Конфлікт інтересів на виборах нового директора "Мистецького арсеналу". Чому конкурс під загрозою

Конфлікт інтересів на виборах нового директора "Мистецького арсеналу". Чому конкурс під загрозою

Конфлікт інтересів на виборах нового директора "Мистецького арсеналу". Чому конкурс під загрозою

Завтра, 6 липня, відбудуться вибори директора або директорки "Мистецького арсеналу". Одна з членкинь комісії, Мирослава Барчук, пояснила, чому легітимність конкурсу перебуває під загрозою.

На своїй сторінці у Фейсбук журналістка та телеведуча Мирослава Барчук опублікувала роз'яснення, що наразі відбувається навколо виборів на посаду директора інституції. Вона разом з Іриною ПодолякЗаступниця міністра культури та інформаційної політики 2019 - 2020 роках та Глібом ВишлінськимВиконавчий директор громадської організації Центр економічних стратегій. у складі конкурсної комісії представляє інтереси колективу "Мистецького арсеналу", ще по троє членів комісії представляють ДУС, якому упорядковується МА та яке є організатором конкурсу, та громадські організації.

"На попередньому засіданні Комісії 24 червня усі присутні представники ДУС і представники ГО за дивним збігом обставин голосували абсолютно одностайно з усіх питань. Вони також одноголосно обрали Василя ЧернецяРектор Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Міністерства культури та інформаційної політики України головою Комісії і одноголосно ухвалили таємну форму голосування, незважаючи на наші (представників колективу "Мистецького арсеналу") аргументи про необхідну відкритість і прозорість конкурсу. Цікаво, правда?", — написала Мирослава.

За її словами, відчуття підготованої і зрежисованої постановки виникло не лише у неї. Спільну заяву про невідповідність частини членів конкурсної комісії, конфлікт інтересів та про загрозу легітимності конкурсу опублікували також двоє кандидатів на посаду директора МА – Ольга Балашова та Євген Березницький.

"Вони кажуть про заангажованість та участь ДУС у виборі незалежних представників ГО. Окрім того, Балашова і Березницький пишуть, що усі троє кандидатів від ГО зі сфери мистецтва та культури представляють організації, які не ведуть активної діяльності у сфері культури, не виробляють продукт на території сучасного мистецтва та сучасної культури. Під цією заявою підписались уже понад тридцять представників культурного середовища", — наголошує Мирослава.

Команда "Мистецького арсеналу" також оприлюднила спільне звернення, в якому, зокрема, вимагає прозорості конкурсу і каже про те, що Василь Чернець має конфлікт інтересів. Як уточнила Мирослава Барчук, двоє з кандидатів на посаду директора МА – Михайло Кулиняк і Роман Недзельський – працюють в Академії, яку він очолює.

Крім цього, команда мистецького комплексу вимагає допустити ЗМІ та своїх представників на засідання конкурсної комісії.

"Ми з вами на власні очі побачимо, чи працюють демократичні конкурсні процедури у сфері культури, чи їх використовують як прикриття для вже прийнятих нагорі рішень, не враховуючи ні експертної, ні громадської думки? Простіше кажучи, чи взагалі працюють конкурси на посади голів культурних інституцій чи вони стали фікцією і прикриттям для розстановки на посади "своїх" людей? І в цьому сенсі, чи повторить Мистецький Арсенал долю УКФ і Довженко-Центру?", – каже Барчук.

Хто претендує на посаду директора "Мистецького арсеналу"?

 • Ольга Балашова, очільниця ГО "Музей сучасного мистецтва";
 • Євген Березницький, керівник Bereznitsky Art Foundation;
 • Ольга Данилюк, українська та британська режисерка;
 • Алла Демура, працює у сфері освіти та розробки освітніх програм;
 • Ігор Дідковський, голова наглядової ради науково-дослідницького інституту "Nano Sapiens", колишній гендиректор "Мистецького арсеналу" (2007-2010);
 • Наталія Заболотна, президент Фонду гуманітарного розвитку України;
 • Ірина Кислян, заступниця директора “Медіацентр” ДП “ГДІП”;
 • Михайло Кулиняк, директор Інституту сучасного мистецтва Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв;
 • Роман Недзельський, професор кафедри артменеджменту та івент-технологій Інституту практичної культурології та артменеджменту;
 • Олеся Островська-Люта, артменеджерка та кураторка сучасного мистецтва.

Інтерв'ю з кандидатами на посаду

В ефірі радіо "Культура" відбулися розмови з кандидатами та кандидатками на посаду директора "Мистецького арсеналу":

Балашова: Потрібно поєднати "Мистецький арсенал" та Національний художній музей

Данилюк: "Розвиток "Мистецького арсеналу" відбувається занадто повільно"

Кулиняк: Посада директора Мистецького арсеналу не відноситься до тих, які підпадають під люстрацію

Заболотна: За останні п'ять років Арсенал перетворився на кладовище мистецтва

Островська-Люта: Щоби добудувати "Мистецький арсенал", потрібно три мільярди гривень

Недзельський: В Мистецькому арсеналі потрібно розвивати музичний напрямок

Березницький: "Мистецький арсенал" може конкурувати з музейним кварталом у Відні

Що відомо

 • "Мистецький арсенал" – флагманська українська культурна інституція, яка у своїй діяльності інтегрує різні види мистецтва – від сучасного мистецтва, нової музики й театру до літератури та музейної справи.
 • 23 червня Державне управління справами (ДУС) оголосило новий склад журі конкурсу на посаду директора "Мистецького арсеналу". Повторне жеребкування провели на вимогу трудового колективу музейного комплексу.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше