На Полтавщині до судів щодо допомоги ветеранам за два роки зверталися 1,5 тисячі разів

На Полтавщині до судів щодо допомоги ветеранам за два роки зверталися 1,5 тисячі разів

На Полтавщині до судів щодо допомоги ветеранам за два роки зверталися 1,5 тисячі разів Суспільне Полтава

На Полтавщині за два роки 1,5 тисячі ветеранів зверталися до судів щодо підвищення разової допомоги. Проте більші суми поки не виплатили нікому з тих, хто виграв справи, каже заступниця директора обласного департаменту соцзахисту Світлана Матуйзо. Це виплата, яку раз на рік видають учасникам бойових дій. Її розмір щорічно затверджує Кабмін. Проте це суперечить закону «Про статус ветеранів війни». У ньому розмір допомоги прописаний у співвідношенні до мінімальної пенсії, каже начальниця відділу Полтавського бюро правової допомоги Тетяна Ражик.

Понад рік служив у зоні проведення антитерористичної операції на Донбасі полтавець Іван Деблюк. Нині має інвалідність.

"Нам як учасникам бойових дій, які не шкодували свого життя і нині не шкодують, раз на рік отримати кошти для сім'ї, для діток чи на інші потреби, я вважаю, нормально було б", – говорить учасник АТО, інвалід другої групи Іван Деблюк.

Учасник АТО, інвалід другої групи Іван ДеблюкСуспільне Полтава

Учасник АТО, інвалід другої групи Іван Деблюк

Чоловік, як і решта ветеранів, у травні мають отримувати щорічну грошову допомогу. Це стосується учасників бойових дій, людей з інвалідністю, які постраждали на фронті, а ще учасників війни та членів сімей загиблих.

Графіка: щорічна допомогаСуспільне Полтава

Графіка: щорічна допомога

Таку виплату Іван Деблюк отримує, але, за його словами, сума менша, ніж мала бути.

"Інвалід другої групи повинен отримати до 5 травня (це разова виплата, як заохочення, знак поваги до цих людей) – вісім мінімальних пенсій. А насправді виплатили мені 3 900. Тобто, сума значно відрізняється від тієї, що повинна бути", – говорить учасник АТО, інвалід другої групи Іван Деблюк.

Графіка: щорічна разова допомога учасникам бойових дійСуспільне Полтава

Графіка: щорічна разова допомога учасникам бойових дій

Це тому, що щороку суму такої допомоги затверджує Кабмін. Хоча це суперечить закону України «Про статус ветеранів війни», говорить юристка Тетяна Ражик.

"Виплачується 2021-го року така одноразова грошова допомога у розмірі 1 491 гривні. У даному випадку – це по постанові.Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». 2021-го року їм потрібно виплачувати допомогу у розмірі 8 845 гривень. Тобто, є колосальна різниця між тим, що виплачується, і що повинно виплачуватися", – говорить начальниця відділу Полтавського бюро правової допомоги Тетяна Ражик.

За законом, щорічна разова допомога ветеранам залежить від мінімальної пенсії. Відтак, для учасників бойових дій розмір виплати має складати п’ять мінімальних пенсій. Цьогоріч це майже 9 тисяч гривень. Для людей з інвалідністю через війну – це від понад 12 тисяч до майже 18 тисяч гривень, тобто 7–10 мінімальних пенсій, залежно від групи інвалідності. Учасникам війни та родинам загиблих мають виплачувати понад 5 тисяч гривень, тобто три мінімальні пенсії.

Заступниця начальника Полтавського бюро правової допомоги Яна БардаковаСуспільне Полтава

Заступниця начальника Полтавського бюро правової допомоги Яна Бардакова

"Відповідно до рішення суду 2008-го року, люди повинні отримувати в тому розмірі, який був у редакції закону "Про статус ветеранів війни і гарантії їх соціального захисту" на 1998-й рік. Там, де було визначено, яка категорія громадян і в якому розмірі повинні отримувати такий вид допомоги", – говорить заступниця начальника Полтавського бюро правової допомоги Яна Бардакова.

Отримати більші виплати ветеранам сприяють, зокрема, у бюро правової допомоги. До полтавського прийшов із документами Леонід Вольський. Чоловік – учасник бойових дій в Афганістані. Він виграти суд щодо підвищених виплат. Та грошей чоловік поки не отримав.

"У чергу поставлять, окремою статтею прийдуть гроші, отримаю. Поки що за минулий рік ще не отримав.У законі ж чітко сказано, скільки мінімальних пенсій має бути. Але постійно якісь виправдання знаходить Кабінет міністрів, щоб урізати якісь статті. Цього разу вони написали: "Недостатньо коштів у бюджеті України", – говорить учасник бойових дій Леонід Вольський.

Цього року з Полтавського бюро правової допомоги до суду скерували більше сотні подібних справ, каже начальниця відділу Тетяна Ражик. Для цього потрібно підготувати документи.

Начальниця відділу Полтавського бюро правової допомоги Тетяна РажикСуспільне Полтава

Начальниця відділу Полтавського бюро правової допомоги Тетяна Ражик

"Це паспорт, ідентифікаційний номер, а також посвідчення учасника бойових дій або посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни. Три документа. Але, перш ніж звертатися до суду, ми рекомендуємо звертатись у виплатний центр, який безпосередньо здійснює виплату. Підставою для звернення до суду у нас є відмова виплатного центру", – говорить начальниця відділу Полтавського бюро правової допомоги Тетяна Ражик.

Із цієї причини на Полтавщині за два роки до судів звернулося півтори тисячі людей. Підвищену суму допомоги поки не виплатили у жодному випадку, каже заступниця директора обласного департаменту соцзахисту.

"Ми отримали роз'яснення Міністерства соціальної політики України. Вони звернулися до Міністерства фінансів, щоб при формування чи при внесенні показників до державного бюджету, при внесенні видатків до державного бюджету забезпечити визначення окремої бюджетної програми для Міністерства соціальної політики України на виконання судових рішень", – говорить заступниця директора обласного Департаменту соціального захисту населення Світлана Матуйзо.

Цього року на Полтавщині разову допомогу отримали 36 тисяч людей. Загалом це приблизно 60 мільйонів гривень.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди