Онкологія на Херсонщині: чому у регіоні високий показник хворих на рак

Онкологія на Херсонщині: чому у регіоні високий показник хворих на рак

Онкологія на Херсонщині: чому у регіоні високий показник хворих на рак

На обліку у Херсонській області перебувають більше ніж 31 тисячі онкохворих. Щороку лікарі виявляють понад 4.5 тисячі нових випадків. Статистика протягом останніх років погіршується.

Про це розповіла директорка Херсонського обласного онкологічного диспансеру Ірина Сокур у програмі "Сьогодні. Головне".

"Минулого року наша область в Україні посіла друге місце за високим рівнем онкологічної захворюваності. Дуже багато злоякісних пухлин виникають від сонячної інсоляції. У нас дуже багато сонячних днів у році й тому рак шкіри у нас лідирує в структурі захворюваності. Крім того, у нас дуже багато пилових бур і, на жаль, наше населення дуже багато палить. А це є основною причиною розвитку багатьох злоякісних пухлин", - каже Ірина Сокур.

За її словами, найвищий рівень онкологічної захворюваності у Херсоні, а серед районів міста лідирують Дніпровський і Корабельний. Там найвищі показники, які перевищують майже вдвічі середній показник по області. Серед сільських районів на перше місце минулого року вийшов Каланчацький район (за старим розподілом), який недалеко від заводу "Кримський Титан". Скадовський і Каховський райони. Низький рівень захворюваності у Високопільському, Великолепетиському районі.

"Якщо у повітрі пари кислоти, то вони потім просочуються у ґрунт, у воду. І необхідно, на мій погляд, більш ретельно стежити за водою, яка вживається, можливо, частіше проводити дослідження нашим лабораторним центрам для того, щоб знати вміст шкідливих домішок у воді. І звертатися до науковців, які допоможуть якось захищати ґрунт і воду від тих шкідливих домішок, які є. Частіше митися, коли бувають викиди, і більше перебувати у приміщенні", - розповіла Ірина Сокур.

Лікарка каже, що у зоні ризику – курці, пацієнти з гормональними порушеннями, ожирінням і супутніми захворюваннями, такими як цукровий діабет. І у 10 відсотків населення це може бути спадковість.

"Не всі злоякісні пухлини передаються за спадковістю, але рак молочної залози передається по материнській лінії, рак кишківника може бути спадковим. Для того, щоб визначити ризик на генетичний онко, необхідно проходити тестування на виявлення мутацій. Це - аналіз крові. Можна здати в лабораторії та дізнатися, є така мутація чи немає. Ви, мабуть, чули про Анжеліну Джолі, американську актрису, у якої виявили таку мутацію, а у її матері був рак молочної залози, і вона профілактично видалила молочні залози. Це потрібно робити жінкам, у яких матері хворіли на рак молочної залози чи рак яєчників", - каже Ірина Сокур.

За статистикою чоловіки та жінки хворіють однаково, розповідає лікарка. Але виживаємось у жінок краща, ніж у чоловіків. З 31 тисячі людей, які перебувають на обліку в диспансері, 10 тисяч - це чоловіки й 20 – жінки. Чоловіки швидше помирають за жінок, хоча хворіють однаково.

"Онкологічні захворювання залежать від статі та віку. До 20 років дівчата і хлопці хворіють однаково часто і на одні й ті самі захворювання. Найчастіше діти хворіють на пухлини мозку, лейкемії та лімфоми. На щастя, у нашій області мало дітей хворіють. І якщо дорослих - це понад 4 тисячі щорічних випадків, то дітей - всього 16", - розповіла Сокур.

Що стосується старшої вікової категорії – за 75 років, то чоловіки тут найчастіше хворіють на рак простати, а жінки - на рак шкіри.

"Чому хворіють діти? В основному спадкові фактори, порушення під час вагітності, мутації, які відбуваються у дитячому організмі. Зараз на обліку у нас перебувають всього 120 дітей у віці до 14 років, які перехворіли на злоякісні новоутворення", - каже директорка диспансеру.

Херсонський онкодиспансер - єдиний в області заклад, який надає комплексну діагностику і комплексне лікування онкологічних хворих.

"Ми маємо всі можливості для проведення ендоскопічних, лабораторних досліджень, діагностичних, рентгенних, комп’ютерної томографії, мамографії. Для діагностики у нас все є. Крім цього, у нас є центр клініко-морфологічних досліджень, який має сучасну гістологічну лабораторію. Ми маємо можливість довести не лише, що це - злоякісна пухлина, а і якого вона виду, якого ступеню диференціювання і сказати прогноз лікування. Чи це - агресивна пухлина чи ні. Лише у нас ми маємо можливість застосування всіх методів лікування. Найчастіше для лікування одного метода недостатньо, навіть якщо це перша стадія. І хірургічного втручання, яке поширене на перших стадіях, недостатньо. Повинна проводитись і хімієтерапія, і променева терапія. Для хімієтерапії ми отримуємо медикаменти централізованими постачаннями та на сьогодні всі препарати, необхідні для лікування, у нас є", - каже Ірина Сокур.

Лікарка радить, кожна людина, починаючи з 18-річного віку, повинна проходити профілактичні огляди. Молоді дівчатка повинні проходити огляд у лікаря – гінеколога, рентгенографію або комп’ютерну томографію легень, огляд у сімейного лікаря для того, щоб знайти якісь родимки або пігментні плями й на них звернути увагу. Для хлопчиків також рентгенологічні дослідження, обстеження шкіри та, починаючи з 40-річного віку, додаються ультразвукові дослідження внутрішніх органів для жінок і чоловіків, ендоскопічні дослідження, огляд уролога або проктолога для чоловіків.

Оксана Страмнова

Читайте також:

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди