"Спілка археологів" закликає не призначати Дідковського на посаду директора "Мистецького арсеналу"

"Спілка археологів" закликає не призначати Дідковського на посаду директора "Мистецького арсеналу"

"Спілка археологів" закликає не призначати Дідковського на посаду директора "Мистецького арсеналу" Мистецький арсенал

"Спілка археологів" закликає не призначати Дідковського на посаду директора "Мистецького арсеналу". Його звинувачують у порушенні музейної етики та зберіганні приватної колекції культурних цінностей.

Копія цієї заяви, яка адресована конкурсній  комісії добору на посаду генерального директора "Мистецького арсеналу", з’явилася у розпорядженні Суспільного. Під час засідання її зачитала одна з членів комісії, журналістка Мирослава Лубківська (Барчук).

Як йдеться в повідомленні, Ігор Дідковський є власником 70 відсотків ТОВ "Родовід музей" – приватного зібрання артефактів, частина з яких сумнівного археологічного походження. За словами Дідковського в інтерв’ю журналістам, він володіє найбільшою колекцією скіфського золота, яка є його власністю, придбаною особисто.

"21 одиниця, 4 пекторалі, єдиний у світі пояс скіфської цариці. Оцінена Національним банком України у 2,7 мільярдів доларів, а Дойчбанком – у 18 мільярдів євро. Їй немає ціни", – казав Дідковський в розмові з Катериною Осадчою у 2012 році.

Ще за часів своєї попередньої каденції на посаді генерального директора "Мистецького арсеналу" він організував виставки із залученням археологічних предметів, яке позиціонувалося як унікальна колекція скіфського золота, зібрана меценатами та колекціонерами. Проте її легітимність так і не була підтверджена.

"Приватне колекціонування археологічних знахідок суперечить чинному законодавству та порушує етичні норми. Відповідно до ЗУ "Про охорону культурної спадщини" усі рухомі предмети, пов'язані з пам'ятками археології є державною власністю та підлягають віднесення до державної частини Музейного фонду України та повинні перебувати виключно у власності держави", написано в заяві.

За словами українських археологів, це є порушенням кодексу музейної етики ІКОМ, розробленого Міжнародною радою музеїв. Один із її принципів наголошує, що музеї повинні уникати експонування матеріалу сумнівного походження, бо це може толерувати та сприяти незаконній торгівлі культурними цінностями.

"Мистецький арсенал" – це провідна культурна інституція, яка в тому числі зберігає і має права управління колекцією археологічних цінностей, здобутих під час розкопок на території комплексу. Згідно зі згаданим вище ЗУ "Про культуру", очолювати національний заклад подібного рівня може лише особа, здатна за своїми діловими і моральними якостями, освітою та професійним рівнем виконувати відповідні обов'язки. Є сумніви, що власники приватних колекцій старожитностей можуть вважатися такими", – йдеться в повідомленні.

З огляду на це "Спілка археологів України" закликає комісію зважити, що згадані обставини можуть стати підставою для оскарження рішень, пов'язаних з проведенням конкурсу та спричинити негативний суспільний резонанс.

Спілка археологів закликає зняти Дідковського з конкурсу на посаду директора Мистецького арсеналу

Документ датовано 23 червня 2021 року. Проте офіційної реакції з боку конкурсної комісії на це досі не було.

Під час засідання конкурсної комісії 6 липня Дідковський сказав кореспонденту Суспільного, що у листі "Спілки археологів України" "жодна буква не дійсна". Судитися не збирається, оскільки "це брєд".

Що відомо

  • 6 липня о 10 годині ранку почалося засідання конкурсної комісії, яка обирає на наступні п'ять років нового директора головної інституції країни "Мистецького арсеналу". Стежити за онлайн-трансляцією можна на сайті Суспільне Культура.
  • Першою представила свою програму представила одна з кандидаток на посаду Ольга Балашова. Також вона заявила, що голова комісії Василь Чернець дискредитує конкурс, оскільки має конфлікт інтересів і виступає проти відкритого голосування. Вона сказала, що не знімає свою кандидатуру з конкурсу, проте не виключає, що буде оскаржувати в суді хід голосування.
  • Ігор Дідковський, який вже очолював Мистецький арсенал у 2007 – 2010 році, – один з трьох кандидатів, які відмовилися давати інтерв'ю Суспільному мовнику з приводу висування своєї кандидатури на посаду гендиректора Арсеналу. Сім кандидатів зробили це - інтерв'ю з ними можна прочитати за посиланням.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше