На Херсонщині презентували нові туристичні маршрути: які напрямки

На Херсонщині презентували нові туристичні маршрути: які напрямки

На Херсонщині презентували нові туристичні маршрути: які напрямки Суспільне Херсон

"Узбережжям Тендрівської затоки", "До залишків Геродотової Гілеї", "Скарби приморського краю", "До Кінських островів" та "Мандри загубленим світом" – так називаються нові туристичні маршрути, які презентували на Херсонщині.

Про це Українському радіо. Херсон в програмі "Тема дня" розповіли завідувачка відділу еколого-просвітньої роботи Чорноморського біосферного заповідника НАН України Людмила Бахтіарова та начальник відділу рекреації національного природного парку "Нижньодніпровський" Сергій Шкарупа.

Людмила Бахтіарова говорить, Чорноморський біосферний заповідник на сьогодні має лише 1 паспортизований туристичний об'єкт - це музейна експозиція еколого-освітнього центру. Каже, коли люди приїздять до еколого-освітнього центру, їх цікавить сама заповідна територія. Оскільки практично вся територія заповідника – заповідна зона, тому вирішили створити такі екологічні стежки, щоб відобразити всі природні комплекси, що зберігаються на території Чорноморського біосферного. Загальна його площа 109 тис. га, з них лише 14 га – це суша. Тому намагалися показати і степові ділянки, і залишки природніх лісів на Кінбурнському півострові, так звану "Геродотову Гілею", і наші затоки та острови, і водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення.

"Прокладаючи ці маршрути, орієнтувалися саме на те, щоб показати всі природні комплекси заповідника, але не на його території, а на території охоронної зони. Охоронна зона – це не земля заповідника, це кілометрова зона навколо заповідника, що була створена у 1978 році. Сьогодні, за погодженням з територіальними громадами, ми проклали по ній ці 4 екологічні стежки: 2 на території Бехтерської і 2 на території Чулаківської ОТГ. Протяжність маршрутів від 3км до 5 км. Вони пішохідні, розташовані далеко від населених пунктів. Дуже часто на них пісок, тож розраховані на витривалих і зацікавлених людей, на людей, які полюбляють спостерігати за птахами, займаються так званим «бьорд-вотчінгом». Вивозимо на маршрути студентів і вчителів, а також відпочивальників, які приїздять на гейзер. Єдине, що не вивозимо школярів, бо є моменти, пов'язані з технікою безпеки (кліщі, каракурти)", - говорить Людмила Бахтіарова.

Щоб дістатися Чорноморського біосферного заповідника і замовити маршрут, продовжує жінка, на сайті заповідника є розділ "Платні послуги" і в ньому – все про те, як можна замовити таку екскурсію. Сам заповідник розташований за адресою: м. Гола Пристань, вул.Лермонтова, 1. Якщо приїжджає невелика група, їй дають координати цієї стежки, і вони самі подорожують.

"Так, йдучи маршрутом "Скарби приморського краю", наші гості можуть побачити залишки усипальниці родини Фальц-Фейнів, скіфські кургани. На маршруті "До кінських островів" теж є долина курганів, і одного разу ми там побачили величезну зграю лелек, а іншого разу – зграю пеліканів. Неможна з впевненістю сказати, коли і що ти побачиш на стежці. Це ж не зоопарк. Все залежить від часу і пори року. Наприклад, стежкою "До залишків Геродотової Гілеї" можна побачити залишки природніх лісів, про які є згадка ще в Геродотовій історії, коли давні греки прийшли у північно-західне Причорномор'я, то саме були описані ці місця і ліси, які вкривають Кінбурнській півострів. Сьогодні залишки природніх лісів – це береза, дуб, вільха, осика. Уся їх панорама відкривається перед відвідувачами, і вони, не заходячи до заповідника, не завдаючи йому шкоди, милуються цією красою. Також вони можуть побачити наші солоні озера, з яких протягом століть видобували сіль", - говорить Людмила Бахтіарова.

Серед нових маршрутів найбільш популярний - "Скарби приморського краю". До цієї стежки легше дістатися. Є відносно гарна дорога до Бехтер, а далі – до Новочорномор'я і за ним починається стежка. Також відносно не складно дістатися Іванівки і стежки "До Кінських островів". Як говорять фахівці, з рештою маршрутів проблема - повна відсутність доріг.

Маршрут "Мандри загубленим світом" презентував начальник відділу рекреації національного природного парку "Нижньодніпровський" Сергій Шкарупа. Новий маршрут для шанувальників активного туризму протяжністю 7 км був розроблений фахівцями парку упродовж весни поточного року та спільно з партнером парку - кемпінгом "Козак". Це водно-пішохідний маршрут по Дніпровським плавням острова Козацький. За півтора року вдалося розчистити єрики в очеретяних заростях і почати водити туди екскурсії.

"Загалом у нас 15 різнопланових маршрутів, які розроблені або нами безпосередньо, або партнерами, або спільно з партнерами. З цих 15 маршрутів на сьогоднішній день паспортизовано 5, тобто вони внесені до Єдиного реєстру шляхів активного туризму нашої області. Їм присвоєні номери, вони промарковані для зручності туристів. Якщо вони зайдуть на наш сайт і відкриють вкладку "Туристичні маршрути", то ознайомляться з ними і навіть зможуть відвідати віртуальну екскурсію. Минулого року з допомогою команди фотографів Google-Україна ми відпрацювали понад 80 3D-панорам на цифровій платформі, де можна подорожувати, на 360 градусів роздивлятися з байдарки або з пішохідної доріжки", - каже Сергій Шкарупа.

На маршруті "Мандри загубленим світом" кінцева точка – велика плантація червонокнижних царських водних лілій, або латаття білого. Щоб її побачити, людина має подолати перешкоди, пройти цими вузенькими єриками до озера, куди іншого шляху немає. Це переважно водний маршрут, але є дві ділянки виходу на сушу для ознайомлення з таким цікавим атракційним об'єктом, як "Дніпровські джунглі". Там ростуть вікові дерева: дуби, чорні тополі, верби.

"Хащі майже непролазні! І там же туристи можуть спостерігати за роботою найбільшого гризуна Євразії – бобра. Він у нас живе, охороняється законом, занесений до Червоної Книги України. Самого бобра вони не побачать, бо це нічна тварина, але наслідки його роботи – так. Кущі завтовшки 5 – 10 см бобри "скошують" за 2 хв. своїми гострими зубами. На цьому маршруті десь у 3 -5 метрах від води також можна побачити хатку бобра. Зазвичай на півдні України ці тварини селяться в норах, на відміну від своїх поліських родичів. Але на острові Козацький є дві боброві хатки. Одну з них можуть побачити туристи, інша – захована від їхніх очей", - говорить Сергій Шкарупа.

Власних плавзасобів для обслуговування туристів НПП "Нижньодніпровський" не має. Є лише катери державної охорони на 5 відділеннях від Каховської гідроелектростанції (Козацьке відділення) до Геройського на Дніпробузькому лимані. Загалом, 9 катерів, що використовуються для охорони і лише частково для обслуговування туристів. Зазвичай для екскурсій залучають партнерів. Приміром, кемпінг "Козак" має понад 2 десятка каяків (двомісних і одномісних), тобто одночасно може обслужити більше 30 туристів.

Крім цього, на презентації маршруту "Мандри загубленим світом" поінформували про інноваційну розробку для туристів - впровадження на маршруті програми "аудіогід" з демонстрацією авторської екскурсії, яку кожен подорожуючий може завантажити та прослуховувати на власних мобільних телефонах під час проходження маршруту.

"Аудіогід ми розробили поки що на 2 маршрути: "Бал лілій" і "Мандри загубленим світом". Це вперше і наш аудіогід не має аналогів в Україні. Турист скачує QR-код, програма завантажується - і готова для прослуховування. Аудіогід підказує, куди повернути, де і що побачити. Людина працює веслами і слухає. У нас є програма, що відстежує проходження, і ми бачимо, що кожного тижня від 20 до 40 людей користуються цим аудіогідом. Серед наших відвідувачів – мешканці Києва, Житомира, Дніпра, Одеси, Миколаєва. Бувають й іноземні туристи. Для них аудіогід "говорить" англійською", - говорить Сергій Шкарупа.

Галина Воробей.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди