Руйнівні повені у Європі можуть почастішати у 14 разів за 80 років — дослідження

Руйнівні повені у Європі можуть почастішати у 14 разів за 80 років — дослідження

Руйнівні повені у Європі можуть почастішати у 14 разів за 80 років — дослідження
AP

Дослідники заявили, що сильні повені у Європі можуть почастішати у 14 разів до 2100 року через зміни клімату.

Як пише The Guardian, комп'ютерні моделі з високою роздільною здатністю припустили, що до кінця століття шторми можуть стати у 14 разів поширенішими при найгіршому сценарії. Чим повільніше рухається шторм, тим більше дощу випадає на невелику територію і тим вище ризик серйозної повені. Саме такі шторми чекають і на Європу.

Науковці знали й раніше, що вищі температури повітря означають, що атмосфера може утримувати більше вологи, що, своєю чергою, призвело до сильніших злив. Однак останній аналіз — це перша оцінка ролі штормів, що повільно рухаються, у виникненні сильних злив в Європі.

Такі шторми поширюються навіть повільніше, ніж ті, які залили Німеччину та Нідерланди у середині липня, і тому вони призведуть до ще сильніших дощів та повеней.

"Моделювання дає уявлення про те, що може бути ще гірше", — сказав Абдулла Кахраман з Університету Ньюкасла в Британії, який керував дослідженням.

Професорка Ліззі Кендон з Метеорологічного бюро Великобританії сказала, що це дослідження демонструє, що крім збільшення кількості опадів, з глобальним потеплінням "ми також можемо очікувати значного збільшення кількості повільних штормів".

Читайте також: Затоплені будинки, зниклі люди та "відрізані" села. Що про повінь у Німеччині кажуть очевидці

Причини

Учені вважають, що стрімке потепління в Арктиці може бути основною причиною зміни погодних систем через уповільнення сильних вітрів. Це явище вже пов'язують з руйнівними хвилями тепла в Росії й повенями в Пакистані. Дослідження показало, що найбільше збільшення кількості штормів над сушею було влітку.

"Влітку, особливо в серпні, найвище зростання спостерігається на більшій частині європейського континенту», — сказав Кахрамана.

Видання зазначає, що інтенсивність і масштаби недавніх повеней в Західній Європі, в результаті яких загинули понад 180 людей, шокували вчених-кліматологів, які не очікували рекордних змін на такій великій території та так скоро.

Аналіз є одним з перших, в якому змодельовано клімат усієї Європи. Команда сподівається вивчити шторми в інших сценаріях, де викиди будуть скорочені в майбутньому, але очікують, що збільшення частоти таких штормів збережеться.

"Уряди в усьому світі занадто повільно скорочують викиди парникових газів, а глобальне потепління триває швидкими темпами", — сказав член дослідницької групи професор Хейлі Фаулер.

У дослідженні, опублікованому в журналі Geophysical Research Letters, використовувалися комп'ютерні моделі Метеорологічного бюро з роздільною здатністю 2 км, таким же, як при короткостроковому прогнозуванні погоди. Вчені оцінили зміну повільних штормів у сценарії, за яким викиди вуглецю не скорочуються і продовжують зростати.

Що відомо

  • З середини липня Німеччина зазнала сильних повеней через циклон "Бернд", який обрушився на центральну Європу. Кількість загиблих унаслідок негоди на заході країни сягнула щонайменше 163, неподалік Кельна розшукують 59 зниклих безвісти людей, а рятувальники працюють на переважно добровільній основі.
  • Канцлерка Німеччини Ангела Меркель заявила, що шокована "сюрреалістичними руйнуваннями", обумовленими потужними повенями, яких зазнала Німеччина минулого тижня.
  • У Нідерландах поблизу містечка Меєрсен через повінь прорвало дамбу, для ліквідації наслідків залучили армію. Наразі військовим вдалося укріпити проблемну ділянку.

Читайте також

Повалені дерева, град і блискавка, що увімкнула фонтан. Коли припиниться негода в Україні

На початок