Представник німецького Християнсько-демократичного союзу (ХДС) з питань зовнішньої політики Родер Кізеветтер вважає російський газогін "Північний потік-2" геополітичним проєктом, мета якого — "виключити Україну з газового транзиту". Він закликав однопартійців зайняти критичну позицію щодо цього проєкту.
Про це йдеться в експертній статті політика, передає журнал Der Spiegel.
"Північний потік-2" — це в першу чергу геополітичний проєкт, за допомогою якого Росія націлена усунути Україну від транзиту газу до Європи. З точки зору змісту та риторики, з самого початку це був політичний проєкт, який створює непотрібні транзитні можливості", — пише Кізеветтер, заперечивши твердження, що це є суто економічним проєктом.
У своїй статті він навів кілька аргументів проти німецько-російського проєкту. Зокрема, політик вважає, що "Північний потік-2" дає Москві "можливість посилити політичний та військовий тиск на Україну, не ставлячи під загрозу газовий бізнес із Західною Європою". З економічної точки зору транзит газу, на думку Кізеветтера, "менш важливий", оскільки більшість російського експортного доходу отримується від продажу сирої нафти.
Водночас він виступає проти замороження будівництва газогону, оскільки зупиняти його надто пізно і в такому випадку доведеться виплачувати мільярдні компенсації. Тому він пропонує розглянути можливість введення мораторію і за сприятливого збігу обставин добудувати його пізніше. Також політик вважає за необхідне пов’язати використання "Північного потоку-2" "з енергобезпекою східноєвропейських країн і достовірними гарантіями" з боку Росії щодо збереження транзиту через Україну. Тож він закликав однопартійців зайняти критичну позицію щодо цього проєкту.
У підсумку Кізеветтер зауважив, що Росія цілеспрямовано переслідує свої стратегічні інтереси, а "символічно впроваджені санкції не мають суттєвого ефекту". Водночас канцлерка Німеччини Ангела Меркель та голова ХДС Армін Лашет підтримують завершення будівництва російського газогону.
Що відомо
- Російський газогін "Північний потік-2" планували добудувати наприкінці 2020 року. Разом з іншими російськими транзитними газогонами він дасть змогу перебрати на себе майже весь обсяг газу, який нині проходить Україною і приносить їй суттєві доходи, що сягають близько 3% від усього ВВП держави.
- 19 травня стало відомо, що США не запроваджують санкції щодо "Північного потоку-2", після чого Верховна рада закликала Конгрес США повністю зупинити його будівництво.
- 4 червня президент Росії Володимир Путін заявив про завершення прокладання труб першої гілки газопроводу "Північний потік-2". За його словами, "Газпром" вже готовий до початку газопостачання до Європи.
- Після цього Держдеп Нед Прайс наголошував, що мета США полягає в тому, щоб трубопровід "Північний потік-2" не використовувався як політична зброя. Він також зазначив, що наразі трубопровід приблизно на 90% завершений, тому "фізичному будівництву буде важко перешкодити".
- 6 червня в уряді Німеччини заявили, що Україна має залишитися транзитером російського газу до країн Європейського союзу навіть після запуску російського трубопроводу "Північний потік-2".
- 10 червня США пообіцяли вживати заходи щодо причетних до будівництва "Північного потоку-2".
- Кандидат у канцлери ФРН від Християнсько-демократичного союзу Армін Лашет заявив, що проєкт газопроводу "Північний потік-2" добудують і з цим "довелося погодитися" США. Водночас він зауважив, що Росія не повинна шантажувати проєктом Україну, Польщу та країни Балтії.
- США продовжать впроваджувати санкції проти російських компаній, які беруть участь у будівництві газопроводу "Північний потік-2".
- Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас заявив, що держсекретар США Ентоні Блінкен дав йому зрозуміти, що Вашингтон очікує від Німеччини "всього можливого", аби президент РФ Володимир Путін не зміг зловживати "Північним потоком-2" для тиску на Україну.
- 15 липня США та Німеччина планують обговорити питання виплати компенсацій після запуску російського трубопроводу "Північний потік-2".
- Президент Володимир Зеленський вважає, що добудова та запуск "Північного потоку-2" є найбільшим викликом для України.
Читайте також
"Меркель вирішила не робити Північний потік-2 полем битви для внутрішньої політики", — Конрад Шуллер
"Ми розглядаємо це як зброю": міністр енергетики Галущенко про "Північний потік – 2"
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!