Миколаївський музей суднобудування і флоту відзначає 43-річчя з дати свого заснування

Миколаївський музей суднобудування і флоту відзначає 43-річчя з дати свого заснування

Миколаївський музей суднобудування і флоту відзначає 43-річчя з дати свого заснування Фото: Миколаївській обласний краєзнавчий музей

Єдиний в Україні Музей суднобудування і флоту відкритий в Миколаєві 30 липня 1978 року. Його щорічно відвідують понад 50 тисяч гостей, тому за історію свого існування він встиг стати візитівкою міста. Кореспонденти Суспільного Миколаїв зібрали добірку фактів про музейне минуле та сьогодення.

Музей розташований у колишній резиденції головнокомандувача Чорноморського флоту

Старовинний будинок, у якому розташовано музей, є пам'яткою архітектури кінця XVIII — першої половини XIX століття. Будівля у стилі раннього класицизму створена за проєктом архітектора Петра Неєлова, дім служив канцелярією та помешканням для головних командирів Чорноморського флоту i портів та військових губернаторів Миколаєва і Севастополя протягом 1794-1900 року.

МузейФото: архів Музею суднобудування і флоту

Сама будівля була зведена з дерева, отримала назву "Мордвинівська ізба" на честь першого адмірала, який тут оселився, Миколи Мордвинова. Вона перебудовувалася декілька разів, адже кожен її новий господар додавав щось нове. За сприяння Івана де Траверсе будівлю реконструювали у французькому стилі й зовні вона стала нагадувати палац, навколо якого висадили клумби та створили оранжерею.

МузейФото: Юлії Філімон/ Суспільне Миколаїв

Інший адмірал, Олексій Грейг, багато уваги приділяв точним наукам, особливо астрономії, тому він звів тут астрономічний купол. Але його наступник Микола Лазарев, зруйнував його та добудував другий поверх. Сучасну будівлю музею флоту було реставровано за проєктом останньої перебудови 1833–1834 років архітектура Карла Акройда.

Це єдиний музей суднобудівного профілю на пострадянських теренах

Рішення про створення музею суднобудування було прийнято у 1973 році в Миколаєві та в тодішньому Ленінграді. Але відкрито його було тільки в Миколаєві, тобто музей суднобудування та флоту — це єдиний музей такого профілю на території колишнього радянського союзу.

Також єдиний із музеїв України, що був включений до книги "100 великих музеїв світу".

МузейФото: Дар'я Свистуха/Суспільне Миколаїв

Над створенням експозиції працювали фахівці Миколаївського обласного краєзнавчого музею. Очолювала роботу колишня директорка Краєзнавчого музею Віра Чернявська.

"Над створення музею працювало багато колективів Миколаєва це й заводи, це й наші художники — Національна спілка художників України, ми пишаємося тим, що в музеї розміщена велика кількість картин наших художників, які нині всесвітньо відомі", — розповідає завідувачка Музею суднобудування і флоту Тетяна Мітковська.

Перша виставка відбувалася в день відкриття музею, 30 липня 1978 року, в День воєнно-морських сил Радянського союзу. Експонати складалися з предметів, переданих з Ленінградського воєнно-морського музею.

Також на честь відкриття випущені бронзові медалі, нагороджувалися люди, які зробили найбільший внесок у його заснування.

МузейФото: Дар'я Свистуха/Суспільне Миколаїв

Експозиції музею розкривають етапи розвитку суднобудування на Північному Причорномор'ї

Експозиції музею розміщені в дванадцяти залах і налічують понад три тисячі предметів. Десять виставкових залів діють постійно, а ще два відведені для створення нових виставок, яких на рік припадає понад десять.

"Дві виставки на рік ми плануємо концептуальні, які створюють з фондів музею, до нас ще приходять виставки ззовні — це художники наші, і також ми тісно співпрацюємо з різними організаціями. Дуже багато виставкових проєктів було створено разом із Миколаївським державним архівом", — говорить Тетяна Мітковська.

МузейФото: Дар'я Свистуха/Суспільне Миколаїв

Експонати першої зали розповідають про початок судноплавства на Причорномор'ї. Представлена також діорама "Будівництво кораблів на Миколаївському адміралтействі в 1-й чверті XIX ст." — її автор та виконавець — лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка художник Віктор Семерньов.

МузейФото: Дар'я Свистуха/Суспільне Миколаїв

Наступні експозиційні зали висвітлюють історичний розвиток кораблебудування, зокрема діяльність миколаївських суднобудівних заводів, починаючи з Інгульської верфі, завдяки якій з'явилося місто Миколаїв.

МузейФото: Дар'я Свистуха/Суспільне Миколаїв

Значна частина виставки присвячена розвитку суднобудування XIX століття. Експонуються моделі понад ста суден, копії архівних документів та музейні експонати, що розповідають про українізацію Чорноморського флоту в період Української революції 1917-1921 p.

МузейФото: Дар'я Свистуха/Суспільне Миколаїв

Низка матеріалів розповідає про впровадження нових технологій у суднобудуванні у 30-ті роки XX ст., зокрема процесу електрозварювання, що широко застосувався під час складання корпусів підводних човнів.

МузейФото: Дар'я Свистуха/Суспільне Миколаїв

Окремі експозиції висвітлюють історії бойових походів кораблів часів Другої світової війни та розвиток миколаївських заводів повоєнного періоду.

МузейФото: Дар'я Свистуха/Суспільне Миколаїв

Експозиційний розділ "Сучасний цивільний флот" демонструє нинішню діяльність миколаївських заводів.

МузейФото: Дар'я Свистуха/Суспільне Миколаїв

Музейні фонди налічують понад 18 тисяч експонатів: це колекції ліхтарів, посуду, навігаційних приладів, художніх творів, зброї, моделі кораблів тощо.

Читайте також: "Цифрова версія колекції. У Миколаївському музеї оцифровують експонати з фарфору"

Щороку музей приймає понад 50 тисяч відвідувачів

За словами завідувачки музею Тетяни Мітковської, у 2021 році кількість відвідувачів зросла. У червні 2020 року музей заробив 18 тисяч гривень, то у 2021 вже понад 50 тисяч гривень.

За період свого існування музей прийняв більше ніж 2,5 мільйони відвідувачів, серед них гості з Європи, Азії, Америки, Австралії.

Окрему категорію відвідувачів музею складають школярі та діти, починаючи з двох років. Для них у музеї розроблена спеціальна екскурсія в ігровій формі "Добрий день, музею!". Вони знайомляться з простими елементами: що таке якір, що таке судно.

Миколаївський музей суднобудування і флоту відзначає 43-річчя з дати свого заснуванняФото: Дар'я Свистуха/Суспільне Миколаїв

У музеї жодного разу не було випадків крадіжок

Охороняє Музей суднобудування й флоту державна охорона, а його приміщення оснащені різними видами сигналізації та камерами відеоспостереження.

До фондів музеїв має доступ тільки людина, яка несе відповідальність за них. Усім іншим, навіть керівництву музею, вхід до фонду заборонений. Єдиний варіант потрапити до фондів — письмовий дозвіл від директора Миколаївського обласного краєзнавчого музею на роботу з музейними каталогами.

Миколаївський музей суднобудування і флоту відзначає 43-річчя з дати свого заснуванняФото: Дар'я Свистуха/Суспільне Миколаїв

Крім екскурсій на відвідувачів чекають десятки інших музейних заходів

Окрім оглядових та тематичних екскурсій, у музеї відбуваються дитячі творчі конкурси, квести, музейні уроки, дні відкритих дверей, зустрічі суднобудівників та моряків з відвідувачами музею, презентації книг, заходи в межах міжнародної акції "Ніч у музеї" та інші. Також на базі музею двічі відбувалися змагання з судномодельного спорту.

Миколаївський музей суднобудування і флоту відзначає 43-річчя з дати свого заснуванняФото: Дар'я Свистуха/Суспільне Миколаїв

Музейне сьогодення

У 2021 році колектив музею складається з 11 наукових співробітників та 12 працівників обслуговуючого персоналу. Співробітники музею займаються не лише збором експонатів, але й науковою роботою.

Миколаївський музей суднобудування і флоту відзначає 43-річчя з дати свого заснуванняФото: Дар'я Свистуха/Суспільне Миколаїв

Музейні фонди формуються за допомогою жителів міста, людей, які дарують музею експонати з особистих колекцій. Наприклад, глобус місяця закуплений видавцем Валерієм Карнаухом.

Музей має свою бібліотеку, що налічує понад дві тисячі друкованих видань з кораблебудування та краєзнавства. Це і сучасні видання, і наукові посібники, лоції, книги з історії та теорії кораблебудування, військово-морської та навігаційної справи.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Миколаїв у Viber

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди