"Не треба наводити страх": чи варто в Україні легалізовувати медичний канабіс

"Не треба наводити страх": чи варто в Україні легалізовувати медичний канабіс

"Не треба наводити страх": чи варто в Україні легалізовувати медичний канабіс
УНІАН

У Верховній раді провалили законопроєкт про легалізацію медичного канабісу. Документ направили на доопрацювання авторам, коли його знову винесуть на розгляд до сесійної зали — невідомо. Ініціатори законопроєкту пояснюють: його не ухвалили, по-перше, через те, що не було достатньої кількості депутатів на позачерговій сесії й, по-друге, проєкт не підтримали "популісти".

В Україні є понад два мільйони пацієнтів, яким необхідні препарати на основі канабісу. Деяким доводиться завозити такі ліки з-за кордону нелегально, поки у Європі їх продають в аптеках. Чому законопроєкт викликав дискусію у парламенті та навіщо пацієнтам медичний канабіс – у матеріалі Суспільного.

"Закон для Софійки"

Перед голосуванням за легалізацію медичного канабісу під Радою відбувається акція за ухвалення закону. На акції дівчинка, на честь якої неофіційно називається проєкт – "закон для Софійки". У чотирирічної дитини резистентна епілепсія, ДЦП та мікроцефалія. Мама дівчинки Вікторія Мостовенко розповіла, що під час пологів Софія отримала травму голови. Її витягували щипцями, у результаті в дитини стався крововилив мозку. Припустити, що таке станеться на пологах жінка не могла, бо вагітність переносили без проблем.

“Софія вже не дихала, вона отримала велику гіпоксію – кисень не надходив у клітини. Вона пролежала під апаратом ШВЛ 5 тижнів. Судоми в неї почались щойно прийшла до тями. Їй давали протисудомну терапію. У доньки почалась епілепсія. За 4 роки ми спробували всі протисудомні препарати, які можливі”, — говорить Вікторія.

При прийомі протисудомних ліків напади тривали годину. Врешті через важкі побічні ефекти від цих препаратів сім’я відмовилась, розповідає Вікторія.

“Не треба наводити страх”: Навіщо в Україні легалізовувати медичний канабіс
Вікторія Московенко з дочкою бере участь в акції під парламентом. Ліля Гончарук / Суспільне

У Будапешті на лікуванні Вікторії порекомендували спробувати олію на основі на канабісу. Жінка самостійно почала вивчати все про препарат і натрапила на статтю про історію дівчинки Шарлотти зі США, яка хворіє на важку форму епілепсії.

“Їй на фермі вирощують коноплі шестеро братів, я їх всіх познаходила, всім писала. Я спілкувалась з мамою Шарлотти. У дівчинки було 100 приступів на добу. Після того, як почала приймати масло на основі канабісу, стало 20. Потім я почала замовляти масло на основі канабісу за кордоном. Я себе відчуваю нелегалом, але це рятує Софію”, — каже Вікторія.

Тепер, коли в дівчинки судоми, мама дає їй масло на основі канабісу. Напад зупиняється через 1-2 хвилини після прийому. Вікторія хоче, щоб закон №5596 "Про внесення змін до деяких законів щодо регулювання обігу конопель в медичних цілях, науковій та науково-технічній діяльності" почав діяти в Україні.

“Не треба наводити страх”: Навіщо в Україні легалізовувати медичний канабіс
В Україні близько 2-х мільйонів пацієнтів потребують ліків на основі медичного канабісу. Ліля Гончарук / Суспільне

Законопроєкт у Раді зареєстрували 2 червня. Для сім'ї цей день символічний, в цей день в Софії був день народження.

“Закон дозволяє купувати ліки на основі медичного канабісу, я не буду шукати шляхи, як би зараз хто мені їх з Америки привіз і в яку європейську країну. А потім сюди в Україну. Я сподіваюсь, що ціни на пляшечку з маслом канабісу знизяться, це буде доступніше. Зараз ми купуємо за 120 доларів, вистачає нам на місяць в залежності від приступів”, – зазначає Вікторія.

Що дозволить легалізація медичного канабісу

Законопроєкт дозволить легально лікуватися тяжкохворим медичним канабісом, українському бізнесу вирощувати рослини канабісу та виробляти з них ліки в Україні, а українським науковцям – досліджувати ці препарати. Також буде врегульований ринок канабісу, розповідає співавтор законопроєкту Олександр Санченко ("Слуга народу").

“Перше – врегульовується ринок канабісу. Є технічний, який до 0,2% ТГКТетрагідроканабінол – головний компонент канабісу. Є з низьким рівнем ТГК, його дозволять вирощувати у відкритому просторі. І понад 1%, це який містить достатньо велику наркотичну складову. Він буде вирощуватись у закритому просторі – це теплиці під наглядом камер із чипуванням. Відпуск ліків, які будуть створені на основі ТГК, буде тільки за електронним рецептом. Відповідно це буде достатньо обмежений обіг, який також передбачає кримінальну відповідальність, якщо лікар його дає комусь, кому не мав би видавати”, – зазначає Санченко.

Водночас у Верховній раді є народні депутати, які виступають проти легалізації медичного канабісу. Наприклад, заступник голови фракції “Батьківщина” Сергій Соболєв вважає, що легалізація канабісу в медицині відкриє доступ до вільної наркоторгівлі.

“Це не питання про використання наркотиків у медичних цілях, це питання вирощування наркотиків. І саме в цьому є перша підміна поняття. Друге питання – все це регулюється постановою Кабміну, у якій навіть важкі наркотики можуть дозволити. І ви знаєте, що завжди використовувались важкі наркотики знеболювальні для хворих на онкологію, наприклад. На мій погляд, зараз пробують відкрити маленьку щілину, в яку потім зайдуть наркокартелі, які будуть мати офіційний статус в Україні і які будуть розказувати, що вони можуть робити це згідно з законом”, — вважає Соболєв.

Що кажуть лікарі

Наразі в Україні понад два мільйони пацієнтів потребують ліків на основі медичного канабісу, розповів Суспільному головний лікар Національного інституту раку Андрій Безносенко.

“Не треба наводити страх”: Навіщо в Україні легалізовувати медичний канабіс
Андрій Безносенко. Facebook / Андрій Безносенко

Він зазначив, що в той час, поки медичний канабіс нелегалізований, в Україні десятиріччями зареєстровані сильнодійні наркотичні засоби, як, наприклад, морфін чи фентаніл. І питання легалізації медичного канабісу необхідно роздивлятися виключно як медичне, а не політизувати його, каже Безносенко.

“Як лікар-онколог про препарати на основі медичного канабісу, скажу, що вони застосовуються для лікування нудоти і блювання пацієнтів, які лікуються при хіміотерапії та променевій терапії. Препарати на основі медичного канабісу знімають ці симптоми та полегшують больові відчуття. Лікування раку тривале і важке психологічно. Медичний канабіс знімає цю тривожність, депресію, покращує самопочуття. На це треба дивитись крізь медичну призму. Це не використання в побуті препаратів на основі медичного канабісу, це рецептурний препарат згідно із загальним станом медичних показників. Це виключно медичне питання. Не треба його політизувати і наводити страх”, — додав лікар.

Чи легальний медичний канабіс за кордоном

З липня цього року в Німеччині в аптеках канабіс продаватимуть за ціною 4,30 євро за грам. В країні аптеки мають право продавати медичну коноплю з 2017 року, але раніше рослину імпортували, однак тепер торгуватимуть канабісом, який виростили у Німеччині. У конгресі США минулого року підтримали легалізацію канабісу. 2 грудня минулого року Комісія ООН зі списку наркотичних речовин виключила канабіс. Рішення ухвалили на основі рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок