовно, ніж купувати".

За кілька кілометрів від цієї ділянки розташований уже зведений будинок за адресою Козацька, 9/1. На початку року його ввели в експлуатацію. Надати документи з умовами укладеної угоди комунальник відмовляються.

Скільки може коштувати земля під подібною забудовою, експерт Дмитро Усмединський точно сказати не може. Каже, що визначити і підняти ціну може лише прозорий аукціон. Невідомо йому і нічого про пошуки інвесторів з боку комунальників.

"Я особисто не чув. Може, десь ця інформація була, але до мене вона не доходила. Може, забудовники і знають. Може, вони дзвонять вибірково чи всім перспективним. Їх не так багато, із десяток. Можна їм всім потелефонувати, запросити, провести. Хто більше дасть – тому і продати.Тільки аукціон дає максимальну ринкову ціну", – розповів пан Дмитро.

Як залежить наповнення бюджету Черкас від зведення багатоповерхівокСуспільне: Черкаси

За інформацією з офіційного сайту забудовника, у багатоповерхівці 90 квартир. Загальна площа житлової забудови – майже десять тисяч квадратних метрів. Ціна одного – 13,5 тисяч гривень.

Представник забудовника – начальник відділу капітального будівництва ПП “Надія” Іван Рудик називає історію співпраці з комунальниками вдалою для свого підприємства. Мовляв, вони інвестували у благоустрій та комунікації довкола будівлі – це і є їхнім основним вкладом за отримання землі.

"Ми ідеально працювали з КП “Черкасиінвестбуд” цього року. Це розвиток інфраструктури населеного пункту, насамперед – міста Черкаси. Ставить умови “Черкасиінвестбуд”: ми повинні вкласти кошти або в розвиток інженерних мереж, благоустрою території, не обов’язково території земельної ділянки, яка прибудинкова, або яка належала “Черкасиінвестбуду”. Це місто".

Власне, для депутатки міської ради Надії Івашкової приклад із ділянкою на Козацькій, 9/1 став одним із поштовхів до ініціювання проєкту передання 100 гектарів полігону із користування “Черкасиінвестбуду” департаменту архітектури:

"Наскільки я розумію, місто, бюджет міста, не отримав нічого. Що отримало саме КП, треба запитувати у них із документами. Але виходячи з відкритої фінансової звітності, що підприємство є збитковим і ніяким чином проєкт не повпливав на цю збитковість, – це також збитковий договір. І всі інші будуть такі самі".

За інформацією депутатів, за зведення будівлі із десятьма тисячами квадратних метрів житла на березі Дніпра комунальники отримали 300 тисяч гривень. Це ледь не удвічі менше, аніж коштує найдешевша квартира у новобудові.

Станом на 1 червня КП “Черкасиінвестбуд” заборгував місту більше мільйона за сплату земельного податку. Причому сума боргу постійно зростає. За словами директорка департаменту фінансової політики Тетяни Харенко, у міський гаманець від комунальників надходять здебільшого тільки податки із зарплат.

"Як юридична особа “Черкасиінвестбуд” – сплачує податки до місцевого бюджету. Це податок із доходів фізичних осіб, це наймані працівники, які отримують у них заробітну плату; це земельний податок, за землю, яка в них є; і в деяких роках він сплачував податок на прибуток, якщо мав прибуткову діяльність. Щодо продажу землі, то продажем займається департамент архітектури, саме “Черкасиінвестбуд” землю не продає, тобто надходжень від “Черкасиінвестбуду” за продаж землі – немає".

Експерт, співзасновник розслідувального медіа “Наші гроші” Олекса Шалайський наголошує, що земельні історії не можуть закриватися на директорах КП. Адже дії комунальників супроводжують голосування й політична воля депутатів.

"Коли віддають землі під забудову конкретному забудовнику, вони намагаються це зробити так, що їм теж цей забудовник подобається. Насправді директор комунального підприємства – не цар і Бог, а раб і слуга, який годується крихтами з великого столу, куди він носить свою данину".

Іван Будяк на попередніх місцевих виборах директор підприємства йшов до місцевої ради під прапорами партії “За майбутнє”, лідером якої у Черкасах є міський голова Анатолій Бондаренко. Окрім того, Будяк є близьким родичем впливого місцевого політика Віталія Чена – давнього соратника Бондаренка ще за часів його головування у ВО “Батьківщина”.

За час керування підприємством “Черкасиінвестбуд” Будяком коштовну землю продовжують отримувати пов’язані з міським головою забудовники.

Зокрема, цього року депутати віддали комунальникам коштовну ділянку за адресою Героїв Дніпра, 4. Поруч з нею вже звели житловий комплекс забудовники з Хмельницького і поступово беруться за забудову зазначеної “комунальної” ділянки. Відповідні дозволи вже отримали.

Про стосунок свого старого політичного товариша Михайла Мушієка до ЖК, який нині відпускає квартири на Героїв Дніпра, 4, публічно говорив і міський голова Черкас Анатолій Бондаренко. Мушієк разом із вже згаданим Віталієм Ченом є депутатом обласної ради від партії “Батьківщина”. А син Михайла Григоровича Мушієка Андрій минулого року став депутатом міської ради від партії “За майбутнє”, яку на Черкащині очолює Анатолій Бондаренко.

Із свого розслідувального досвіду журналіст Олекса Шалайський зазначає: якщо депутати чи посадовці досі не звільнили директора КП, до якого буцімто мають претензії, то це вже тіньова історія. І радить задекларувати свої претензії конкретними діями.

"Нехай депутати звернуться в правоохоронний орган, щоб було відкрите кримінальне провадження щодо невиконання рішень тощо. Думаю, можна знайти зо 5-6 різних статей Кримінального кодексу. Починаючи від “Службової недбалості” до “Нанесення збитків”. І побачити, як це буде рухатися".

У травні комунальники вже отримали дозвільні документи на забудову п’яти ділянок полігону.

Аби проаналізувати майбутню ймовірну вигоду для міста з цих операцій, ми намагалися отримати інвестиційні угоди комунальників за останні роки. Ці спроби тривали понад місяць. Врешті, перед виходом публікації, за втручання депутатів міської ради, а також допомоги все того ж заступника міського голови Віктора Беззубенка Іван Будяк поділився своїми інвестиційними досягненнями. Зокрема, за забудову 160 квартир по вулиці Жужоми, 4 місто може отримати грошову винагороду. Але та не може перевищувати вартості однієї квартири у цьому будинку. Аналогічна умова і забудови ділянки за адресою Героїв Дніпра, 4.

Тобто усе, що отримає місто у кращому випадку, це грошовий еквівалент вартості двох квартир. І лише тоді, коли будівництво цих будинків завершать.

Відповідно до інформації із профільних сайтів продажу нерухомості, мова може йти про 50 тисяч доларів, що майже удвічі менше, ніж Іван Будяк з підлеглими щорічно витрачають на своє утримання і пошук інвесторів.

За матеріалами розслідування "Лакмус", підготовлено на замовлення Черкаської регіональної дирекціі АТ "НСТУ".

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди