Криголам із Британії. Що відомо про купівлю наукового судна для антарктичної експедиції

Криголам із Британії. Що відомо про купівлю наукового судна для антарктичної експедиції

Ексклюзивно
Криголам із Британії. Що відомо про купівлю наукового судна для антарктичної експедиції
https://www.bas.ac.uk/

Кабінет міністрів виділив кошти на закупівлю наукового корабля-криголама для потреб Української антарктичної експедиції. Суспільне з'ясувало, яке судно планують придбати та скільки коштуватиме оновлення арсеналу науковців українському бюджету.

Як повідомляє пресслужба Міністерства освіти і науки України, Кабінет міністрів на засіданні 7 липня виділив кошти на купівлю науково-дослідного судна – криголама для українських антарктичних експедицій.

"Це рішення є надзвичайно важливим. Україна входить до 30 країн світу, що мають цілорічні станції в Антарктиді. І це не лише величезний престиж для нашої держави, а й широкі можливості для українських вчених працювати на світовому рівні та долучатися до розв’язання глобальних проблем. На жаль, останні два десятиліття наші можливості були обмежені відсутністю в України науково-дослідних суден, придатних для роботи в океані, зокрема льодового класу", – зазначив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Ініціатива щодо закупівлі криголаму для українських полярників не є чимось новим. Про дану потребу вчені заявляють вже давно, а в листопаді 2019 року Кабмін вже навіть виділяв кошти на дану купівлю. Втім, тоді програма була відхилена бюджетним комітетом Верховної ради.

Повторне рішення про закупівлю криголаму також потребуватиме затвердження бюджетного комітету, але на користь того, що воно все ж отримає "добро" говорять низка чинників, зокрема, обіцянка президента Зеленського та завершені переговори з чинним власником криголаму.

Британський корабель для Українських полярників

Директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий розповів Суспільному, що наразі за участі посольств завершені переговори з Великою Британією щодо закупівлі колишнього флагмана Британської антарктичної служби "Джеймс Кларк Росс".

"За цікавим збігом обставин, саме "Джеймс Кларк Росс" був тим судном, яке доставило на антарктичну станцію "Джеймс Фарадей", тепер відому як "Академік Вернадський", першу українську антарктичну експедицію в 1996", – додав Дикий.

Криголам для Антарктичної експедиції. Що відомо про купівлю наукового судна
Джеймс Кларк Росс. МОН

Директор антарктичного центру наголосив, що вік "Джеймса Кларка" дозволяє експлуатацію судна протягом тривалого часу.

"За оцінкою експертів Миколаївського морського технічного університету, судно придатне до експлуатації впродовж наступних 20-25 років. Цього вистачить для цілого покоління українських вчених", – наголосив Дикий.

Ціна питання

За словами Євгена Дикого, наразі досягнута домовленість про продаж судна "Джеймс Кларк Росс" Україні за 5 мільйонів доларів США. Початкова пропозиція британців становила 10 мільйонів. Крім даних коштів, які складають фактичну вартість судна, також необхідні будуть кошти на його доставку в Україну та дооснащення науковим обладнанням.

"В разі успішного виконання програми, корабель зможе вирушити до Антарктиди вже до кінця цього календарного року", – зазначив науковець.

"Джеймс Кларк Росс" належить до криголамів одного з найвищих класів. Судно може рухатися крізь шар криги товщиною до 4 метрів за екстремальних умов, і працює в штатному режимі у крижаному шарі товщиною до 1,5 метра.

Що відомо

  • 26 травня українські полярники повідомили, що досліджують рештки кита.
  • 29 квітня в Україну після року роботи на станції "Академік Вернадський" повернулася 25-та українська антарктична експедиція.
  • 25-та українська експедиція 26 березня 2020 року вирушила на станцію "Академік Вернадський".
  • Полярники, які працюють на українській антарктичній станції "Академік Вернадський", передали в Україну конверти зі зразками біоматеріалу для внесення їхніх даних до українського реєстру донорів.
  • Українські полярники влаштували віртуальну екскурсію станцією "Академік Вернадський".
  • Українські вчені Національного антарктичного наукового центру прогнозуватимуть та моделюватимуть зміни клімату в Антарктиді та Арктиці. Робитимуть це разом із 30 науковими організаціями з різних країн світу.
  • 17 квітня на станцію "Академік Вернадський" прибула 26-та українська антарктична експедиція, до складу якої увійшли 12 чоловіків і одна жінка.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Надсилайте свої фото, відео та новини. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок