Скульптура на честь жертв вибуху в порту Бейрута викликала неоднозначну реакцію суспільства

Скульптура на честь жертв вибуху в порту Бейрута викликала неоднозначну реакцію суспільства

Скульптура на честь жертв вибуху в порту Бейрута викликала неоднозначну реакцію суспільства

4 серпня у столиці Лівану Бейруті пролунав вибух. Потужна вибухова хвиля поширилася на центр міста й передмістя, пошкодивши будівлі та машини в радіусі десяти кілометрів.

Причиною вибуху стала детонація 2750 тонн аміачної селітри, конфіскованої митними службами у 2014 році. Знайти винних у трагедії так і не вдалося.

Через рік після вибуху в порту ліванської столиці встановили пам'ятник з уламків зруйнованих вибухом будинків. 25-метрова фігура називається The Gesture ("Жест"), її автор – ліванський скульптор Надім Карам. Про це повідомляє Artnet.

Пам'ятник зображає гіганта, що тримає квітку. За словами автора, його робота – це "акт пам'яті та жест безмірної печалі, яким відзначений народ Бейрута".

"Це гігант з попелу, слідів вибухів, шрамів міста, які всюди можна зустріти в Бейруті. Робота втілює ще не загоєні рани людей", – сказав Карам в інтерв'ю Arab News.

Скульптура зроблена з десятків пошкоджених сталевих деталей, які колись були частиною ангарів порту. Через кілька днів до готового проєкту додадуть світлову і водну інсталяції, що буде приурочено до національного дня жалоби в Лівані 4 серпня.

Однак реакція в Інтернеті на нову скульптуру Карама поки неоднозначна. Водночас з тим, як одні відзначали його роботу, інші почали її критикувати.

Серед других – креативний директор з Бейрута Мазен Чехаб. Він не погодився з часом встановлення скульптури: "Це ганебний жест. Нічого не слід робити з портом, поки винних у вибуху не притягнуть до відповідальності", – написав він у коментарі на каналі Карама в Instagram.

Активіст Бахар Аль-Халабі звинуватив Карама в пособництві ліванським політикам, яких, на його думку, слід звинувачувати в тому, що вони нічого не зробили, щоб запобігти вибуху. У своєму коментарі він стверджує, що для встановлення скульптури потрібно було отримати згоду "тих самих злочинців / винуватців самого вибуху". Митець заперечив причатність уряду у своєму Instagram.

"Вбивці повністю безкарні, а ми вже удаємо, що це залишилося в минулому, і намагаємося переступити через це через мистецтво, – сказав режисер Раван Нассіф агентству Reuters. – Я відчуваю, що це місце злочину, яке ще не можна чіпати, і його потрібно розслідувати".

Зараз Ліван переживає важку фінансово-економічну кризу, що охопила всі сфери – вибух в порту тільки погіршив ситуацію. У країні зросли ціни на основні товари. За даними Світового банку, за межею бідності до початку 2021 року опинилося понад 60% населення. В організації заявили, що економічна криза "ймовірно, ввійде в десятку, а можливо, і в першу трійку найбільш серйозних криз у світі з середини XIX ст".

Читайте також

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше