Що необхідно для того, щоб стартап став успішним. Розповідають експерти

Що необхідно для того, щоб стартап став успішним. Розповідають експерти

Ексклюзивно
Що необхідно для того, щоб стартап став успішним. Розповідають експерти
Фото: Mario Gogh

Взуття власного дизайну, сайт, що аналізує ціни і наявність препаратів у кількох тисячах аптек, магазин морепродуктів, де можна замовити рибу, яку зловлять рибалки у будь-якому куточку світу – все це українські стартапи, які набрали популярності у 2020 році. Керівник бізнес-інкубатора Ukrainian Future Малої академії наук України Віталій Лісовий та засновник стартапу “БОСІ” Микита Гречина в ефірі Українського радіо розповіли, як ідеї стають реальністю, хто допомагає їх реалізовувати та з чого варто починати, щоб мрія про бізнес перетворилася на успішний проєкт.

Як Київ представлений у світовому рейтингу стартапів

За словами Віталія Лісового, попри те, що у світовому рейтингу StartupBlink Київ втратив свої позиції, нині є всі передумови для того, щоб надолужити втрачене.

"Зокрема, ми робимо все для цього, проводячи великі конкурси стартапів, працюючи з міжнародними партнерами. У цьому році ми плануємо провести Startup World Cup (найбільша глобальна конференція-конкурс стартапів з фіналом у Кремнієвій долині – ред.), адже на такі заходи також дивляться при занесенні країни в рейтинг. Тому ми також докладаємо зусиль для цього", – розповів він.

Як пояснив експерт, при внесенні у цей рейтинг зважають на кількість стартапів загалом та залучення інвестицій, тобто оцінюють стартап-екосистему країни. На його думку, Київ втратив позиції у рейтингу через те, що західні інвестори при інвестуванні в українські компанії часто вимагають реєструвати юридичну особу не в Україні.

"Тобто ні для кого не таємниця, що низка компаній зареєстровано в штаті Делавер (США), частина компаній зареєстровано на території Євросоюзу, найпопулярнішими є Естонія, Литва, Польща", – зазначив Лісовий.

Читайте також: У США запустили додаток для знайомств, де пару підбирають на основі мемів

За його словами, нині у владних колах обговорюють це питання, щоб зробити спрощену податкову систему для технологічних компаній.

Як допомагають молодим українським інноваторам

Віталій Лісовий зазначив, що його команда насамперед надає стартаперам менторську підтримку.

"У нашій команді за тривалий час сформувалася група професійних менторів, яка не змінюється, а лише поповнюється, що дозволяє нам працювати з кожним резидентом індивідуально", – розповів він.

Експерт зазначив, що насамперед команда прописує і планує дорожню карту, визначає, в яких заходах брати участь, а куди не варто подаватися, а також визначає, на чому краще зосередитися та чи сформована команда стартапу.

"Ми починаємо все з аналізу, а потім зважаючи на всі аналітичні дані, ми вказуємо етапи, після яких підбиваємо підсумки і врешті-решт з'ясовуємо працювати далі зі стартапом чи ні", – зауважив Лісовий.

Також його команда готує конкурентоспроможні заявки для пітчингу, щоб ідея мала шанс на перемогу.

"Ми все дуже детально прописуємо і потім планово працюємо зі стартапом. Також у нас є лабораторія прототипування, ми єдині в Україні, хто має доступ до 10 тисяч найновітніших матеріалів", – повідомив експерт.

За його словами, у роботі матеріалам слід приділяти дуже велику увагу.

"Ви приходите до нас і кажете, що хочете зробити безпровідну зарядку, яка складається з корпусу, плати та ще з чогось. Мені потрібно підібрати матеріал для корпусу, адже ринок великий, на ньому є конкуренція, тобто форма та дизайн дуже важливі, також вона повинна бути безпечною. Всі ці матеріали ви можете підібрати у нас", – запевнив Лісовий.

Після цього у лабораторії прототипування можна виготовити прототип.

"У нас працюють інженери і фахівці своєї справи, які розуміються у галузі. Хочу сказати, що клієнтами компанії, з якою ми працюємо є Tesla, Baeyer, BMW. Тому, прийшовши до нас, ви отримуєте доступ до тих матеріалів, які використовували світові гігант", – зазначив експерт.

Чи є вікові обмеження для тих, хто хоче розпочати стартап

Лісовий наголосив, що вікових обмежень для охочих створити стартап не існує – все залежить від рівня пропрацювання ідеї та готовності проєкту.

"Це, мабуть, є нашою особливістю ― те, що ми починаємо працювати з дітьми. Вже підліткам 14 років ми пропонуємо різні програми, орієнтовані на такий вік. Наші програми спрямовані на тестування ідей, наукові роботи, винаходи", – розповів він.

За словами експерта, його команда вводить учасників в середовище підприємництва, щоб показати, яким чином можна себе реалізувати.

Що відомо: Фінський стартап планує виробляти пляшки для віскі з паперу

"Результатом цих програм для нас є те, що люди для себе вирішують, чим вони надалі планують займатися: йти в науку чи в бізнес. Часто у результаті проходження цих програм учасники змінюють свої ідеї і проєкт, які були успішно реалізовані у майбутньому", – пояснив він.

При цьому для кожної цільової аудиторії існують певні програми, розраховані на різний вік: 14-17 років, 18-20 років, 30-35 років.

"Також ми працюємо з дорослими компаніями, зареєстрованими стартапами у форматі екселераційних програм", – зазначив Лісовий.

За його словами, долучитись до роботи з його командую досить легко.

"Ми не закритий клуб. Звичайно, у нас є певні вимоги і очікування від стартапу, тому що ми витрачаємо свій ресурс і час. Ми оцінюємо перспективність ідеї і готовність людей працювати", – розповів експерт.

Як визначити успіх бізнес-ідеї

Віталій Лісовий наголосив, що насамперед слід розуміти, чи це потрібний проєкт цільовій аудиторії.

"Завжди є такий етап як опитування. Коли ми запускаємо проєкт, то повинні запустити й опитування. Якщо його результати показують, що цільовій аудиторії це цікаво, якщо ми правильно визначили своїх клієнтів і їх об’єм, тоді можна працювати", – пояснив експерт.

Також важливо мати прототип, який можна продемонструвати. Додатково серйозним чинником є команда і ті якості, якими володіють люди: працелюбність, наполегливість, порядність, креативність та готовність до змін.

За словами Микити Гречини, розпочати стартап в Україні не так вже й складно.

"Можна робити за власні невеликі кошти. Спочатку я вклав приблизно 100 доларів. Після цього я зміг заявити про свою ідею навколишньому світу. Я витратив кошти на реєстрацію домену, створення сайту-візитки проекту", – зазначив підприємець.

Він наголосив, що ідея того, що для старту проєкт одразу потрібен інвестор, не відповідає дійсності.

"Можна розпочати з мінімальним капіталовкладенням, яке маєш, протестувати ідею. Не треба цього боятися, тому я всім бажаю спробувати зробити перший крок", – підсумував Микита Гречина.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок