20 липня мусульмани України святкують одне з найбільших свят — Курбан-байрам. Головні святкування проходили у головній мечеті Києва "Ар-Рахма", до якої прийшли понад 4 тисячі вірян. Як відзначають це свято – у матеріалі Суспільного.
Історія святкування
Курбан-байрам — одне з найбільших мусульманських свят, яке знаменує закінчення паломництва (хаджу) до священного міста вірян — Мекки. Свято відзначається через 70 днів після іншого великого свята — Ораза-байрамуСвято розговіння, відоме також як Ораза-байрам або Ураза-байрам — свято у мусульманських народів, якому передує 30-денний піст, що розпочинається в перший день молодика місяця Рамадан. За переказами, саме у цей місяць Мухаммеду скорилася Мекка й мусульманам даровано Коран., на 10 день місяця Зуль-ХіджаЗуль-хіджжа — останній, дванадцятий місяць мусульманського місячного календаря, також другий "заповідний" місяць (Ашхур аль-Хурум). У місяці 30 днів. У цьому місяці здійснюється хадж..
У перший день Курбан-байраму віряни після повного обмивання і лише у чистому одязі проводять загальну ранкову молитву на великих площах, після чого починають приносити у якості жертви тварин (корову, вівцю чи верблюда). Жертвопринесення тварини може здійснювати тільки повнолітній мусульманин. Не можуть цього робити жінки, а також сліпі люди. Забороняється також лякати тварину й знущатися з неї.
Традиція сягає корінням у стародавню історію про те, як Аллах зупинив пророка Ібрагіма, не дозволивши йому принести у жертву сина Ісмаїла, наказавши йому в останній момент зарізати барана.

Цього дня мусульмани відвідують могили предків, йдуть в гості до родичів та близьких, роздають м'ясо в якості подарунку нужденним, а також організовують святкову трапезу. Цього року свято триватиме три дні — до 23 липня.
Також віряни у ці дні повинні дотримуватися низки заборон. Зокрема напередодні свята необхідно дотримуватися одноденного посту — вживати їжу і пити не можна до самого вечора. Під час свята не можна займатися фізичною працею, сперечатися та сваритися. Вважається, що це не тільки негативно впливає на внутрішню енергетику, але й не дозволяє зосередитися на читанні святкових молитов.
Читайте також: "Легітимний расизм". Туреччина обурилася рішенню ЄС про заборону хіджабів на роботі
Святкування у Києві
Мусульмани Києва, представники дипломатичного корпусу та діаспор, гості з Саудівської Аравії зібралися до головної мечеті України "Ар-Рахма", щоб виконати релігійні ритуали та відсвяткувати цей день в колі одновірців, сім’ї та друзів.
Після початку свята у мечеті виголосили проповідь, у якій йшлося про необхідність єдності всіх мусульман — в Україні й поза її межами. Також у промові духовенства закликали вірян нести добро у світ.

Окрім святкової молитви, на вірян чекає розважальна програма: сімейний фестиваль, ярмарок східних сувенірів та кухні. Духовне управління мусульман України (ДУМУ) також організовує благодійну акцію з роздачі м’яса.

Святкування також відбудеться в Одесі, Полтаві, Харкові, Херсоні, Хмельницькому, Запоріжжі та інших містах України.
За словами речниці ДУМУ Катерини Юрченко, сьогодні біля головної мечеті Києва на святкування Курбан-байраму зібралося понад 4 тисячі вірян.

Кульмінацією свята є проведення жертвоприношень тварин. Під час цієї процесії мусульмани одну частину м'яса залишають собі, другу частину роздають рідним і близьким, а третю частину — віддають нужденним.
"В мечеті "Ар-Рахма" роздача м'яса для людей буде після третьої години сьогодні (20 липня — ред.) і два наступні дні. Можливо, навіть три наступні дні — в залежності від потреб людей", — зауважила речниця.
За її словами, можна приносити в жертву барана, вівцю, козла, козу, корову або бика і верблюда. Це може зробити власноруч кожен мусульманин, або ж він може довіритись тому, хто цим займається професійно.
Читайте також: В Україні відзначили День кримськотатарського прапора. Як це було
Катерина Юрченко пояснює, що жертвоприношення також є частково актом милосердя, позаяк у ці святкові для мусульман дні віряни роздають м'ясо нужденним, тому що багато людей не мають змоги собі його купити. Це, як переконує представниця ДУМУ, впливає на згуртованість мусульманської спільноти.

Водночас речниця зазначила, що заборонено мусульманам у ці дні "те, що і завжди": "Не можна робити гріхи й не можна вживати заборонене. Наприклад, спиртні напої або м'ясо мертвечини. У ці дні ми не вживаємо такі продукти й таку їжу".
Як повідомляє кореспондент Суспільного, всі віряни вже розійшлися. На території мечеті знаходяться 3-4 корови й понад 50 баранів, яких згодом приноситимуть у жертви.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!