Головний податківець Херсонщини розповів жителям області про особливості сплати майнових податків

Головний податківець Херсонщини розповів жителям області про особливості сплати майнових податків

Головний податківець Херсонщини розповів жителям області про особливості сплати майнових податків Pixabay

Співробітники головного управління ДПС у Херсонській області надіслали 347 440 повідомлень жителям регіону про сплату майнових податків. Як вони обліковуються? Хто повинен їх сплачувати та в які терміни? На ці та інші питання, пов’язані з майновими податками, у "Темі дня" на Українському радіо. Херсон відповів головний податківець області Ігор Клим.

За словами Ігоря Клима, максимально вагомими майнові податки стали у зв’язку з проведенням реформи децентралізації та відмовою від централізованої моделі управління у державі. До цього податку входять: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, плата за землю та транспортний податок.

2020 року загальні надходження від платників майнових податків до місцевих бюджетів становили 718 млн грн або 13,7% загальних надходжень до місцевих бюджетів області. Найбільшу суму сплатили власники та користувачі земельних ділянок - 629,7 млн грн, зокрема юридичні особи – 393,4 млн грн, громадяни – 236,3 млн гривень. Власники нерухомого майна, відмінного від земельних ділянок, перерахували до місцевих бюджетів 85,4 млн грн, елітних автомобілів - 3,4 млн гривень.

Найбільше повідомлень-рішень стосуються податку на землю. Цих повідомлень мали отримати 315 тисяч 309 жителів області. Платять за землю власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі, а також орендатори земельних ділянок.

Податковим Кодексом України передбачені пільги окремим категоріям платників податків: особам з інвалідністю першої та другої групи; громадянам, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонерам (за віком); ветеранам війни та людям, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; громадянам, визнаним законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Крім того, від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

Нараховують суми плати за землю контролюючі органи (за місцем розташування земельної ділянки), які надсилають до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про сплату податку. Розмір податку залежить від того, проведена чи ні нормативна грошова оцінка землі, її площі та ставки податку, яка затверджена рішенням територіальної громади. Сплатити податок громадяни зобов’язані протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Державною податковою службою в області цьогоріч проведено облік платників земельного податку та орендної плати і 256 673 громадянам (315 309 податкових повідомлень-рішень) нараховано 215,1 млн грн платежів, з яких сплачено вже 25,6 млн гривень.

Розповів Ігор Клим і про транспортний податок і податок на нерухоме майно. Він каже, у разі, якщо автомобіль відповідає критеріям: не старше 5 років та вартістю понад 375 мінімальних заробітних плат, то власник зобов’язаний сплатити 25 000 грн за рік.

Для податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, базою оподаткування є загальна площа такого об’єкту. При цьому для житлової нерухомості у власності громадян база оподаткування зменшується:

а) для квартири/квартир, незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків, незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, зокрема їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, зокрема їх часток) - на 180 кв. метрів.

Ігор Клим каже, що не є об’єктами оподаткування: будівлі дитячих будинків сімейного типу; житлові будинки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям з інвалідністю, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину; об’єкти житлової нерухомості, що належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховують п’ятьох та більше дітей. Звільняють від оподаткування гуртожитки і житлову нерухомість, непридатну для проживання, зокрема через аварійний стан.

Ставка податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюється за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування та типів таких об’єктів нерухомості розміром, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

Для податку на нерухоме майно є й своя відмінність. Він нараховується і сплачується за минулий рік, а плата за землю та транспортний податок - за звітний рік. Тобто, 2021 року громадяни мають сплатити податок на нерухомість за 2020 рік, а плату за землю та транспортний податок – за поточний рік. Всі гроші, сплачені платниками, залишаться у бюджетах громад. Кінцевий термін сплати податку на майно – 30.08.2021.

Щодо штрафних санкцій за прострочення сплати узгодженого податкового зобов’язання, говорить Ігор Клим, то вони такі:

• при затримці до 30 календарних днів (включно), наступних за останнім днем строку сплати грошового зобов’язання, – 10% суми податкового боргу;

• при затримці понад 30 календарних днів – 20% суми податкового боргу.

Також після того, як спливуть терміни погашення узгодженого грошового зобов’язання, на суму податкового боргу нараховується пеня: за кожен день прострочення - 120% річних на розмір облікової ставки Національного банку України.

Якщо людина зовсім не хоче сплачувати податки, то вона буде значитись у наших базах як "податковий боржник". На таких податкових божників є відповідні засоби впливу. Якщо сума боргу перевищує 3060 грн, то людина отримує податкову вимогу. Наслідком отримання податкової вимоги є опис у податкову заставу майна боржника. Так, маючи рухоме/нерухоме майно, ця людина не зможе ним розпоряджатися (продати, подарувати і т.і.), поки не погасить свої податкові борги. Крім того, можуть звернутись до суду на таких платників, які накопичують податкові борги. І тоді за рішенням суду починають працювати органи виконавчої служби.

Галина Воробєй.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди