Тупицькому вручили нову підозру

Тупицькому вручили нову підозру

Тупицькому вручили нову підозру
Фото: Радіо Свобода

Суддя Конституційного суду Олександр Тупицький 16 липня отримав нову підозру. Цього разу щодо несанкціонованого втручання в автоматизовану систему суду.

Про це під час спілкування із журналістами повідомили адвокати судді, повідомляє кореспондентка Суспільного Дар’я Кінша. За їхніми словами, підозра не стосується попередньої справи, відкритої за ознаками злочинів, передбачених за ч. 2 ст. 384Введення в оману суду або іншого уповноваженого органу, поєднане з обвинуваченням у тяжкому чи особливо тяжкому злочині, або зі штучним створенням доказів обвинувачення чи захисту, а також вчинене з корисливих мотивів та ст. 386Перешкоджання з'явленню свідка, потерпілого, експерта, примушування їх до відмови від давання показань чи висновку Кримінального кодексу.

"Ця справа стосується, на думку Генпрокуратури, несанкціонованого втручання в автоматизовану систему, яке полягає у видачі фактично направлення у державне казначейство відповідних фінансових документів для забезпечення діяльності КСУ на той момент, коли Олександр Миколайович (Тупицький – ред.) був відсторонений від посади указом президента України", – розповів суспільному адвокат судді Костянтин Дорошенко.

За його словами, захист Тупицького категорично відкидає висунуті звинувачення.

"Ми виклали свої зауваження до цієї процесуальної дії. Зазначили, що ті обставини які там викладені, не мають нічого спільного зі складом кримінального правопорушення, яке передбачено статтею 361 кримінального кодексу України", – наголосив він.

Тупицькому вручили підозру. У якій справі
Адвокати Тупицького Костянтин Дорошенко (зліва) та Олександр Лешецький. Дар’я Кінша, Суспільне

Адвокат Олександр Лешецький при цьому додав, що Тупицький мав повне право працювати із зазначеними документами.

"У момент після 29 грудня 2020 року, коли почав діяти указ президента про відсторонення Тупицького Олександра Миколайовича від посади судді КСУ, він продовжував фактично виконувати свої обов'язки голови цього суду. Відповідно, у нього були наявні не тільки права підписувати документи як голова суду, але і обов'язок підписувати ці документи", – розповів він Суспільному.

За словами Лешецького, йдеться, зокрема, про документи, які стосуються державної таємниці, бухгалтерського обліку та звітності.

"Він підписував ці документи. Відповідно, ці документи направлялися до державного казначейства в електронному вигляді. І у паперовому також", – зазначив адвокат.

Як повідомила кореспондентка Суспільного, при цьому адвокати запевнили, що Олександр Тупицький особисто прибув до Офісу генпрокуратура для вручення повістки. Попри це журналісти не бачили суддю біля будівлі ОГПУ.

Що кажуть в ОГПУ

Як повідомили в Офісі генпрокурора, підозра Тупицькому стосується злочину, передбаченого ч. 2 ст. 361Несанкціоноване втручання в роботу автоматизованої системи, що призвело до підробки інформації, вчинене повторно, за попередньою змовою групою осіб КК України.

"Встановлено, що колишній голова Конституційного суду України за попередньою змовою з головним бухгалтером цього суду вчинили несанкціоноване втручання в роботу автоматизованої системи дистанційного обслуговування клієнтів Державної казначейської служби України при підписанні електронних бухгалтерських документів, в результаті чого було спотворено інформацію про дійсного їх підписувача", – зазначається у повідомленні.

За даними слідства, Тупицький після відсторонення від посади через повідомлення про підозру в грудні 2020 року, передав захищений електронний носій із власним ключем кваліфікованого електронного підпису та пароль до нього головному бухгалтеру. Суддя наказав бухгалтеру використовувати цей ключ від його імені та замість нього для підписання платіжних та інших документів в автоматизованій системі.

"Такі несанкціоновані втручання відбувалися навіть під час перебування підозрюваного за кордоном. Зокрема, таким чином було підписано понад 200 електронних платіжних доручень, електронних документів з бюджетних зобов’язань, з розподілу показників зведених кошторисів, розподілів відкритих асигнувань та кошторисних призначень тощо", – зазначили в ОГПУ.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснююють слідчі Державного бюро розслідувань.

Що відомо

  • 28 грудня 2020 року голову Конституційного суду викликали до Офісу генпрокурора для вручення підозри у кримінальному провадженні. Тупицький на виклик не з'явився.
  • 29 грудня президент Зеленський підписав указ про відсторонення Тупицького на два місяці. Згодом Конституційний суд оприлюднив заяву, в якій назвав це рішення неконституційним і заявив, що Тупицький продовжить працювати на посаді.
  • 19 січня 2021 року працівники Управління державної охорони не допустили суддю до приміщення суду та робочого кабінету. Тупицький написав заяву до поліції через перешкоджання виконанню ним своїх службових обов’язків. Слідчі Державного бюро розслідувань повідомили про йому підозру.
  • 26 березня голова НАЗК склав адмінпротокол щодо відстороненого Тупицького через його втручання у розклад засідань КСУ.
  • 27 березня президент Зеленський скасував укази експрезидента Віктора Януковича про призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна суддями Конституційного Суду.
  • 12 травня Печерський районний суд відклав засідання щодо Тупицького до 19 травня, бо суддя не зміг прийти через те, що перебуває в клініці щелепно-лицевої хірургії.
  • Голосіївський районний суд Києва закрив провадження щодо притягнення до адміністративної відповідальності Тупицького. Захист повідомив, що задоволений таким рішенням.
  • 28 травня Подільський районний суд переніс розгляд справи Олександра Тупицького про підкуп свідка.
  • 14 червня Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду зупинив провадження в одній зі справ щодо відсторонення Тупицького від посади судді Конституційного суду.
  • 14 липня Верховний суд скасував указ Зеленського про скасування призначення Тупицького головою Конституційного суду. В Офісі президента обіцяють оскаржити це рішення.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок