Таємні збори та візит Тараса Шевченка: історія палаців та маєтків Полтавщини

Таємні збори та візит Тараса Шевченка: історія палаців та маєтків Полтавщини

Таємні збори та візит Тараса Шевченка: історія палаців та маєтків Полтавщини wikipedia.org

Муравйови-Апостоли, Закревські, Оболонські та інші знатні родини володіли на Полтавщині палацами, садибами та маєтками. Нині майже всі вони занедбані або перебувають в аварійному стані. Та попри це залишаються цікавими для туристів. Про найвідоміші з них Суспільне розкаже у матеріалі.

Палац Муравйових-Апостолів

Це зразок української садиби кінця 18 − початку 19 століть. Він розташований у селі Хомутець поблизу Миргорода. За часів гетьмана Богдана Хмельницького це село належало Павлу Апостолу, миргородському полковнику. А за Івана Мазепи – гетьману Данилу Апостолу. Він збудував тут дерев'яний палац та заклав парк. Згодом Апостоли поєднали свої долі з родиною Муравйових, тож їхні нащадки почали використовувати подвійне прізвище. Маєток Данила Апостола перейшов у спадок до Івана Матвійовича Муравйова-Апостола. Його сини Матвій, Іполит та Сергій були декабристами. Тому до палацу приїжджали відомі учасники декабристського руху на таємні збори.

Таємні збори та куди навідувався Тарас Шевченко: історія палаців та маєтків Полтавщиниpoltava.to

Сама будівля має ознаки бароко з переходом у класицизм, але без портиків, колон, трикутних фронтонів. Палац розташований посеред парку, який є пам'яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Тут зростають більш, ніж двохсотлітні дерева.

Таємні збори та куди навідувався Тарас Шевченко: історія палаців та маєтків Полтавщиниwikipedia.org

У радянські часи у будівлі розміщувалася агрошкола та технікум свинарства. Згодом був історичний музей.

Нині будівля перебуває в аварійному стані.

Садиба Закревських

Садиба Закревських була збудована наприкінці 18 – у першій половині 19 століття у селі Березова Рудка Пирятинського району. Цю місцевість у нащадків гетьмана Івана Скоропадського викупили Закревські і зробили його своїм родинним маєтком. Вони жили у Рудці понад 160 років.

Таємні збори та куди навідувався Тарас Шевченко: історія палаців та маєтків Полтавщиниigotoworld.com

У центрі садиби − двоповерховий мурований палац у класичному стилі, який згодом згорів. На його місці 1838 року збудували нову двоповерхову будівлю у стилі необароко. Її звели за проєктом місцевого архітектора Євгена Червінського.

Таємні збори та куди навідувався Тарас Шевченко: історія палаців та маєтків Полтавщиниdrymba.com

У гості до Закревських навідувався український поет Тарас Шевченко. Вперше він побував тут у липні 1843 року, а потім – у грудні цього ж року. Тоді Шевченко намалював портрети господарів будинку Платона Олексійовича та його дружини Ганни Іванівни Закревської, у яку був закоханий Кобзар.

Таємні збори та куди навідувався Тарас Шевченко: історія палаців та маєтків Полтавщиниsavepoltava

Нині в одному з флігелів розміщено місцевий історико-краєзнавчий музей.

Вишняківський маєток

Вишняківський маєток розташований у селі Вишняки, що на Лубенщині. Його збудовали за проєктом архітектора Миколи Львова. Він − автор проєктів Невських воріт та Петропавлівської фортеці у Санкт-Петербурзі. Протягом 19 − початку 20 століть маєток належав панським родинам Пламенців, Оболонських, Родзянко, а наприкінці 19 століття – Котляревським.

Таємні збори та куди навідувався Тарас Шевченко: історія палаців та маєтків Полтавщиниukrainaincognita.com

Це − цегляний двоповерховий будинок квадратної форми. Над головним входом − прямокутний балкон-тераса на масивних колонах.

Таємні збори та куди навідувався Тарас Шевченко: історія палаців та маєтків Полтавщиниwikipedia.ua

Тарас Шевченко зупинявся у Вишняківській садибі 1845 року. Кобзар відвідував і Троїцьку церкву. Вона нібито з’єднана з маєтком Оболонських підземним ходом. Припускають, що його довжина близько ста метрів.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди