Особливою вважають воду в місцевій річці жителі села Лисець Дунаєвецької громади на Хмельниччині

Особливою вважають воду в місцевій річці жителі села Лисець Дунаєвецької громади на Хмельниччині

Особливою вважають воду в місцевій річці жителі села Лисець Дунаєвецької громади на Хмельниччині
Фото: Суспільне

Двічі за останні 100 років замерзав водоспад Бурбун на річці Бобрівка біля села Лисець Дунаєвецької громади Кам’янець-Подільського району. Місцева жителька Ніна Кубата розповіла Суспільному: не замерзає й сама річка, вода в якій, за її словами, особлива. Що ж такого в ній особливого, з’ясовувало Суспільне.

Поблизу села Лисець Дунаєвецької громади, в низині, тече річка Бобрівка – притока Ушиці, яка впадає в Дністер. Жителька Лисця Ніна Кубата каже: річку назвали так через те, що колись неподалік було село Бобровка, люди там померли від чуми, а село спалили вщент. За її словами, річка починається з джерел, які тут звуть Білі Криниці через властивості води.

«В давнину вибілювали полотна, вона має властивість давати білизну. Ідуть сюди прати, і саме ця вода забирає все чисто. Не треба було миючих засобів, достатньо було стати на камінчик, під джерельце, і прати», - каже жінка. Додає: і вона, і інші жінки Лисця досі ходять сюди прати.

В урочищі Бобрівки є водоспад, який місцеві звуть Бурбун. "Від того, що він бурбонить, падає вода весь час, такий шум складається, і називається він Бурбун. Так по-народному, по-місцевому ми його називаємо", - каже Ніна Кубата.

Вода в річці Бобрівка замерзала лише двічі за сто років. Фото: Суспільне Поділля.
Вода в річці Бобрівка замерзала лише двічі за сто років. Фото: Суспільне Поділля. Фото: Суспільне

Бурбун та й сама Бобрівка, продовжує жінка, за останні 100 років замерзали двічі, коли морози сягали тридцяти градусів: "Старожили кажуть, що замерзала тут вода в 1941 році, тоді дуже були морози, і в 2000 році, це вже було за моєї пам’яті".

Чому водоспад та річка Бобрівка, глибина якої в низині не більше метра, не замерзають, та які компоненти води сприяють вибілюванню тканин, місцеві не знають.

Щоби з’ясувати, що такого специфічного в воді, відібрали проби для лабораторних досліджень в регіональному офісі водних ресурсів в Хмельницькій області. За три дні отримали результати за підписом начальника лабораторії Лариси Зозулі. Згідно з гідрохімічним аналізом, жодних перевищень речовин у воді немає.

Завідувачка кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького Національного університету Наталія Міронова говорить: "Те, що вода не замерзає, те, що річка не замерзає за рахунок того, що близько знаходяться джерела, які її живлять, і постійно іде приток води. А от те, що дуже гарно відбувається процес прання, може бути пов’язано з тим, що жорсткість води невелика".

Читайте також

На початок