На Полтавщині розкопують поховання, якому понад дві тисячі років

На Полтавщині розкопують поховання, якому понад дві тисячі років

На Полтавщині розкопують поховання, якому понад дві тисячі років Суспільне Полтава

На території колишнього Більського городища розкопали захоронення, яке датують першою половиною IV століття до нашої ери. За два тижні дослідження поблизу села Більськ виявили п'ять поховань. Рештки описують, фотографують та мають передати для вивчення. Про це розповів керівник археологічної експедиції Денис Гречко. А зберігатимуть знахідки у заповіднику "Більськ".

Людські кістки та череп, яким понад дві тисячі років, розкопали на Барвінковій Горі поблизу Котельви. Це – одне із п’яти поховань, які виявили під час дослідження.

На Полтавщині розкопують поховання, якому понад дві тисячі роківСуспільне Полтава

"Використовуємо воду, тому що дуже тверда земля, щоб не пошкодити кістки, щоб вони не відколупалися разом із землею, необхідно змочити первинно землю. І тому буде можливо обережно розчистити поховання. Використовуємо звичайні інструменти, ось такі невеличкі пензлики, ножі, шпателі", − каже учасниця археологічної експедиції Карина Сухорукова.

Розкопки ведуть до десятка фахівців. Це спеціалісти із Харкова та Києва.

На Полтавщині розкопують поховання, якому понад дві тисячі роківСуспільне Полтава

"Цього року ми спрямували наші зусилля на виявлення східної межі ґрунтового некрополя скіфського часу", − каже керівник експедиції Інституту археології НАН України Денис Гречко.

Поховання датують першою половиною IV століття до нашої ери. А перші поселення на цій місцевості були наприкінці VI – у першій половині V століття до нашої ери, каже керівник археологічної експедиції.

"Вал великого Більського городища ніби відділив цей трикутничок від усього іншого плато. І тут виявляється затишок. І люди його вподобали одразу, як звели ці захисні споруди. Спочатку вони тут оселились. Потім чомусь люди пішли з цього місця. І з’явились нові мешканці. Ця мальовнича місцевість перетворюється на цвинтар. Ми копаємо загальну площу і навіть бачимо деяку систему розташування могил.", − говорить керівник експедиції Інституту археології НАН України Денис Гречко.

На Полтавщині розкопують поховання, якому понад дві тисячі роківСуспільне Полтава

Приблизно за чотири роки дослідження цієї території виявили пів сотні захоронень. Їх усі фотографують та позначають на спеціальних планах.

"Ми даємо довжину і ширину могильної плями, щоб коли буде зводитися в одному масштабі в комп’ютері, було зручно показати його без помилок. І глибини. Малюється спочатку поховання у масштабі 1:10, наприклад, або 1:20, для того, щоб показати положення кісток і так далі. Тому що це все обрядове і мало значення", − говорить працівник Інституту археології НАН України Олексій Крютченко.

На Полтавщині розкопують поховання, якому понад дві тисячі роківСуспільне Полтава

Із 2018-го року на Барвінковій Горі дослідили понад 2 тисячі квадратних метрів площі. На цьому місці планують облаштувати музей.

"Розбудова музею під відкритим небом передбачатиме будівельні роботи. І, згідно з чинним законодавством, територію треба повністю археологічно дослідити. І друга причина – оскільки археологічно цікава територія, тому в ході проведення фестивалю "Гелон-фест", який проводиться щорічно, тому хочемо показати людям родзинку цієї території, як люди проживали", − каже директор заповідника «Більськ» Ігор Корост.

На Полтавщині розкопують поховання, якому понад дві тисячі роківСуспільне Полтава

Дослідження цієї території від початку року перше. Розкопки стартували у середині червня і триватимуть два місці. Знахідки зберігатимуть у фондах заповідника "Більськ". А загалом перше дослідження території Більського городища влаштували понад 100 років тому – 1906-го.

Більське городище – це історична пам’ятка, найбільше укріплення скіфського часу у Східній Європі. Воно являло собою типове укріплене поселення.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди