У Запоріжжі реалізують проєкт відновного правосуддя

У Запоріжжі реалізують проєкт відновного правосуддя

У Запоріжжі реалізують проєкт відновного правосуддя Суспільне Запоріжжя

Результати проєкту відновного правосуддя обговорили сьогодні, 15 липня у Запоріжжі.

Що таке відновне правосуддя?

Проєкт реалізується з 2019 року в 6 областях України, а з 2020-го – в усій країні. Діє для неповнолітніх, яких підозрюють у вчиненні кримінального правопорушення. Відновне правосуддя спрямоване дати шанс на виправлення й повернення у суспільство.

Юлія Рябоконь, начальниця сектору ювенальної пробації Запоріжжя пояснює: відновне правосуддя - це сучасний підхід щодо примирення неповнолітнього, що вчинив кримінальний проступок чи нетяжкий злочин, із потерпілою стороною.

Що таке відновне правосуддя та як його реалізують у ЗапоріжжіСуспільне Запоріжжя

"За віком це стосується осіб від 14 до 18 років. В основному це підлітки, яким 15-16 років. Більшість — це хлопці", — зауважує Юлія Рябоконь.

Павло Наливайко, директор регіонального центру безоплатної вторинної правової допомоги в Донецькій та Запорізькій областях каже, обов’язковою умовою відновного правосуддя є добровільне визнання скоєного злочину неповнолітнім.

Що таке відновне правосуддя та як його реалізують у ЗапоріжжіСуспільне Запоріжжя

"Попросити вибачення, відшкодувати матеріальну шкоду, яка завдана. В результаті згоди сторони потерпілого і підозрюваного в скоєнні злочину — укласти угоду й вийти із цієї ситуації", — зазначає експерт.

Як відновне правосуддя працює на Запоріжжі

"Десь із початку року ми почали працювати з неповнолітніми правопорушниками — проводити медіацію. Медіатор, як третя сторона, допомагає знайти вихід із ситуації, що склалася, порозумітися між правопорушником і потерпілими та допомогти їм знайти шляхи розв'язання проблеми", — розповідає Ірина Лічман, адвокатка-медіаторка.

Що таке відновне правосуддя та як його реалізують у ЗапоріжжіСуспільне Запоріжжя

За словами Юлії Рябоконь, протягом 6 місяців 2021 року ювенальні прокурори спільно з Центрами надання безоплатної вторинної правової допомоги залучили до програми відновного правосуддя сімох неповнолітніх правопорушників у Донецькій та Запорізькій областях. Четверо з них — звільнені від кримінальної відповідальності.

Читайте також: Відновне правосуддя в Запоріжжі: не ламати долю, а давати шанс

Діана Арустамян, заступниця начальника відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Запорізької обласної прокуратури каже: "Роль прокуратури - виявлення бажання з обох сторін до участі у програмі відновного правосуддя. Програма відновлення є шансом для дитини в юному віці звільнитися від кримінальної відповідальності та надалі не вчиняти кримінальні правопорушення".

Що таке відновне правосуддя та як його реалізують у ЗапоріжжіСуспільне Запоріжжя

Найліпші показники у Дніпровської окружної прокуратури — понад 44% неповнолітніх, підозрюваних у кримінальних правопорушеннях долучені до програми відновного правосуддя, а також у Пологівської окружної прокуратури — понад 22%.

За підсумками обговорень у Центрах надання безоплатної вторинної правової допомоги розроблять та надішлють до Міністерства Юстиції України й профільних комітетів Верховної Ради пропозиції щодо змін до Кримінального Процесуального Кодексу України, які б урахували застосування програми відновного правосуддя.

Читайте також: Бердянську виправну колонію планують закрити
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди