Агросектор Херсонщини: як волога впливає на якість врожаю

Агросектор Херсонщини: як волога впливає на якість врожаю

Агросектор Херсонщини: як волога впливає на якість врожаю Суспільне Херсон

Негода цього року затримала збір врожаю на Херсонщині. Про вплив вологи на ранні зернові у програмі "Тема дня" Українського радіо. Херсон розповів завідувач відділу рослинництва та неполивного землеробства Інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук Сергій Заяць.

Сергій Заяць говорить, що минулого року на середину липня було зібрано 82% врожаю, нині - тільки 38%. Каже, волога звичайно впливає. Дослідження, які проводять в інституті доводять, що ранні зернові необхідно зібрати протягом 80 днів. Після кожних 10 днів втрачається 0.3 центнера, це за сприятливих умов, а при несприятливих погодних умовах, говорить чоловік, - до 1 центнера з гектара врожаю зерна.

"Це дуже великі втрати. І якщо ми зараз втрачаємо 20 днів, то втрачаємо 10 центнер врожаю, тому дуже важливо якомога швидше зібрати врожай, поки дозволяє погода. А коли багато вологи, втрачається якість зерна, а саме зерно втрачає клейковину, білок та його вигляд. Взагалі такі погодні умови, дають фуражний врожай і вірогідність того що цього року в нашій області буде більшість такого врожаю, дуже велика. Наші дослідження також показують, що на сьогодні серед врожаю який вже зібрали, пшениці першого класу не має, так само і другий клас, в основному це буде зерно третього продовольчого класу і фуражне зерно. Крім того, ці дощі викликали проростання зерна яке полягло, а це також впливає на якість врожаю", - розповів Сергій Заяць.

Серед хвороб зерна, які з'являються при сильній вологості, - захворювання колосу, яке спостерігається не тільки на території нашої області, а й по всій Україні – це фузаріоз. На Херсонщині - до 0.5%, в Миколаєві - до 0.3%, а у Запорізькій та Одеській областях - до 3% хворий колос. Сергій Заяць каже, що це дуже вплине на експорт зерна, адже є умови ДСТУ в яких вказано, при цифрі 0.3 відсотка фузаріозного - воно не придатне для експорту.

Фахівці інституту стикались з ситуацією, коли були зливи, буревії і це заважало збору врожаю. За словами Сергія Зайця, у 2015 році було полягання посівів. Але дощі які йшли у весняний період - це дуже сприятливо для врожаю, коли це відбувається під час косовиці - це негативно впливає на його якість.

"Ми порівняли роки, наприклад у 1973 рік, 77-80рр, 97-98 рр, 2015 - також випало багато опадів, але роки схожі на 2021 – 1980 рік. Це опадів 274 мл та 1998 – 290 міліметрів, а цього року на червень вже випало 267 мл. 80 і 98 – це роки коли зібрали менший валовий збір урожаю. Але ситуація така не на свій території, найбільше постраждали південь і центр Херсонщини. Як вихід, ми радили це й у 2015 році, спеціальні обчісувальні жниварки, але сьогодні не має, а це б дуже рятувало врожай і покращило ситуацію", - розповів Сергій Заяць.

Тетяна Герман.

Читайте також

  • Агросектор Херсонщини: якого врожаю яблук чекати цьогоріч і чому
  • Агросектор Херсонщини: цьогоріч зберуть фуражного зерна більше ніж продовольчого.
  • Агросектор Херсонщини: через тривалі дощі ціни на овочі та фрукти зросли.
  • Агросектор Херсонщини: які пестициди зараз використовують в області.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди