Рівненський археолог показав тисячолітні артефакти, які відкопали на території Басового кута

Рівненський археолог показав тисячолітні артефакти, які відкопали на території Басового кута

Рівненський археолог показав тисячолітні артефакти, які відкопали на території Басового кута

Виставка вмістила різночасові артефакти. Найстарішим із них понад 7 тисяч років. У їх числі - фрагменти вертикального ткацького верстата. Щоб пояснити як він працював, автор виставки і археолог Олексій Войтюк зробив реконструкцію.

Так, імовірно, виглядав вертикальний верстат, на якому ткали 6-7 тисяч років тому жителі тодішнього Басівкутського правобережжя. Цю реконструкцію археолог Олексій Войтюк зробив, щоб наочно пояснити призначення знайдених під час розкопок фрагментів.

Ткацький верстат

Ткацький верстат

Олексій Войтюк, автор виставки:

- На основній частині ось ці утки йдуть. Вони кістяні. Загострені, але не настільки, щоб в якості проколок використовувалися вироби. Їх біля 20-ти штук ми зафіксували в культурному шарі. В процесі, коли ткалося, ось ця перекладина переставлялася. Ось це тягарці. Тут є прясла трипілької культури, бронзового віку, лінійно-стрічкової кераміки, фрагменти маються на увазі. Тому це така збірна, але це період мідь-бронза. і цілком так, теоретично, він міг виглядати в час, коли ним користувалися. Ми подумали, що це могло стати родзинкою для виставки цієї. І, власне, так і сталося.

У обласному краєзнавчому музеї відсьогодні експонують артефакти, яким від півтори - до 7-ми тисяч років. Їх виявили під час рятівних розкопок на правому березі Басівкутського озера. Тут предмети побуту, зброя, прикраси і знаряддя праці.

Антон Панікарський, заступник директора Охоронної археологічної служби України:

-Представлені пам'ятки і доби неоліту, бронзи, слов'янського періоду. Тому що багатошарова пам'ятка. І деякі моменти вже можна було зіставити і реконструювати на цій виставці. От, зокрема, слов'янське житло бачимо, яке можна реконструювати. Нам пощастило натрапити саме під час рятівних досліджень на такий слов'янський об'єкт.

Розкопки на території Басового кута

Розкопки на території Басового кута

Ось так цей об'єкт виглядав під час розкопок торік у листопаді. Тоді керівник археологічної експедиції Олексій Войтюк продемонстрував нашим журналістам основу віднайденої печі, за якою й визначили, що це житло.

Олексій Войтюк, автор виставки:

- Видно було як розташовувався каркас. І от зараз така робоча версія реконструкції. Як би могло виглядати на той час житло 6-го століття нашої ери, носіїв празької культури. Крім того, ми коли досліджували житло, вже котлован розкопували, знайшли розвали 8-ми посудин. Ось вони тут представлені.

Виявлені залишки посуду

Виявлені залишки посуду

А цьому посуду - понад 7 тисяч років. За характерним орнаментом і ось такими наліпами її відносять до культури лінійно-стрічкової кераміки.

Сергій Теліженко, науковий співробітник Інституту археології НАН України:

- Я давно знав, що на поселенні "Рівне Пляж" є матеріали... ранньої фази культури лінійно-стрічкової кераміки. І от довелося мені тут попрацювати буквально пару днів. Здебільшого тут були виявлені фрагменти керамічного посуду, переважно орнаментовані прокресленими лініями, іноді вони заповнені червоною або білою пастою. Ця культура була поширена від протоки Ла-Манш аж до Дніпра. Уявляєте, який розмах цієї культури.

Різночасові артефакти з розкопок на Басівкутському правобережжі об'єднали у виставку, що має назву "Рівне. Тисячолітня історія"

Ольга Якута, відвідувачка виставки:

- Що зацікавило? Звичайно, реконструкція і уявлення та прив'язка нас, сучасного покоління, до тих людей, які на цій території проживали, і ось цей зв'язок з кількасотлітніми історіями, територіями, ментальний зв'язок.

Археологічна виставка у обласному краєзнавчому музеї діятиме протягом місяця.

Авторка: Валентина Гордич.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди