Фактори виникнення, групи ризику, виявлення та лікування. Кропивницький онкохірург – про рак легенів

Фактори виникнення, групи ризику, виявлення та лікування. Кропивницький онкохірург – про рак легенів

Фактори виникнення, групи ризику, виявлення та лікування. Кропивницький онкохірург – про рак легенів
unsplash.com та onko.kr.ua

1 серпня – Міжнародний день боротьби з раком легенів. У Кіровоградській області фіксують найбільше випадків цього захворювання в перерахунку на 100 тисяч населення порівняно з рештою регіонів Укарїни. Чому виникає рак легенів, як його виявляють та лікують, Суспільному розповів завідувач відділення торакоабдомінальної хірургії обласного онкологічного центру, що у Кропивницькому, Юрій Скородумов.

Як виникає рак

Злоякісний процес запускається на рівні ДНК, розповів Юрій Скородумов: ”Головна причина – у генних мутаціях, які відбуваються в клітинах. Нормальні гени (протоонкогени) перетворюються на онкогени”.

За словами лікаря, в організмі людини щосекунди виникають ракові клітини. Але організм успішно знищує їх за рахунок природного імунітету. Якщо імунна система дає збій, ракова клітина росте і розмножується. Саме тому онкозахворювання фіксують переважно у людей старшого віку: у них слабшають захисні функції організму: ”З віком ці сторожові процеси перестають спрацьовувати. Через це я завжди кажу: якби людина жила достатньо довго, то практично всі люди помирали б від онкологічних захворювань”.

Чому рак виникає у дітей і молодих людей – достеменно невідомо. Неможливо вирахувати, коли настає точка відліку для мутації генів. Але очевидно, що тут проблеми з імунною системою, сказав лікар: ”У людей, які хворіють у молодому віці, виникає збій у нормальному ланцюжку ДНК, це призводить до розвитку захворювання”.

Групи ризику

Є кілька чинників, які здатні послабити імунітет, сказав Юрій Скородумов. Це нездоровий спосіб життя, неякісне харчування, фізична пасивність, зайва вага, шкідливі звички, погана екологія, стреси і психологічні травми. Зв’язок усього цього з виникненням онкозахворювання довели статистично.

У випадку раку легенів у зоні ризику перебувають курці: ”Якщо людина палить, то ризик захворіти на рак легенів зростає у 3-5 разів. Якщо людина викурює до половини пачки цигарок на день, то таких людей помирає 96 на 100 тисяч. Якщо майже пачку, це вже смертність в межах 107 людей на 100 тисяч. Більше пачки – 220. Дві пачки – 260. Щоб організм повернувся до нормального функціонування, має минути 10 років від того часу, як людина кинула палити. Цікаво, що майже всі, хто починають хворіти, кидають курити”.

За словами лікаря, легені страждають від дії канцерогенів в тютюновому димі – їх там більше 300 видів: ”Канцерогени потрапляють у дихальні шляхи. Епітелій бронхів і альвеол не може виштовхати їх. Також через паління відбуваються тепловий і хімічний опіки слизової оболонки”.

Лікар додав що легені забиваються через паління. Але якщо в автомобілях і різних приладах фільтри регулярно замінюють, то з легенями це зробити неможливо. Їх можна лише вилікувати або частково вирізати: ”Коли вони оголюються під час операції, відразу можна сказати, чи палила людина”.

Електронні сигарети також шкідливі, сказав Юрій Скородумов: ”Там концентрація шкідливих речовин менша, ніж у звичайних цигарок, але вища, ніж у повітря”.

На 2021 рік, за рівнем захворювання на рак легенів, Кіровоградська область перебуває на першому місці в Україні, якщо рахувати кількість випадків на 100 тисяч населення. У Кіровоградській області 2020 року було 42 таких випадки. У фактичних цифрах – це 440 людей. За перше півріччя 2021-го захворіли 160 людей. Юрій Скородумов пов’язує це з тим, що в області проживає багато людей похилого віку.

Як виявляють рак легенів

Онкозахворювання в Україні виявляють, зазвичай, на третій чи четвертій стадії, коли помітні симптоми – розповів Юрій Скородумов. Особливо це стосується пухлин у великих органах, якими, наприклад, є легені та шлунок. Там злоякісні утворення довго не дають про себе знати. Простіше з вужчими й меншими органами, сказав лікар: ”Наприклад, товста кишка має діаметр 4-5 сантиметрів. Коли пухлина перекриває цю кишку, людина відчуває біль і біжить до лікаря. Легені та шлунок – великі органи. І коли в них виникає біль, то це означає запущений раковий процес. Покашлювання, задишка і кровохаркання також з’являються на пізніших стадіях”.

Вчасно виявити пухлину в легенях допоможе лише регулярне обстеження за допомогою спеціального обладнання. Юрій Скородумов рекомендує раз на два роки робити цифровий знімок легень на якісному рентген-апараті. Флюорографію він вважає неефективною. За його словами, там більше навантаження на організм при меншій інформативності. Аналіз на онкомаркери при раку легенів також не є основним способом. Комп’ютерна томографія допомагає уточнювати діагноз, коли вже є підозра на новоутворення в легенях.

За словами лікаря, ранній діагностиці міг би допомогти онкопрофогляд. У 2013 році Міністерство охорони здоров’я випустило наказ №845, який передбачає організацію оглядових кабінетів для раннього виявлення онкопатологій: ”Навіть якщо людина приходить у медичний заклад до вузького спеціаліста, все одно має пройти онкопрофогляд. Це збір скарг, огляд лімфовузлів і прямої кишки після 30 років, прийом у гінеколога і знімок легенів. У приватній клініці теж не мають права приймати пацієнта без онкопрофогляду”.

За словами лікаря, наказ не скасовано, але на практиці він не виконується. У деяких випадках пухлину виявляли, коли була підозра на коронавірус: ”Люди роблять знімок. Він не дозволяє діагностувати пневмонію. Їх направляють на комп’ютерну томографію і там виявляють пухлину. З людей, які хворі на рак легенів, у нас таких 5-7%”.

Як лікують рак легенів

В Україні онкологи лікують пацієнтів за міжнародними протоколами, розповів Юрій Скородумов. Спочатку проводять діагностику за допомогою комп’ютерної томографії, ультразвукової діагностики та біопсії – через зонд у дихальні шляхи або прокол легені. Потім призначають лікування, залежно від виду пухлини. Переважно, це хіміотерапія. Її призначають 80% хворих.

За словами лікаря, ракова клітина має велику біологічну активність і саме через це швидше за звичайну клітину всотує хімічний препарат. Пухлина гине, але таке лікування виснажує людину, бо дію агресивних ліків відчуває увесь організм.

М’якшими є таргетна терапія та імунотерапія. Перша діє саме на клітини раку, без ураження усього організму. Друга включає імунну систему: ”У звичайній ситуації ракова клітина маскується, а цей препарат дозволяє її розпізнати. Тоді починає працювати імунна система, яка клітину знищує”.

За словами лікаря, усі випадки в світовій практиці, коли хвороба відступила без лікування і відбулося дивовижне зцілення, пояснюються саме пожвавленням імунної системи. Але досі невідомо, що запускає цей природній механізм.

Імунотерапія – новаторський метод. Головний її мінус, за словами лікаря – висока вартість. На місяць треба, в середньому, 100 тисяч гривень. Виконують її винятково за гроші пацієнта. Держава на це грошей не дає.

З таргетних препаратів безплатно доступний один. Інші оплачує пацієнт.

Зараз в онкодиспансері є можливість проводити високотехнологічні операції. Держава також за них платить частково, даючи 15 тисяч. Решту, а це кілька десятків тисяч гривень, додає пацієнт.

Державні медичні гарантії поширюються на частину обстеження. Бронхоскопія, гастроскопія, УЗД – безплатні. Решта – частково оплачуються: ”На діагностику і оперативне втручання при раку легенів держава виділяє 12-15 тисяч гривень. Повністю лікування не покриває, але витрати зменшує”.

За словами Юрія Скородумова, рак ефективно лікується на ранніх стадіях – нульовій або першій. Але для цього потрібно вчасно робити діагностику. Він радить звертатися до сімейних лікарів, аби ті давали направлення до онколога. При цьому сімейні лікарі, зі слів Юрія Скородумова, можуть записати пацієнта в електронну чергу в онкоцентр: ”Не треба цього боятися. Я закликаю прибрати політику страуса, коли голова ховається в пісок, і не йти від проблеми”.

Читайте також

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди