У Житомирі визначили заклад, де проходитимуть іспити на визначення рівня володіння державною мовою

У Житомирі визначили заклад, де проходитимуть іспити на визначення рівня володіння державною мовою

У Житомирі визначили заклад, де проходитимуть іспити на визначення рівня володіння державною мовою
Колаж Суспільне Житомир

З 16 липня можна подавати заявки на складання іспиту на рівень володіння державною мовою – в Житомирі цей іспит можна буде здати в місцевому держуніверситеті ім. І. Франка. Про це 15 липня під час етеру на "UA: Українське радіо "Житомирська хвиля" розповіла завідувачка кафедри української мови держуніверситету Франка Галина Гримашевич.

Від 16 липня 2021 року для вступу на державну службу треба буде подавати також сертифікат, який засвідчує певний рівень володіння державною мовою. Отримати його можна за результатами спеціального профільного іспиту. Іспитові аудиторії обладнують переважно в обласних центрах, а загалом такі майданчики мають відкритися у близько 120 населених пунктах України. Наразі відомо, що Житомирський державний університет імені Івана Франка визначений уповноваженою установою, яка може приймати такі іспити.

За словами Галини Гримашевич, наразі вона, як претендентка в екзаменатори, проходить спеціальні тренінги.

"Претендентами в екзаменатори є фахівці, які обов’язково повинні мати спеціальність 014 "Освіта/Педагогіка Українська мова та література" або 035 "Філологія". Тобто люди, які є фахівцями у справі української мови – доцентами, професорами. З нашого університету понад 10 осіб беруть участь у цих тренінгах, які тривають ось уже кілька днів поспіль. Тренінги проводить Національна комісія зі стандартів державної мови. А про технічні моменти нам, звісно, розказують не філологи, а спеціалісти відповідної кваліфікації", – розповіла Галина Гримашевич.

На тренінгах претендентам в екзаменатори роз'яснюють, як будуть сплановані завдання. Іспит на володіння державною мовою орієнтовно має складатися з чотирьох частин – слухання, читання, говоріння і письма. Кожен з цих рівнів має бути оцінений відповідними балами.

"Наразі нас знайомлять з критеріями оцінювання, – говорить Галина Гримашевич. – За моїми спостереженнями цей іспит не стільки передбачає знання, скільки володіння мовою – в усній та письмовій формі. Завдання будуть запропоновані у вигляді тестів, які засвідчують, що людина, яка здає іспит, володіє нормами української мови, культурою мови. Усний етап, у свою чергу, складається з двох частин: діалог і монолог. Тут уже будуть перевіряти володіння нормами мови – чи доречно людина використовує певні конструкції, чи грамотно вона говорить, чи у її мові немає кальок з інших мов".

Аби скласти іспит, потрібно правильно відповісти на 70 % завдань плюс 1 бал для того, щоб отримати сертифікат першого ступеня і, відповідно, можливість претендувати на посаду держслужбовця. Якщо такого рівня балів не буде, то претендент на держслужбу не зможе стати держслужбовцем.

У кожній з уповноважених установ, де прийматимуть іспити, мають облаштувати аудиторії з комп’ютерами і відеонаглядом, щоб кожен учасник був у полі зору відеокамери.

"Екзаменатори не матимуть особистих зустрічей із тими, хто здаватиме іспити, – каже Галина Гримашевич. – Тестові завдання вони виконуватимуть і надсилатимуть їх в Агенцію, а вже Агенція потім розподілятиме за екзаменаторами, кому чиї тести випадуть на перевірку. Все зашифровано, жоден з екзаменаторів не знатиме, чию роботу він перевіряє. Не знає навіть номера, під яким проходить робота. Це прерогатива Агенції".

Наразі поки невідомо, коли розпочнуться іспити, але з 16 липня бажаючі вже можуть подавати заявки на складання іспиту на на рівень володіння державною мовою.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди