Від «Юності-68» до «Джазу на Дніпрі-2021». ТОП-10 фактів про джазові фестивалі Дніпра

Від «Юності-68» до «Джазу на Дніпрі-2021». ТОП-10 фактів про джазові фестивалі Дніпра

Джазові фестивалі Дніпра були і є музичною візитівкою міста. Творчі форуми джазистів з різних куточків проводили, починаючи з кінця 60-х років минулого століття. Найстаріший фестиваль – «Джаз на Дніпрі», якому вже понад пів століття. Його історія – непроста й у чомусь відображає історію самого міста: злети й падіння, забуття і відродження, кількарічні перерви й повернення до життя.

Його проводили й у 80-і, коли Дніпропетровськ був закритим для іноземців містом, і наприкінці 1990-х-початку 2000-х, коли на культурні заходи катастрофічно не вистачало коштів. Проводять і зараз. Минуло вже п’ять років, як фестиваль у рамках міської програми "Культурна столиця" отримав нове дихання й новий формат.

Цьогоріч Міжнародний фестиваль «Джаз на Дніпрі» відбуватиметься 16-18 липня. "Суспільне Дніпро" – генеральний інформаційний партнер події. Тож напередодні заходу ми розповідаємо про історію джазових фестивалів у місті.

1. Перший джазовий фестиваль у «закритому» місті

Фестивалі джазу в Дніпрі почали проводити ще за радянських часів – наприкінці 60-х років минулого століття. На них збирали найкращих виконавців союзного масштабу. Перший такий захід відбувся 1968 року. Його організував актив місцевого джаз-клубу. Фестиваль називався «Юність-68» й проходив у залі інституту «Укрдіпромез». Про запрошення джазистів з-за кордону не йшлося: з 1959 по 1987 роки місто було закритим для іноземців через роботу тут секретних оборонних заводів.

Попит на квитки був ажіотажний, і не надто великий зал інституту не зміг вмістити всіх охочих, писала дослідниця Світлана Золкіна.

Від «Юності-68» до «Джазу на Дніпрі-2021». ТОП-10 фактів про джазові фестивалі Дніпра

Пропагандистська стаття в радянській газеті

Фестиваль провели попри те, що офіційне ставлення до джазу в СРСР було негативним. «Сегодня он играет джаз, а завтра Родину продаст», – любили повторювати чиновники назву пропагандистської стрічки, яка вийшла в 50-60-і роки.

У наступні три роки завдяки щорічним фестивалям у тодішньому Дніпропетровську виступили найкращі джазові колективи СРСР. На початку 1970-х, коли інтерес до джазу в СРСР поволі згас, після 1973 року фестиваль «Юність» вже не проводили.

2. Відродження у 80-і роки

На кінець 1970-х припало відродження інтересу джазу на Дніпропетровщині й своєрідний «джазовий ренесанс». Тоді низка джазових колективів отримали атестацію як професійні. На початку 80-х вдається провести у місті всесоюзний фестиваль «Джаз-81». Його лауреатами стали місцевий джаз-ансамбль «Кредо» Олега Коська і джаз-ансамбль «Медео» з Алма-Ати.

У наступні роки відбулися фестивалі «Джаз-82» та «Джаз-83». Окрім концертів, проходили лекції та виступи відомих музичних критиків.

3. Після чотирирічної перерви

Черговий джазовий фестиваль змогли організувати тільки після чотирирічної перерви – 1987-го. Молодіжний клуб «Мрія» заводу «Південмаш» ініціював фестиваль «Джаз на Дніпрі». Географія учасників була широкою – від Західної України до Далекого Сходу. Відкриттям фестивалю стали ансамбль «Орлан» Олега Кірєєва з Уфи й квінтет Вільнюського джаз-клубу під керівництвом Скірмантаса Саснаускаса.

Наступний фестиваль «Джаз на Дніпрі-88» тривав чотири дні. На дев'яти концертів виступили колективи з 40 міст Радянського Союзу – від Петропавловська-Камчатського до Паневежиса. На сцені звучали композиції різних напрямків – від класики й обробок фольклору до авангарду.

Осінь 1990 року дарує місту черговий фестиваль «Джаз на Дніпрі-90», концерти якого проходили в Будинку вчених.

4. «Джаз у погонах»: на сцені джазисти-військові

У 1990-ті роки через брак фінансування представницькі джазові фестивалі в місті не проводили. Однак 1996 року за підтримки фонду «Відродження» відбувся військовий фестиваль джазової музики «Джаз у погонах». Концерти проходили в приміщенні нинішнього Національного центру аерокосмічної освіти молоді.

Від «Юності-68» до «Джазу на Дніпрі-2021». ТОП-10 фактів про джазові фестивалі ДніпраДСНС України

"Джаз у погонах", ілюстраційне фото

5. Нове відродження фестивалю на межі тисячоліть

1999 року Агентство «DAVIS-ART» відродило фестиваль «Джаз на Дніпрі», його директором став уродженець міста, російський музикант і продюсер Андрій Кондаков. Фестиваль отримав статус міжнародного, проте брали участь в ньому майже винятково музиканти Росії та України.

У 2000-му році відбувся фестиваль «Джаз молодих». Його провела обласна влада разом з творчою студією «Борода і К» у рамках підготовки до масштабного фестивалю, який був запланований на 2001 рік. У конкурсній програмі брали участь також молодіжні колективи з України та Росії.

6. 2001 рік – сорокаріччя історії джазу в Дніпрі

2001 року фестиваль провели у листопаді. Він мав також статус міжнародного і вважався десятим, ювілейним. «40 років у джазі» – такою була його назва. Вважалося, що він знаменує собою сорокарічний рубіж розвитку джазу в місті: початок історії виводили з далекого 1961-го року, року появи джаз-кафе «Чипполіно», звідки вийшло чимало відомих музикантів.

Овації публіки зривали дніпровські колективи – біг-бенд під керуванням Юрія Паламарчука, родинний дует Михайла та Людмили Кримових, тріо Олександра Любченка, а також столичний джаз-оркестр Яна Табачника «Президент-бенд», октет «Ізраїль-диксиленд» під керівництвом Олександра Фельдера та інші.

Чимало учасників було із Москви.

7. Яскравий «Джаз на Дніпрі-2002»: довгий концерт Біллі Еванса і мушля Еріха Гедеке

2002 року фестиваль відбувався у жовтні в театрі імені Горького (зараз – театр ДРАМіКОМ) і тривав три дні. Присутній на ньому оглядач Юрій Степаненко потім писав, що концерти затримували, але публіка була налаштована дуже позитивно. Коли оголосили виступ квінтету американського саксофоніста Біллі Еванса, зала вибухнула оплесками. Кожна його композиція зривала овації.

«Коли Еванс закінчив, публіка вже аплодувала стоячи й викликала його на біс. В результаті американський музикант зіграв на біс ще 40 хвилин, але зал, як і раніше, викликав його, і лише через п'ять хвилин, коли вже стало ясно, що він не вийде (за київським часом – близько 23:30), публіка знехотя почала йти із зали. Хоча з реакції глядачів було видно, що вони були готові слухати Еванса хоч всю ніч», – писав він.

Від «Юності-68» до «Джазу на Дніпрі-2021». ТОП-10 фактів про джазові фестивалі Дніпраhttpsjazzpeople.ru

Білл Еванс

У цьому фестивалі брали участь виконавці з України та з-за кордону: київський квінтет «Григорій Немировський Комбо», львівський гурт «Dzyga Jazz Quintet», ансамбль вокалістки Лери Геннер з Санкт-Петербурга, квартет піаніста Андрія Кондакова (одного з організаторів фестивалю, уродженця Дніпра, який працює в Росії), авангардне німецько-українське тріо, до якого входив мультиінструменталіст Ханц-Еріх Гедеке з Гамбурга тощо. Останній здивував публіку грою на різних екзотичних інструментах і навіть на морській мушлі.

Від «Юності-68» до «Джазу на Дніпрі-2021». ТОП-10 фактів про джазові фестивалі Дніпраhttp://www.longarms.ru

Еріх Гедеке

2005-го року ведучим фестивалю був відомий український знавець джазу й радіоведучий Олексій Коган. Концерти проводили також у театрі імені Горького (зараз – театр ДРАМіком).

8. New story фестивалю: плеяда зірок і понтонний міст

У вересні 2016 року «Джаз на Дніпрі» знову повернувся.

У липні 2017-го просто неба, на Монастирському острові, він зібрав близько 5 тисяч глядачів. Захід присвятили сторіччю з дня народження двох джазових легенд – піаніста Телоніуса Монка і вокалістки, «першої леді джазу» Елли Фіцджеральд.

Учасниками стала майже сотня музикантів з різних країн світ, зокрема Патті Остін – володарка премії «Ґреммі», легендарна американська вокалістка.

2018-го року фестивалю «Джазу на Дніпрі» виповнилося 50-років, а 2019-го – він відкрив свою «нову сторінку». Наприкінці липня на Монастирському острові провели «Джаз на Дніпрі. New story». У день відкриття послухати виступи 70 музикантів світового рівня прийшли понад чотири тисячі людей. Хедлайнерами заходу були колективи Sylwester Ostrowski & JCS band ((Польща, США, Україна), The Messenger Legacy (США), Cyrus Chestnut trio (США), Tony Momrelle Group (США).

Заради проведення цього та ще кількох літніх фестивалів на острів звели понтонний міст.

Від «Юності-68» до «Джазу на Дніпрі-2021». ТОП-10 фактів про джазові фестивалі ДніпраМіська рада Дніпра

«Джазу на Дніпрі-2019»

9. Карантинний 2020-ий – перший фестиваль онлайн: танці в масках та соціальна дистанція

2020 рік, як зізнаються організатори, був переломним моментом для фестивалю: через пандемію коронавірусу його вперше провели в онлайні. Тисячі глядачів YouTube-каналу змогли побачити сюжети про джаз та інтерв’ю з зірками.

А втім, частина концертів проходила «в живу». На Фестивальному причалі виступали майже винятково представники української джазової сцени: біг-бенд Юрія Паламарчука, квінтет Юрія Біленка, квартет Ігоря Кручиненка, гурти «Кредо», «Бугі Денс», Лаура Марті, Юлія Мандіч.

Від «Юності-68» до «Джазу на Дніпрі-2021». ТОП-10 фактів про джазові фестивалі ДніпраФото: Мерія Дніпра

Джазфест в умовах пандемії

Аби відвідувачі могли потрапити на концерт, їм перед входом вимірювали температуру й перевіряли наявність масок. Між стільцями глядачів була півтора метрова дистанція.

10. Повернення до офлайн-формату 2021 року

У 2021-му «Джаз на Дніпрі» повертається до звичного офлайн-формату. Організатори анонсують нових виконавців та музичні сюрпризи. Фестиваль відбудеться 16, 17 і 18 липня. Його організують на новій локації – в парку імені Шевченка. На сцену знову вийдуть музиканти з усього світу.

Про заплановані «родзинки», а також про те, як відбуватиметься фестиваль цього року, Суспільне розповідало раніше.

"Суспільне Дніпро" – генеральний інформаційний партнер події. Пряму трансляцію головної сцени можна буде дивитися в ефірі регіональних телеканалів Суспільного 17 липня з 20:45 та 18 липня з 19:15.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди