“Створено захисниками”. Ветеранський бізнес отримав свою торгову марку

“Створено захисниками”. Ветеранський бізнес отримав свою торгову марку

“Створено захисниками”. Ветеранський бізнес отримав свою торгову марку Юрій Велічко

До кінця року продукція, виготовлена ветеранами російсько-української війни, позначатиметься спеціальним брендом "Створено захисниками". Це спільний проєкт Міністерства у справах ветеранів та фонду “Повернись живим”. Купуючи сир чи молоко, бруківку чи вироби ковальства, покупець бачитиме на упаковці спеціальну позначку і знатиме, що інвестує у розвиток ветеранського бізнесу. Як ветерани, повернувшись до мирного життя з передової, відкривають власну справу і як у цьому їм допомагають держава, благодійні і громадські організації, розбиралося Суспільне.

Ветеранська тушонка: в Європейському Союзі зацікавилися

Тушонку I'm Ready нині продають у гіпермаркетах, в туристичних, мисливських та рибальських магазинах, військторгах Києва, Львова, Запоріжжя, Харкова, Дніпра, Сум, Одеси, Тернополя. А починалося все у 2015 році, коли п'ятеро ветеранів-однодумців вирішили виготовляти якісні харчі для військових.

“Створено Захисниками”. Ветеранський бізнес отримав свою торгову маркуFacebook / Дмитрий Загородний

Дмитро Загородній, комерційний директор I'm ready

Комерційний директор компанії-виробника Дмитро Загородній розповідає: “Ідея виникла під час бойових дій, коли ми отримували не дуже високої якості харчові продукти. А через волонтерів отримували інколи “натівські” сухпайки. Тоді для нас постало питання: чому ми не можемо виробляти високої якості харчові продукти для військових і для туристів, для тих, хто економить свій час на приготування. Після демобілізації наш колектив зібрався, і ми розробили власну рецептуру, пакування”.

Ветеран додає, що головне завдання було виготовити таку упаковку, в якій би м'ясо зберігалося без холодильника, а додавати будь-які консерванти до тушонки не планували. В Україні робити таку упаковку на той час відмовилися, перші зразки пакування замовляли в Європейському Союзі, а сам продукт готували на орендованих потужностях. Невдовзі за допомогою фінансової підтримки вдалося відкрити власне підприємство у Києві, а упаковку виготовляють партнери з Харкова.

“На сьогодні у нас 10 позицій. До кінця цього місяця додається ще три, і плануємо до кінця поточного року довести до 21 позиції. Одна лінійка – виключно м'ясна продукція, ще одна – професійна для туристів, третя – домашня. Там будуть котлети, шніцелі, які зберігатимуться скільки завгодно часу без холодильника. Продукти повністю стерилізовані, жодних консервантів не використано. За останніх 3 тижні нашу продукцію вже поставили у 21 магазин, і плануємо до кінця року кількість точок продажу довести до 200 магазинів”, – розповідає Загородній.

Він додає, що їхньою "ветеранською" тушонкою цікавилися і в Європейському Союзі. Вже постачали туди перші зразки, однак зіткнулися з обмеженнями щодо експорту м'ясної продукції. А завдяки збільшенню виробничих потужностей експорт до країн ЄС невдовзі може стати реальністю.

Ветеранам потрібні ресурси, знання в управлінні і реалізації проєктів

Близько сотні учасників російсько-української війни об'єдналися в Асоціацію підприємців-ветеранів АТО. Вони створили менторську програму, академію для навчання та інвестиційний фонд і допомагають військовим, які повернулися з передової до цивільного життя, розпочати власну справу або втриматися на плаву в умовах економічної кризи.

За роки існування Асоціації, розповідає її голова Сергій Позяк, у ветеранські бізнес-проєкти на пільгових умовах було інвестовано близько 2 мільйонів доларів. “На сьогодні є дуже багато ветеранських течій, рухів, але подекуди вони течуть і рухаються в різні боки. Саме бізнес має чіткі закономірності, які зможуть об'єднати ці спільноти. Ветеранам потрібні ресурси, їм потрібні компетенції, знання в управлінні, в реалізації проєктів”.

“Створено Захисниками”. Ветеранський бізнес отримав свою торгову маркуFacebook / Сергей Позняк

Сергій Позняк, голова Асоціації підприємців-ветеранів АТО

Найбільш перспективним, на думку Позяка, є організація перероблення: “Ми повинні перестати бути країною, яка є сировинним додатком. Тобто все, що стосується перероблення зерна, тваринницької продукції, корисних копалин – це все пріоритет. На сьогодні у нас дивна ситуація: ми продаємо за кордон зерно, з якого там виготовляють борошно, макарони, а ми купуємо ці макарони назад. А ми можемо робити свої макарони і продавати їм втричі дорожче. Має бути перероблення. І ветерани можуть це робити”.

"Освіта – наша найцінніша зброя"

Юлія Кіріллова – керівниця проєкту “Школа підприємництва Жіночого ветеранського руху”. З початком російсько-української війни у 2014 році була волонтером, а її чоловік серед перших пішов захищати Україну від окупанта. У серпні того ж року чоловік загинув на фронті, а Юлія деякий час продовжувала займатися волонтерством. А згодом і сама взяла зброю до рук. Протягом 2015 – 2018 років служила у 25-му окремому мотопіхотному батальйоні “Київська Русь”. Повернувшись додому, разом з посестрами заснували громадську організацію “Жіночий ветеранський рух”.

“Створено Захисниками”. Ветеранський бізнес отримав свою торгову маркуFacebook / Юля Кіріллова

Юлія Кіріллова керує проєктом "Школа підприємництва Жіночого ветеранського руху"

“Для нас принциповим було те, що освіта завжди має бути на першому місці, оскільки освіта – наша найцінніша зброя насправді. З початком пандемії коронавірусу ми зіштовхнулися з тим, що дуже багато дівчат втратили якісь свої джерела доходу, і нам довелося в такому авральному режимі дуже швидко шукати розв'язання цієї проблеми. Ми тоді отримали фінансування на проведення тренінгів для дівчат для підвищення їхньої економічної спроможності. І так у нас з'явилася школа віддалених професій, і ми вирішили, що ми зобов'язані допомогти також дівчатам відкрити свою власну справу і допомогти їм в цьому розвиватися”, – розповідає Кіріллова.

Тепер у "Школі підприємництва Жіночого ветеранського руху" є курси з проєктного менеджменту, маркетингу, ІТ-сфери, підприємництва. Велику увагу приділяють психологічній реабілітації та курсам особистісного розвитку.

“У нас нещодавно розпочався курс менторської підтримки. 5 випускниць нашої школи підприємництва успішно запустили свої бізнес-моделі, вони написали грантові заявки на отримання фінансування для свого бізнесу. Наших дівчат підтримують провідні українські бренди”.

“Створено захисниками” – ветеранський бренд

Міністерство у справах ветеранів України та Благодійний фонд “Повернись живим” 22 липня презентували торгову марку “Створено захисниками” для продукції, виробленої учасниками Антитерористичної операції та Операції об'єднаних сил на сході України. Гасло цього проєкту: довіра та відповідальність.

“Створено Захисниками”. Ветеранський бізнес отримав свою торгову маркуФонд "Повернись живим"

“Створено Захисниками”. Ветеранський бізнес отримав свою торгову марку

На логотипі зображений хрест, який є символом українського війська. Також саме форму хреста мають головні нагороди різних історичних періодів. Стилізований щит підкреслює, що проєкт належить українським захисникам, розповіла під час Форуму “Ветерани. Бізнес. Нові можливості” міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна. За її словами, один з елементів емблеми символізує пульс захисника – активної людини, яка створює щось у своєму житті та в суспільстві.

“Наші захисники створюють унікальні речі: равликова ферма, крафтові сири, ковальська продукція тощо, – зазначила Юлія Лапутіна. – Але про це знає невелика кількість людей. Насправді вже багато ветеранів започаткували власну справу, працевлаштовують побратимів і є менторами. Тому ми вирішили на рівні держави та у співпраці з фондом “Повернись живим” зробити наших ветеранів-бізнесменів відомими, додати їм спроможності".

“Створено Захисниками”. Ветеранський бізнес отримав свою торгову маркуArtem Getman Facebook

Юлія Лапутіна: держава буде підтримувати "ветеранський" бізнес

За словами міністерки, дуже часто "ветеранська" продукція потребує допомоги у просуванні на ринку.

"Часто це невеликі підприємства, це агрофірми, це туристичний бізнес, це продукція ковальська, продукція сувенірна, патріотична символіка, текстильна продукція, вона потребує промоушену, і тут від держави що ми можемо зробити? По-перше — актуалізувати, що є така категорія — ветеранський бізнес, по-друге , що це дуже хороша продукція, по-третє — ми хочемо зробити так, щоб ветерани розвивалися, розвивали свій бізнес. Ми можемо сприяти комунікації з великими торговельними мережами, щоб вони надавали спроможності нашим захисникам виставляти там свою продукцію, щоб люди могли її купувати”, – сказала Лапутіна.

Найближчим часом на офіційному сайті Мінветеранів буде створено розділ, у якому розміщуватимуться оголошення про можливість використання торговельної марки поряд з основним логотипом товару або послуги, що їх виробляють і надають ветеранські підприємства.

За словами керівника благодійної організації “Міжнародний благодійний фонд Повернись живим” Тараса Чмута, є певні бюрократичні і юридичні норми, які потрібно впорядкувати, що може зайняти певний час. Він припускає: восени на полицях маленьких крамниць і великих гіпермаркетів може з'явитися продукція із брендом “Створено захисниками”.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди