Лікар з Кропивницького розповів, як вберегтись від теплових ударів

Лікар з Кропивницького розповів, як вберегтись від теплових ударів

Лікар з Кропивницького розповів, як вберегтись від теплових ударів
pexels.com/Дмитро Корольков

Що робити, якщо стався тепловий чи сонячний удар, чим можуть бути небезпечні кондиціонери та чому люди з гіпертонією у спеку почувають себе краще. Про це Суспільному розповів сімейний лікар з Кропивницького Дмитро Корольков.

Звідки береться літня слабкість?

"Наш організм важко переносить екстремальні зміни, і в температурі також. За ці кілька тижнів, що в нас почалася спека, я вже бачив і втрати свідомості, і ураження шкіри, і набряки, і спазми м’язів", – розповів сімейний лікар.

У спеку загострюються хронічні хвороби, але також вона впливає на здорових людей. Перегріваючись, організм віддає зайве тепло і для цього розширює судини. Звідси й з’являється літня слабкість, розказав Дмитро Корольков. "Серцю важче качати більший об’єм крові, щоб забезпечити нею розширені судини. Тому це абсолютно нормальна реакція. Це один з м’яких сигналів організму, що йому некомфортно”.

Розповів, як відрізнити слабкість від спеки та слабкість через хворобу. "Якщо вдома нормально працює кондиціонер, то млявість у вас зникне. Якщо ж слабкість зберігається навіть при охолодженні організму, то треба звернутися до сімейного лікаря, виконати кілька аналізів і тоді буде зрозуміло, яку патологію шукати”.

Самопочуття людей, що схольні до гіпертонії, у спеку може покращитись. "Люди-гіпертоніки через розширення судин мають зниження артеріального тиску. Таким пацієнтам я у спеку тимчасово коригую дози пігулок”.

Про тепловий і сонячний удари

"У світі немає жодної людини, якій були б корисні прямі сонячні промені", – сказав Дмитро Корольков. Вони можуть викликати загострення хронічних хвороб, ураження шкіри, млявість, сонячний або тепловий удар.

Сонячний удар – це підвид теплового, розповів лікар. Сонячний стається, якщо людина довго перебуває на сонці. Тепловий – через високу температуру повітря. "В обох випадках треба людину перенести подалі від сонця, посадити її чи покласти на бік і покласти під пахву, коліно чи на шию тканину, змочену прохолодною водою. У цих місцях шкіра прилягає до великих судин. Так ми допомагаємо організму віддати зайве тепло і відновити рівновагу”.

Якщо через півгодини людині не стало краще, треба викликати швидку допомогу. "До цього, якщо людина починає важко дихати, і припиняється серцева діяльність, то треба починати серцеву реанімацію. Там нічого вкрай складного немає”.

Про кондиціонери

“Мене взагалі дивує ситуація, коли в офісі спека, і зі співробітників вимагають таку саму продуктивність роботи, як навесні чи восени. Це абсолютно нерозумно. Не може людина нормально функціонувати тоді, коли їй некомфортно”, – розповів Дмитро Корольков.

Користуватися кондиціонерами можна, дотримуючись двох правил: "Перша, температура в кімнаті не має відрізнятися більше ніж на 10 градусів від температури надворі. Якщо надворі 40, то кондиціонер має стояти на 30, тому що різкі перепади температури теж шкідливі для організму. Ваші судини не встигнуть адаптуватися. Друга, доглядати за кондиціонерами. Є хвороби, які передаються за їхньою допомогою. Наприклад, хвороба легіонерів (інфекційна хвороба, що вражає легені і проходить по типу тяжкої пневмонії – ред.). Її дослідили тоді, коли багато людей захворіли в одному конференц-залі, де була одна вентиляція. Якщо ці системи не чистити, там можуть розмножуватися бактерії, а кондиціонер просто розпилює їх у залі".

Про напої

“У спеку краще уникати спиртних напоїв, тому що організм і так намагається розширити судини. Неможливо випити такий об’єм пива без страшних токсичних ефектів, щоб можна було задовольнити потребу у воді”.

Влітку потрібно пити багато води. Чисту чи мінеральну, думки лікарів розходяться, сказав Дмитро Корольков. "Можна пити звичайну воду, а мікроелементи добирати з літніх овочів і фруктів”.

Каву можна пити не всім людям. "Якщо упродовж року ви нормально переносите каву й чай, їх можна пити. Якщо вони вас збуджують і додають нервовості, то не варто”.

Як захиститися від спеки

“Просто потрібно себе поважати", – говорить лікар.

  • У спеку людина частіше має бути в тіні або приміщенні, де є кондиціонер чи вентилятор.
  • Одяг має прикривати більшу частину тіла і бути з натуральних тканин.
  • З собою має бути питна вода.
  • Використовувати креми та спреї від сонця з SPF 30.

"Не варто боятися дефіциту вітаміну D. Він виробляється в значній кількості і так. Онкологічні захворювання шкіри набагато шкідливіші, ніж брак цього вітаміну. Краще пересидіти спеку вдома і вживати при цьому достатню кількість води. Екстремальні температури і пряме сонячне проміння ні для кого не корисні”.

На початок