Буковський почав фільмувати стрічку про Івана Дзюбу. Режисер розповідає, про що буде "Іван і Марта"

Буковський почав фільмувати стрічку про Івана Дзюбу. Режисер розповідає, про що буде "Іван і Марта"

Буковський почав фільмувати стрічку про Івана Дзюбу. Режисер розповідає, про що буде "Іван і Марта"
facebook.com/serbuk1960

Український режисер Сергій Буковський розпочав знімати фільм "Іван і Марта" про українського літературознавця, дисидента та письменника Івана Дзюбу. Перша зйомка відбулася 26 липня на день народження Івана Михайловича, який цьогоріч відсвяткував 90-річчя. Про це режисер написав у Фейсбуці.

Суспільному Культура Сергій Буковський розказав, що "Іван і Марта" — кінорозповідь про драму дисидента. Це буде повнометражний неігровий фільм, сценарій до якого він написав у партнерстві з Вікторією Бондар. Вихід фільму планується на осінь 2022 року. Виробництвом займається IQ Production, продюсерка Оксана Іванюк.

Героями фільму є Іван Дзюба та його дружина Марта Дзюба.

Іван Дзюба — український літературознавець, літературний критик, громадський діяч, дисидент, міністр культури України 1992 – 1994 років, автор публіцистичної книжки "Інтернаціоналізм чи русифікація?" (1965 рік), що позначила один із поворотних пунктів українського дисидентського руху.

Марта Дзюба народилась у Львові, навчалась на фізичному факультеті Львівського університету, 1962 року познайомилась зі своїм майбутнім чоловіком Іваном Дзюбою та переїхала до Києва.

Сергій Буковський, режисерський коментар:

"Ми досі не відрефлексували наше нещодавнє минуле – ані добу відлиги, ані брежнєвський застій, ані лихі дев’яності. Тому, певно, молодь сприймає ці часи, як епоху повстання Спартака або битву під Полтавою.

Досі кати й жертви ходять тими самими вулицями, катів нагороджують державними відзнаками. Вони стали заслуженими суддями, успішними адвокатами, заможними бізнесменами. Покаяння не відбулося. Я нічого не чекаю від зміни влади. Змінитися повинні МИ.

Професія документаліста вимагає від режисера не декларацій і тлумачень, а насамперед можливості надавати слово людям і фактам. Ось чому я хочу зробити цей важливий для мене самого фільм".

Довідка

На сайті Сергія Буковського є фотографії Івана та Марти Дзюби під час фільмування, яке відбулося раніше. За словами представників режисера, хоч світлинами проілюстрована сторінка фільму, однак їх зробили для іншого проєкту.

"Тоді ми не мали підтримки Держкіно. Це були зйомки для іншого проєкту, який не відбувся, але якраз у процесі них визріла ідея фільму про СильвестроваСтрічка складається з трьох частин, кожна з яких присвячена окремому періоду творчості композитора Валентина Сильвестрова. Режисер Сергій Буковський фільмує його під час репетицій та особистого спілкування, транслюючи авторський погляд на героя у всій його емоційній глибині. Це фільм-споглядання і сповідь видатного українського композитора на тлі контроверсійної епохи. та згодом "Івана і Марти"

Життя на дачі

На 90-річчя до Івана Дзюби приїхали друзі. Святкували на дачі, де він живе з дружиною у теплу пору року. "Іван Михайлович ніколи не любив і не визнавав ніяких святкувань. Але оскільки дата поважна, то вчора дехто з близьких людей таки навідався привітати. Тож зо дві години посиділи - побалакали, згадуючи минуле, - сказала Суспільному Культура дочка Дзюби Олена.

За її словами, останні роки її батько живе з травня по листопад на дачі разом з дружиною, влітку з ними там мешкає і дочка Олена.

"На жаль, уже не може ні працювати, ні читати, хоча робив це до останнього часу. Зараз він абсолютно нікуди не ходить, бо не в силі. Та й раніше не дуже полюбляв кудись ходити, бо йому шкода було втрачати час для роботи", — сказала Олена Дзюба.

Офіційний трейлер фільму В. Сильвестров.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІншеПрограмиРозклад