Консультативна рада Одещини підтримала відновлення Масонського будинку. Що планує власник

Консультативна рада Одещини підтримала відновлення Масонського будинку. Що планує власник

Консультативна рада Одещини підтримала відновлення Масонського будинку. Що планує власник

Консультативна рада з питань охорони об'єктів культурної спадщини Одещини розглянула ескізний проєкт відновлення Масонського будинку. Візуальна частина деяким членам зібрання не сподобалася, утім учасники погодили окремі концептуальні рішення майбутньої реставрації, схвалили наміри власника зберегти будівлю та запропонували підготувати документацію з протиаварійних робіт. Про це повідомила кореспондентка Суспільного, яка відвідала раду.

Ескізний проєкт з ремонтно-реставраційних робіт будівлі Російського технічного товариства на вулиці Князівська, 1а, більш відомого як Масонський будинок, презентував архітектор Олександр Горбачов, син колишнього головного архітектора Одеси Олександра Голованова. За словами чоловіка, над документацією він працював безкоштовно, бо переймається долею пам'ятки архітектури та хотів би зберегти її. З пропозицією щодо реставрації до нього звернувся власник будівлі, компанія "Одесабуд", яка належить депутатам Одеської міської ради Олексію та Андрію Кісловським.

"Я планував музеєфікувати те, що залишилося. А всередині будівлі зробити більш сучасну архітектуру. На мою думку, використовуючи історію, ми продовжуємо майбутнє будинку, тим самим будівля б отримала акцентний образ. Це б стало привабливою туристичною локацією", – зазначив чоловік.

Наразі Масонський будинок, попри обвал у 2016 році, є пам'яткою архітектури місцевого значення. За даними Олександра Горбачова, предметом охорони залишаються фасади та інтер'єри, які не збереглися, але прописані в обліковій документації. Сама документація готувалася понад 10 років тому, й на думку архітектора, наразі застаріла та потребує оновлень.

Консультативна рада Одещини підтримала відновлення Масонського будинку. Що планує власникyoutube

Нинішній стан Масонського будинку.

Горбачов запевнив, що після реставрації бачить будівлю як освітній центр з виставковою залою, приміщеннями для лекцій та класами. Але чи планує саме так використовувати пам'ятку власник – архітектор не вказав.

Реставратор та член Консультативної ради Анатолій Ізотов заявив, що Олександр Горбачов, перш ніж братися за ескізний проєкт, мав провести підготовчі вишукування та краще вивчити будівлю. Крім того, на його думку, представлений проєкт не відповідає законодавству щодо реставрації пам'яток.

"Ви вважаєте, що законодавство нашої країни дозволяє проводити такі роботи з юридично закріпленою пам'яткою? Ніхто з нього статус не знімав. І до пам'ятки культурної спадщини є свої вимоги, які зобов'язують її зберігати. І це не державні будівельні норми, а закони та підзаконні акти", – додав реставратор.

Натомість Горбачов запевнив, що проєкт відповідає всім нормам, а сам він згоден нести юридичну відповідальність за представлену роботу.

Консультативна рада Одещини підтримала відновлення Масонського будинку. Що планує власникСуспільне Одеса

Ескізний проєкт архітектора Олександра Горбачова.

Консультативна рада Одещини підтримала відновлення Масонського будинку. Що планує власникСуспільне Одеса

Ескізний проєкт реставрації Масонського будинку від архітектора Олександра Горбачова.

Начальник міського управління з питань охорони об'єктів культурної спадщини Володимир Мещеряков зазначив, що порівняння в документації не зовсім коректні.

"Ця тема для Одеси супер важлива. І добре, що почалися роботи в цьому напрямі. Але мені не сподобалося, що порівнюються ті розвалини, що є зараз з вашим рішенням. Немає проміжної ілюстрації. Порівняння вашої роботи з архівними фото дорадянських та радянських часів. Тоді б ми побачили як воно було та як ви пропонуєте", – зазначив Мещеряков.

На думку директора Одеського музею західного та східного мистецтва Ігоря Пороника, головний предмет охорони все ж таки був втрачений під час обвалу, тому можливо і не має сенсу відновлювати будівлю.

"Чи доцільно взагалі говорити в такому випадку про відновлення пам'ятки? По суті це новоділ, чого ж лукавити. Бо цінність була в інтер'єрах, які вже втрачені. Розумніше зняти з обліку і зробити макет у натуральну величину", – додав він.

Консультативна рада Одещини підтримала відновлення Масонського будинку. Що планує власникДумська

Масонський будинок, листівка.

Консультативна рада Одещини підтримала відновлення Масонського будинку. Що планує власникСуспільне Одеса

Ескізний проєкт реставрації.

Краєзнавець Олег Луговий схвалив ідею реставрації Масонського будинку, однак запропонований проєкт вважає не досить вдалим.

"Дуже добре, що за цю будівлю нарешті взялись. Вперше ми про це серйозно розмовляємо. І сподіваюся, що з'являться ще проєкти, щоб було з чого обирати. Щодо цього проєкту: по-перше, повністю зміна інтер'єрів. Теоретично їх можна відновити, фотофіксація є. По-друге, інша висотна відмітка змінена на два поверхи. По-третє, змінюється рішення щодо фасаду. Це не тільки питання кольору, але й матеріалу. Враховуючи, що поки що це пам'ятка архітектури, через ці три пункти розглядати цей проєкт ми не можемо", – зазначив Луговий.

Після обговорення ескізного проєкту Олександра Горбачова, присутні члени ради погодили окремі концептуальні рішення майбутньої реставрації, схвалили наміри власника зберегти будівлю та запропонували підготувати документацію з протиаварійних робіт.

Читайте також

  • В Одесі планують відреставрувати Шахський палац. Що зміниться та який вигляд він матиме
  • Без даху, але з обвалами. Чому будинок Лібмана в Одесі вже рік чекає на консервацію та ремонт
  • В Одесі планують відреставрувати старовинний живопис в будинку Гольштейна

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди