Житомирські експерти розповіли, скільки в області коштуватиме земля і як продати її дорожче

Житомирські експерти розповіли, скільки в області коштуватиме земля і як продати її дорожче

Житомирські експерти розповіли, скільки в області коштуватиме земля і як продати її дорожче Фото: agropolit.com

За нормативно-грошовою оцінкою земля на Житомирщині є однією з найбільш дешевих в Україні. Разом з тим, власники матимуть можливість продати землю за ринковими цінами.

Про це 1 липня в етері "UA: Українське радіо "Житомирська хвиля" розповів директор Житомирського місцевого центру надання безоплатної вторинної правової допомоги Олександр Коваль. За його словами, ціна за гектар землі у Житомирській області згідно нормативно-грошової оцінки, коливатметься від 23 ти 30 тисяч гривень.

"Це є офіційна інформація, оприлюднена на сайті Держгеокадастру України. Нормативно-грошова оцінка – це мінімальна сума згідно закону. Взагалі, продаж земель чи будь-якої іншої нерухомості – це угода між двома сторонами – покупцем і продавцем. Сума цієї угоди є істотною умовою, і вона обовязково має бути зазначена в договорі. Але цю суму сторони між собою вирішують. Наприклад, покупець пропонує найменшу суму і чимось це обгрунтовує – приміром, землі не чорноземи, а глинисто-підзолисті або ще якісь. Він може замовити оцінку якості цих грунтів, а потім апелювати до того, що грунти неякісні, тому ціна менша. А продавець, зі свого боку, може апелювати до того, що вкладав туди додаткові гроші, щоб покращити землю, або якось по-особливому обробляв її, тому хоче отримати більшу суму", – говорить Олександр Коваль.

Разом з тим, за його словами, землю можна буде продати дорожче. Для цього потрібно буде звернутися за іншим видом оцінки.

"Існує ще експертна грошова оцінка, – каже Олександр Коваль. – Вона виконується відповідними фахівцями, експертами, які оцінюють нерухоме майно. Ця оцінка в рази більша, тому й ціни там уже йдуть інші. Може враховуватися середня вартість землі й інших обєктів, які вже продані, і так далі. За результатом роботи експерта формується звіт, де визначено, що впливає на визначення ціни на землю".

Експертна грошова оцінка є платною, але можна її отримати і безкоштовно.

"На сайті Фонду держмайна є єдина база звітів про експертну оцінку нерухомого майна. З 1 липня – і про це повідомляли в новинах – запустили модуль до цієї автоматизованої бази звітів, де кожна людина за наявності електронно-цифрового підпису може заповнити форму і отримати в електронному вигляді безкоштовний звіт середньої оцінки вартості землі. Не нормативної, а вже експертної, хоча і безкоштовної. Держава надає такий сервіс. І якщо людина незгодна з цією ціною, то вона може самостійно піти до есперта і отримати звіт про експертну оцінку землі і використовувати його як один з аргументів для встановлення ціни на землю", – розповів Олександр Коваль.

Обмеження є лише у бік зменшення – тобто, ціна на землю не може бути нижчою, ніж це встановлено законом. А от верхньої межі для встановлення ціни немає.

Купити землю можуть:

  • з 1 липня 2021 – фізичні особи (українці) – до 100 гектарів;
  • з 1 січня 2024 – юридичні особи (українці) – до 10 000 гектарів;

Іноземці зможуть купувати в Україні лише за рішенням референдуму, дата якого наразі ще не призначалася.

Що відомо

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди