Впевненість, надія та страхи. Що літні люди з Запорізької області думають про вакцинацію

Впевненість, надія та страхи. Що літні люди з Запорізької області думають про вакцинацію

Марафон
Впевненість, надія та страхи. Що літні люди з Запорізької області думають про вакцинацію

Однією з пріоритетних груп населення, які за планом Міністерства охорони здоров'я мають щепитися якнайшвидше, є люди віком від 65 до 80 років.

Які переваги від щеплення бачать для себе літні люди, або чому відмовляються вакцинуватися – дізнавалися кореспонденти Суспільного Запоріжжя під час інформаційного марафону "Вакцинація: право вибору".

68-річна запоріжанка Валентина Двояковська згадує: восени перехворіла на коронавірус, а за пів року у неї виявили підвищений холестерин у крові й аритмію серця. Нині жінка планує зробити щеплення від COVID-19.

"Буду вакцинуватися, адже у мене грамотні подруги, всі в основному медичні працівники. Вони інформують мене про те, як це можна зробити. Також я збираюсь їхати за кордон, тому повинна бути вакцинація подвійна, щоб із ліцензією. Хотілося б вакциною Pfizer", - каже Валентина Двояковська.

щеплення літніх людей
Валентина Двояковська.

"Про щеплення також дізналася з новин по телебаченню. Вакцинуватимусь на підприємстві. Коли хворіла на коронавірус, вдома сиділа - ні рентген, нічого не зробити. Нікому нічого не треба! Наступний раз я цієї хвороби не витримаю. Тому хочу будь-що зробити, щоб не хворіти", - додає жінка.

Колега Валентини Двояковської – 60-річна Раїса Нема також цьогоріч хоче вакцинуватися від коронавірусу, аби убезпечитися від повторного інфікування, адже перехворіла на COVID-19 у квітні 2021-го.

"В мене дочка і зять вакцинувалися вже двічі, і я іду по їх шляху і хочу вакцинуватися обов’язково. Pfizer, CoronaVac та багато, багато інших, але щепитися буду тим, чим скажуть, тим і буду. Що буде на той момент", - розповідає Раїса.

щеплення літніх людей
Раїса Нема.

Каже: про побічні дії вакцини знає. У її доньки після щеплення боліла рука, було незначне підвищення температури, тому жінка очікує, що може мати схожі симптоми. Раїса Нема, щоб щепитися, записалася через єдиний портал державних послуг "Дія".

"Потім, я знаю, що можна у сімейного лікаря, а також через підприємство. От я думаю, що через підприємство буде найшвидше. Що швидше прийде до мене, там я і вакцинуюсь", - каже вона.

Також жінка розповіла, що у її знайомих різне ставлення до вакцинації, хтось хоче щепитися, хтось ні, хтось боїться наслідків.

Читайте також: "Все правильно робиться, але невчасно та не достатньою мірою", - експерт про вакцинацію
щеплення літніх людей
Фото: Anadolu Agency

Жителька села Лукашеве Запорізької області Віра Лобановська – навпаки, проти вакцинації. Каже: щеплення робити боїться через гіпертонічну хворобу.

"Я просто гіпертонік із 40-річним стажем і постійно у лікарнях лежу. Я боюся, чесно вам сказати. Що та які наслідки будуть, чи тиск підскочить, і серце у мене погане. Близькі та рідні також не робили щеплення. Я дізнавалася, що щеплення у деяких дає і на серце. І мені казали, що там одного родича ледве до лікарні довезли, якась у нього реакція була. Я поки по цим чуткам боюся, чесно", - ділиться жінка.

щеплення літніх людей
Віра Лобановська.

Її односелиця Світлана Балмуш, фахівчиня з соціальної праці Широківської територіальної громади, у складі якої й село Лукашеве, розповідає: у громаді понад 3000 осіб старші за 60 років. Наприкінці березня цьогоріч пропонували щепитися п’ятдесятьом. Каже: погодилися троє, з-поміж них і вона.

"Оскільки я голова Поважної ради громади, то звернулися працівники нашої сімейної медицини з проханням розповісти людям поважного віку, що відбувається безплатна вакцинація від коронавірусу на території нашої громади і що вони мають таку можливість зробити щеплення. Першого квітня ми пройшли першу вакцинацію. Індійською CoviShield, ну, AstraZeneca. Першого липня у нас був термін тримісячний і ми вакцинувалися повторно", - каже Світлана.

щеплення літніх людей
Світлана Балмуш.

Загалом у Широківській територіальній громаді проживають 15 тисяч людей. З них, станом на 2 липня, вакцинувалися 890 осіб. Більшість - старші за 60 років, розповідає директорка центру первинної медико-санітарної допомоги "Сімейний лікар" Широківської громади Ірина Шкабарня. У громаді працює пункт вакцинації та є мобільна бригада, яка робить щеплення вдома. З квітня отримали 700 доз AstraZeneca та 360 доз CoronaVac.

"В кожного свої якісь страхи, хтось боїться ускладнень від вакцини, хтось не довіряє виробнику, чи часу, який надано нам всім на розробку вакцини. По своєму центру можу сказати, що ускладнень там - ті 890 вакцин, які ми зробили - ускладнень ще не було, ми не бачили. Там, добу, можливо дві, слабкість, підвищення температури, локальний біль у місці вакцинації", - розповіла Ірина Шкабарня.

щеплення літніх людей
Ірина Шкабарня.

На думку Ірини Шкабарні, у Запоріжжі та в області здійснюють достатню інформаційну кампанію щодо вакцинації. На офіційних сайтах обласної й міських рад інформують про пункти щеплень та заохочують до цього. Зацікавленість у здобутті цієї інформації спровокував у населення, власне, вірус Ковіду-19, каже Ірина.

Нагадаємо, 17-18 червня у Запорізькій області працювала моніторингова місія ВООЗ. Під час інтерв'ю Суспільному Запоріжжя спеціалістка з питань імунізації Бюро ВООЗ в Україні Вусала Аллахвердієва зазначила: усі вакцини, дозволені до застосування Всесвітньою організацією охорони здоров’я, перевірені і клінічно випробувані, тож є безпечними та ефективними.

Що відомо

  • Станом на 7 липня в Запорізькій області щепили від COVID-19 71 451 людину. На другому місці за темпами щеплень серед цільових та вікових груп – люди від 65 до 80 років, в області вакцинувалася 14 591 особа цієї категорії.
Читайте також: Хроніка вакцинації на Запоріжжі: як щеплення від COVID-19 ставало доступним
На початок