США повернули Іраку понад 17 тисяч вивезених за час військової місії артефактів

США повернули Іраку понад 17 тисяч вивезених за час військової місії артефактів

США повернули Іраку понад 17 тисяч вивезених за час військової місії артефактів

США повернуть Іраку понад 17 тисяч артефактів, вивезених після початку військової місії з усунення Саддама Хусейна у 2003 році. Про це повідомляє Reuters з посиланням на міністра культури Іраку Хасана Надхіма.

Вашингтон протягом майже десяти років відстежував стародавні цінності, награбовані на іракській території та перевезені в США, щоб пізніше відправити їх назад в Багдад. Різні артефакти конфісковували як у приватних власників, так і у музеїв.

Влада США досягла угоди з Багдадом про повернення предметів, вилучених у дилерів і музеїв Штатів. Однією з таких реліквій стала глиняна табличка з частиною "Епосу про Гільгамеша", яку довелося відібрати у виставкового залу в Вашингтоні у 2019 році. За повідомленням уряду, її вивезли із Іраку контрабандою та продали на аукціоні торговцеві предметами мистецтва в Оклахомі.

"Епос про Гільгамеша" – це рідкісний клинописних текст зі стародавньої Месопотамії, табличка снів Гільгамеша, яка містить уривок з однойменного релігійного епосу.

США повернули Іраку понад 17 тисяч вивезених за час військової місії артефактів

Глава іракського Мінкульту поскаржився, що ще тисячі артефактів вважаються зниклими, їх не вдається відстежити навіть за допомогою міжнародних організацій.

За словами Надхіма, в знищенні та розграбуванні історичних пам'яток велику роль зіграли бойовики терористичної організації "Ісламська держава". Одні артефакти знищувалися бойовиками, оскільки "суперечили їх радикальній картині світу", інші продавалися на чорному ринку, щоб виручити гроші для продовження бойових дій.

The New York Times повідомив, що американські Музей Біблії та Корнелльський університет повернули Іраку 17 тис. артефактів, пов'язаних з історією країни.

Колекція, що складається в основному з глиняних табличок і печаток, повернулася до Іраку минулого тижня на літаку прем'єр-міністра країни після його офіційного візиту в США.

Ірак зазнавав мародерства понад 30 років. У 1991 році після початку американської військової операції "Буря в пустелі" іракська влада втратила контроль над деякими південними районами країни. На цій території й відбувалися масові грабежі історичних пам'яток.

Читайте також

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше