Христина Тимановська, яку примусово намагалися вивезти до Білорусі, влаштувала пресконференцію

Христина Тимановська, яку примусово намагалися вивезти до Білорусі, влаштувала пресконференцію

Христина Тимановська, яку примусово намагалися вивезти до Білорусі, влаштувала пресконференцію Христина Тимановська. Фото: AP

Білоруська легкоатлетка Христина Тимановська, яку зняли зі змагань на Олімпійських іграх у Токіо після критики на адресу її тренерського складу та спортивних чиновників, організувала пресконференцію 5 серпня у Варшаві.

Спортсменка змогла уникнути примусового вивезення до Білорусі та виїхала у Польщу.

Перед початком пресконференції Тимановської Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що білоруська влада порушила олімпійське перемир’я.

"Заспокоївся, побачивши, що спортсменка Христина Тимановська успішно прибула до Польщі. Однак ще одна горда білоруска була змушена тікати зі своєї країни через дії режиму Лукашенка і порушення олімпійського перемир'я" – наголосив він.

На початку пресконференції Тимановська заявила, що її заяви у Токіо не були жодним чином пов’язані із політикою. За її словами, насамперед вона намагалася звернути увагу на те, що через помилки спортивних чиновників двоє білоруських спортсменок не змогли потрапити на Олімпійські ігри.

Спортсменка зазначила, що поки що не вирішила, чи проситиме політичний притулок у Польщі.

"Я не думала зараз про політичний притулок. Все, що я хочу зараз – це залишитись у Польщі, продовжити спортивну кар’єру тут. І ми обрали Польщу, тому що я також спілкувалась із батьками, які сказали, що, можливо, Польща буде найкращим для мене варіантом, тому що їм, може, видасться приїздити до мене, щоб ми могли зустрічатись", – пояснила Тимановська.

Вона також розповіла, що чекає на свого чоловіка, який має приїхати до Польщі найближчим часом. Тимановська зазначила, що хотіла б залишитись у Польщі разом із ним.

За словами спортсменки, перед поїздкою на Олімпіаду вона не очікувала, що не зможе повернутися на батьківщину.

"Я взагалі не могла уявити, що може статись така ситуація. Ми планували, що я закінчу свій змагальний сезон, також у мене мали бути змагання 15 серпня і я спілкувалась зі своїм менеджером з приводу того, як я з Білорусі летітиму на змагання. По завершенню сезону ми планували полетіти на відпочинок, я планувала завершити своє навчання, яке я почала. Також планували далі займатися роботою, яку я розпочала у Мінську", – поділилась легкоатлетка.

Тимановська додала, що була неприємно вражена атакою не неї з боку білоруських пропагандистських ЗМІ.

"Мені розповіли мої батьки, що по телевізору вже говорять про мене, і говорять дуже погані речі, що я не скористалась шансом пробігти на Олімпіаді у тому виді (спорту – ред.), в якому я ніколи в житті не брала участь, і що я "недоспортсмен", – зазначила вона.

За словами спортсменки, попри це вона отримувала набагато більше слів підтримки, ніж критики чи погроз. Водночас Тимановська хвилюється через своїх батьків, які лишились у Білорусі.

При цьому представникам Тимановської поки що не вдалося оскаржити її зняття зі змагань у Токіо. Нині інтереси спортсменки представляють японські адвокати, а також Білоруський фонд спортивної солідарності

Тимановська заявила, що готова допомагати білорусам, які відчувають тиск з боку влади.

"Я готова допомогти людям, що можуть опинитися у подібній ситуації, як я, або людям, які прагнуть залишити Білорусь. Також я хочу сказати всім білорусам, щоб вони припинили боятися, якщо на них чиниться якийсь тиск, щоб вони сміливо про це заявляли, і якщо хтось відчуває тиск чи якісь психологічні проблеми, вони також сміливо можуть написати мені – я намагатимусь підтримати кожного і відповісти кожному", – наголосила спортсменка.

Член президії Координаційної ради білоруської опозиції та колишній міністр культури Білорусі Павло Латушко нагадав, що через політичні репресії постраждали вже десятки тисяч білорусів.

"За останній рік 40 тисяч пройшли через арешти. У Білорусі близько тисячі політичних в’язнів. Минулого тижня Слідчий комітет заявив, що було відкрито 4700 кримінальних справ щодо мирних протестувальників. За різними оцінками, 15 людей було вбито або вчинили суїцид чи були доведені до суїциду", – наголосив він.

Читайте також: Лукашенко наказав закрити кордони Білорусі

За словами Латушка, дані онлайн-опитування, проведеного опозицією, показали, що 95% білорусів хвилюються через свою безпеку у Білорусі.

"На наших соціальних ресурсах ми провели опитування: чи боїтеся ви за свою безпеку в Білорусі. І відповідь приголомшила нас: 95% білорусів бояться за свою безпеку в країні. Це – наймасовіші репресії після Другої Світової війни в Європі. Чому приймає рішення Христина й інші? Думаю, відповідь ви дасте самі", – зазначив він.

Які плани у спортсменки

Христина Тимановська зауважила, що отримала багато підтримки, зокрема, й від спортсменів з України.

"Я отримала слова підтримки від білоруських спортсменів. Мене підтримали і спортсмени з усього світу, з України, зокрема, мені пропонували допомогу – житло, або допомогу чоловікові, який знаходився там. Підтримка звучить з будь-яких сфер", – розповіла вона.

Спортсменка сподівається, що зможе продовжити свою кар’єру.

"У мене є тренер в Австрії. Звичайно ж, хотілося б продовжити працювати з ним. Останні два роки мій чоловік допомагав мені тренуватися в Мінську. Він приїде сюди, і тут ми теж спробуємо тренуватися", – зазначила Тимановська.

Попри все вона сподівається, що ще зможе виступити на майбутніх Олімпійських іграх.

"Я дуже засмучена тим, що у мене відібрали шанс на Олімпійські ігри. Навіть після ситуації ми намагалися подати протести, щоб я могла виступити. Були довгі п'ять років підготовки, довелося пережити травми і ковід. Але я сподіваюся, що це не остання моя Олімпіада, я сподіваюся ще на два старти. Буду робити все можливе, щоб швидше повернутися до ладу і продовжити кар'єру", – зауважила спортсменка.

Тимановська зазначила, що повернеться до Білорусі тільки тоді, коли її перебування там буде безпечним.

Що сталось у Токіо

Спортсменка розповіла, що перш ніж вирушити до Польщі, радилася з батьками та чоловіком.

"Коли мені дали час на збір валіз, я намагалася максимально тягнути час, зв’язувалась із батьками й чоловіком, радилися, що робити. Спочатку думали, що треба повернутися додому. Потім зв'язалася з Фондом спортивної солідарності, вони сказали, що готові надати мені допомогу. І коли я вже йшла до машини, зателефонувала бабуся і сказала, що мені не можна повертатися до Білорусі. Можливо, хтось зумів передати, що на мене чекає, якщо я повернуся. Тут я почуваюсь у безпеці", – розповіла Тимановська.

Спортсменка розповіла, що після того, як вона відмовилася самостійно знятися зі змагань у Токіо, на неї почали тиснути білоруські спортивні чиновники.

"Коли відбулася перша розмова про те, що я не буду брати участь на другій дистанції, що рішення ухвалене за мене, мені вже куплений квиток, мене запитали, чи згодна я. Я сказала, що не згодна і хочу брати участь, після чого пішла інша розмова – що будуть вжиті інші заходи. Після цього головний тренер сказав: добре, ти можеш бігти. Наступного дня (Дмитро – ред.) Довгаленок з Національного олімпійського комітету запитав мене про рішення, на мою користь – я сказала, що буду бігти. За пару годин до мене прийшли, сказали, що мене ніхто не питає, мені вже куплений квиток, я повинна збирати речі і летіти в Білорусь", – зазначила вона.

Христина Тимановська розповіла, що коли її намагалися вивезти з Токіо, вона звернулася до співробітників поліції за допомогою онлайн-перекладача.

"Співробітники поліції не одразу зрозуміли, чого я хочу. Потім підійшов чоловік із олімпійською акредитацією, я показала йому свій телефон із цими словами, і він допоміг мені. Ще підійшов чоловік з нашого Олімпійського комітету, запитав, що я роблю – я пояснила, що щось втратила в олімпійському селі. Він сказав: що ти там могла втратити? Потім чоловік із акредитацією сказав поліцейським, що щось тут не так. Мене відвели в сторону, оточили поліцейськими, взяли мої речі і намагалися робити так, щоб я не перебувала поруч з людиною, яка мене супроводжувала. Коли інформація з'явилася в новинах, вони відвели мене в окреме приміщення і зробили так, щоб я перебувала у максимальній безпеці", – повідомила спортсменка.

Тимановська зауважила, що якщо хтось зі спортсменів вирішить залишити Білорусь, вона надасть їм необхідну допомогу.

"Для цього створена спеціальна організація – Білоруський фонд спортивної солідарності. Учасники цього фонду знаходяться у Києві, Варшаві і Вільнюсі, завжди будуть готові допомогти білоруським спортсменам", – зазначив Павло Латушко.

Спортсменка зазначила, що 9 серпня планує взяти участь у марафоні фонду "Свобода".

Що було раніше

  • 1 серпня Білоруський фонд спортивної солідарності повідомив, що спортсменку Христину Тимановську, яка мала брати участь в Олімпійських іграх-2020, намагалися силоміць вивезти з Токіо. 2 серпня бігунка мала розпочати виступ на Олімпіаді-2020 у кваліфікаційних забігах на 200 метрів. У стартових списках її більше немає.
  • За офіційною версією Національного олімпійського комітету Білорусі, Тимановську усунули від змагань через "емоційно-психологічний стан" за рішенням лікарів і тренерів збірної.
  • Проте атлетка заявила, що "це брехня" та сказала, що лікарі її не оглядали. Тимановська записала відеозвернення до МОКу, в якому попросила комітет втрутитися.
  • Днями спортсменка негативно висловилася в Instagram щодо того, що її заявили на естафету на дистанцію, яку вона раніше не бігала. Тимановська вже видалила ці відео.
  • Міжнародний олімпійський комітет звернувся до Білорусі за роз'ясненням з приводу ситуації із Тимановською. Сама ж спортсменка отримала гуманітарну візу до Польщі у посольстві країни в Токіо.
  • Чоловік Тимановської Арсеній Зданевич разом з їхньою дитиною терміново виїхали з Білорусі до України на тлі ситуації у Токіо.
  • Після цього Міжнародний олімпійський комітет (МОК) розпочав офіційне розслідування справи легкоатлетки.
  • 4 серпня стало відомо, що Тимановська вилетіла з Японії до Австрії.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди