Суд знову заборонив демонтаж "Квітів України": цього разу через авторські права

Суд знову заборонив демонтаж "Квітів України": цього разу через авторські права

Суд знову заборонив демонтаж "Квітів України": цього разу через авторські права Інстаграм save.kvity.ukrainy

Юридична компанія Axon Partners, яка представляє в суді архітектора будівлі Миколу Левчука, повідомила, що Шевченківський районний суд Києва наклав заборону на демонтаж будівлі "Квіти України" через порушення немайнових авторських прав.

За ствердженням адвокатів, фасад будівлі після реконструкції мав бути кардинально змінений, а його каскадний атріум знищено. Втім, новий власник не залучив архітектора Миколу Левчука як автора проєкту будівлі "Квіти України" до жодних робіт з проєктування і не отримав від нього згоду на реконструкцію.

"Микола Левчук виступав і виступає проти реконструкції, оскільки намір власника означає повне знищення первісного архітектурного проєкту під прикриттям реконструкції", – повідомляють його юристи.

Суд знову заборонив демонтаж "Квітів України": цього разу через авторські праваАндрій Стасюк, Суспільне

Законом про авторське право вказано, що твір архітектури теж є об'єктом авторських прав, а тому архітектор може вимагати збереження цілісності твору. Це право діє протягом усього життя автора.

"Наскільки нам відомо, це перший випадок в історії українського містобудування, коли суд застосував подібне забезпечення позову у справі про порушення немайнових авторських прав архітектора", – зазначають в Axon Partners.

Тепер юристи готують позов щодо захисту прав архітектора із вимогою збереження первісного проєкту та сплачення компенсації за зруйновану будівлю.

Що відомо

  • Проєкт будівлі "Квіти України", розроблений народним архітектором України Миколою Левчуком, у 1986 році був відзначений премією Спілки архітекторів як "Будівля року". Споруда довгий час функціонувала як магазин-оранжерея.
  • Те, що будівлю збираються реконструювати, стало відомо у червні 2021 року. Власник оприлюднив концепт перетворення "Квітів України" на офісний центр, який мав повністю змінити зовнішній вигляд будівлі.
  • Спочатку забудовник Олексій Пишний обіцяв співпрацювати з громадою, але невдовзі обірвав контакт.
  • Під час підготовчих робіт забудовник обрізав коріння 30-літнього винограду, зіпсувавши унікальний вигляд будинку, – той вже встиг повністю висохнути; та демонтував унікальні люстри та вітражі з інтер'єру.
  • 6 липня на Січових Стрільців, 49 відбувся мітинг на підтримку будівлі "Квітів України" та всього модернізму. Вимоги акції: реставрація будівлі, нова сучасна функція та статус пам’ятки архітектури.
  • 12 липня міністр культури Олександр Ткаченко закликав негайно зупинити демонтаж будівлі колишнього магазину-оранжереї "Квіти України".
  • 13 липня поліція наклала арешт на будівлю на період досудового слідства по справі щодо самоуправства. Це забороняє проводити з будівлею будь-які дії, зокрема демонтаж, будівництво тощо.
  • Як розповіла Суспільному юристка приватного акціонерного товариства "Квіти України", яка є власником будівлі, Ольга Файзієва, ані товариство, ані офіційні представники товариства не були попереджені ні про час розгляду, ні про місце, ні про саме подання прокурором Шевченківскього району відповідного клопотання про арешт будівлі.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше