Які проєкти Мирослава Скорика втілюють у життя після його смерті

Які проєкти Мирослава Скорика втілюють у життя після його смерті

Які проєкти Мирослава Скорика втілюють у життя після його смерті УНІАН

13 липня виповнилося 83 роки з Дня народження видатного українського композитора Мирослава Скорика, якого не стало у червні 2020 року. Як Україна увіковічнює його ім’я, в ефірі Українського радіо розповіли головний музичний редактор Радіо Культура Олександр Пірієв та проректор з наукової роботи НМАУ ім. Чайковського, доктор мистецтвознавства та дружина Мирослава Скорика Адріана Скорик.

1 червня у Києві відбулася прем’єра останньої програми, яку Мирослав Скорик затвердив за життя. Там були прем’єри його музики, яка ще не звучала, а також прем’єри його праць, в яких він осучаснював твори класиків.

Головний музичний редактор Радіо Культура Олександр Пірієв останні роки близько спілкувався з Мирославом Скориком і був його імпресаріо:

“10 останніх років його життя, які мені подарувала доля спілкуватися дуже близько з Мирославом Михайловичем, змогли вибудувати цілу стратегію, яка дозволила сьогодні говорити про те, що він був класиком за життя – і після його земної смерті велику кількість проєктів, які він задумав, ми сьогодні втілюємо з великою насолодою”, – розповів він.

Скорик

Мирослав Скорик

Олександр Пірієв розповів про проєкт “Скорик-Мусоргський”, який готувався ще за життя маестро. “За життя Мирослав Михайлович втілив його в задумі досконало. Обов’язковою його вимогою було, щоб грали або співали молоді таланти. Так само, як Соломія Крушельницька побачила його творчі можливості, він хотів дати дорогу молодим, щоб вони були з ним разом на сцені".

З вересня почнеться турне, яке охопить 10 міст України. І кожен раз гратиме новий оркестр із зірковим складом виконавців.

Крім молодих талантів, братиме участь піаніст Євген Ржанов, який завітає на два чи три концерти – він одним із перших виконував фортепіанні концерти Мирослава Скорика.

“За кілька тижнів до трагедії Мирослав Михайлович підтвердив мені, що завершив цю роботу. І сьогодні я кажу: “Мирославе Михайловичу, ми його зробили, і починаємо втілювати в життя”, — зауважує Пірієв.

СкорикЛОДА

Пам'ятник Мирославу Скорику на Личаківському кладовищі у Львові

Зараз, за словами музичного редактора, держава демонструє велику увагу до постаті Скорика. Президент ініціював Національну музичну премію імені Мирослава Скорика, яка буде на рівні Премії Шевченка, але сфокусованою виключно на музиці.

Також Олександр Пірієв анонсував у жовтні відновлення опери “Мойсей”, яка отримала благословення Івана-Павла Другого: “У 2021 році до 20-ї річниці приїзду Папи Римського до Львова, коли відбулась прем'єра "Мойсея", ми готуємося до відновлення цієї історичної події. Вона постійно звучить, але ми хочемо повернутися до тієї постановки, запросити кращого “Мойсея” – соліста Національної опери Сергія Магеру, якого дуже поважав та любив Мирослав Михайлович”.

Проректор із наукової роботи Національної музичної академії імені Чайковського та дружина Мирослава Скорика Адріана розповіла про вшанування пам’яті маестро у Львові.

“Ініціатив багато. Найперше, що вдалося зробити, – це провести документацію і сприяти бажанню багатьох творчих колективів, які працюють сьогодні у національній Львівській філармонії, присвоїти їй ім’я Мирослава Скорика. Це по праву хоча б тому, що єдиний кабінет, який був у Мирослава Скорика при житті – це був кабінет у Львівській філармонії”.

Серед інших промоцій влади Адріана Скорик виділяє ініціативу спорудження пам’ятника композиторові. “Влада зрозуміла репрезентацію Мирослава Скорика як ту мистецьку і культурну цінність у найвищому розумінні цього слова, що здатна репрезентувати українську культуру і мистецтво в світі. Адже саме світовий масштаб діяльності Скорика відомий. Це – діалог Скорика зі світом”.

Що відомо

  • Мирослав Скорик був видатним композитором, педагогом, мистецтвознавецем, диригентом, піаністом, музично-громадським діячем.
  • У творчому доробку композитора представлені найрізноманітніші музичні жанри: опера, балет, "Реквієм", концерти (для оркестру, для віолончелі з оркестром, три фортепіанні, два скрипкових), твори для оркестру, камерних ансамблів різного складу, фортепіано.
  • Його твори регулярно виконуються в Україні, а також у Німеччині, Франції, Австрії, Швеції, Голландії, Болгарії, Чехії, Словаччині, Польщі, Великій Британії, США, Канаді та Австралії.
  • 5 червня 2020 року Мирослава Скорика поховали на Личаківському кладовищі у Львові.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше