Збільшення пенсій, COVID-сертифікати та запуск ринку землі. Що змінилося для українців з 1 липня

Збільшення пенсій, COVID-сертифікати та запуск ринку землі. Що змінилося для українців з 1 липня

Збільшення пенсій, COVID-сертифікати та запуск ринку землі. Що змінилося для українців з 1 липня
Колаж, Суспільне

З 1 липня на Україну чекає низка запланованих законодавчих змін, серед яких підвищення прожиткового мінімуму, а з ним і низки соцвиплат, запуск бета-тестування "ковідних" сертифікатів у "Дії" та відкриття "ринку землі". Суспільне розбиралося, що змінюється для українців відсьогодні.

Підвищення прожиткового мінімуму і його наслідки

Законом "Про Державний бюджет України на 2021 рік" з 1 липня в Україні на 105 гривень збільшиться прожитковий мінімум (загальний показник) — з 2189 гривень до 2 294 грн. У зв'язку з чим зростуть всі пов'язані з ним соцвиплати, зокрема, розмір аліментів.

З 1 липня також зросте прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років — 2013 гривень, а для дітей від 6 до 18 років — 2510 гривень. Для працездатних громадян — 2379 гривень, а непрацездатних громадян — 1854 гривні. Відповідно до чинного законодавства, гарантований мінімальний розмір аліментів становить 50% від прожиткового мінімуму. Таким чином, для дітей віком до 6 років гарантований мінімальний розмір аліментів із 1 липня становитиме 1006,50 гривень, а для дітей віком від 6 до 18 років мінімальні виплати складатимуть 1255 гривень.

У зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму з 1 липня в Україні підвищаться й пенсійні виплати. Підвищення з 2400 до 2600 гривень стосуватиметься пенсіонерів у віці від 65 років і при наявності у них страхового стажу 30/35 років і більше

Також встановлюється щомісячна доплата до пенсії до 400 гривень для пенсіонерів віком 75-80 років та мінімальна пенсійна виплата 2500 грн за наявності у них страхового стажу 20/25 років і більше. При досягненні 80 років збільшення щомісячної доплати до пенсії до 500 гривень і мінімальної пенсійної виплати до 2600 гривень при наявності у них страхового стажу 20/25 років і більше. Одинокі пенсіонери цього віку отримуватимуть до 3342 гривень.

Також збільшаться надбавки до пенсії (за понаднормовий стаж, учасникам та інвалідам війни, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, пенсії за особливі заслуги тощо) збільшення щомісячної допомоги на догляд одиноким пенсіонерам старше 80 років, які потребують стороннього догляду зросте до 742 гривень. Крім того, з 1 липня 2021 року буде встановлено підвищення у розмірі 100 гривень до страхової пенсії, призначеної у 2019-2020 роках, яка з 2019 року не перераховувалася. За інформацією Мінсоцполітики, підвищення пенсій з 1 липня стосуватиметься понад 5 млн пенсіонерів.

COVID-сертифікати

Міністерство цифрової трансформації з 1 липня розпочне бета-тестування "ковідних" сертифікатів у мобільному застосунку "Дія". Зареєструватися на тестування можуть ті, хто отримав два щеплення вакциною проти COVID-19.

Як повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, документ у "Дії" підтверджуватиме статус про вакцинацію в Україні, на території ЄС та інших країнах. Його дійсність можна буде перевірити через QR-код. Крім того, пізніше "ковідний" сертифікат можна буде згенерувати після негативного результату ПЛР-тестів або якщо людина нещодавно перехворіла на COVID-19.

Реєстрація на бета-тестування "ковідних" сертифікатів відбувається на сайті "Дія". Для того, щоб зареєструватися потрібно вказати особисті дані (прізвище, ім'я та телефон), а також зазначити операційну платформу телефону та пошту, за якою закріплений акаунт в AppStore чи Google Play. Усі тестувальники отримають доступ впродовж 48 годин.

Україна відкриває ринок землі

З 1 липня набуває чинності закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". Закон надає власникам сільськогосподарської землі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також купувати землю. До цього часу громадяни могли передавати землю лише в оренду.

Так, з 1 липня 2021 року і до 1 січня 2024 року купувати землі сільгосппризначення зможуть тільки фізичні особи-громадяни України. У перші два роки з дня, коли закон набуде чинності, одна фізособа зможе придбати лише 100 гектарів землі. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року.

Читайте також: Які переваги та ризики закону про "земельну децентралізацію". Пояснює експерт

Основні впровадження закону:

 • купувати землю сільськогосподарського призначення зможуть лише українці;
 • концентрація земель в одних руках становить до 10 тис. га;
 • розрахунок за землю — виключно безготівковий з перевіркою походження коштів;
 • забороняється купувати землю у 50-кілометровій зоні від кордону;
 • зафіксовано мінімальну ціну на земельну ділянку (вона не може бути нижчою від їхньої нормативної грошової оцінки до 2030 року);
 • банки не зможуть купувати землю — лише брати у заставу;
 • частина коштів від продажу земель державної та комунальної власності піде на створення Фонду розвитку сільських територій.
Читайте також: Що зміниться із запуском ринку землі. Пояснює міністр

Крім того, якщо площа придбаної ділянки перевищить зазначені граничні розміри, вона конфіскується за рішенням суду. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах. У разі відсутності у покупця землі документів, які підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за які купується ділянка, її продаж буде заборонено.

Водночас придбати можна буде лише приватні ділянки. Землі сільгосппризначення державної та комунальної власності продаватися не будуть.

Допуск іноземців до купівлі землі на території України буде можливим лише після прийняття відповідного рішення на загальнонаціональному референдумі. Але юридичним особам, учасниками яких є громадяни держави-агресора, фізичним особам, щодо яких застосовані санкції, заборонятиметься купувати українські землі навіть за умови проведення референдуму. Будь-які іноземці навіть після референдуму не зможуть придбати земельну ділянку, якщо вона розташована ближче ніж за 50 кілометрів від державного кордону України.

Читайте також: Коли чекати економічного ефекту від відкритого ринку землі. Пояснює міністр

Спрощена доставка до ЄС

Як повідомляє "Укрпошта", українські підприємці з 1 липня отримують спрощений режим доставки посилок до країн Європейського Союзу. Відтепер ключові торгові платформи світу можуть виступати податковим агентом продавців, зокрема й продавців з України. Завдяки цьому для останніх суттєво спроститься процедура оформлення відправлень до країн ЄС і скоротиться час проходження митного контролю.

"Ключові маркетплейси, такі як Etsy, eBay, Wish, Amazon та інші, будуть самостійно нараховувати ПДВ на проданий товар, який відправляється до Європи, і безпосередньо розраховуватися з податковими органами країн доставки. Для українських підприємців це означає, що всі посилки у напрямку Європи з товарами вартістю до 150 євро, які пройдуть правильне оформлення в особистому кабінеті "Укрпошти", будуть максимально оперативно доставлятися й автоматично проходити митницю", — пояснили у компанії.

Податок на нерухомість

З 1 липня власники будинків, квартир та іншої нерухомості повинні заплатити податок на нерухомість, який нарахувався їм за 2020 рік. Рахунки повинні прийти до 1 липня 2021 року, і оплатити їх потрібно протягом 60 днів.

Пільги з податку для фізичних осіб не застосовуються до:

 • Об’єкта/об’єктів оподаткування, якщо площа перевищує п’ятикратний розмір неоподаткованої площі: квартира перевищує 300 кв. метрів; житловий будинок перевищує 600 кв. метрів; площа різних типів об’єктів житлової нерухомості перевищує 900 кв. метрів;
 • Об’єкта/об’єктів оподаткування, використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

Зазначається, що за прострочення оплати податку передбачений штраф у розмірі 10% від суми боргу за прострочення до 30 днів, більше 30 днів — 20%. Податок розраховується, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року — 4 723,00 гривень.

Крім того, у кожному регіоні ставку встановлює місцева влада, але вона не повинна перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати. У 2021 році максимальна сума — 70,8 гривень за квадратний метр. Податок сплачується за кожен квадратний метр для квартир площею понад 60 кв. метрів і будинків понад 120 кв. метрів.

Пошук незадекларованих працівників

Державна служба з питань праці разом з Податковою службою з 1 липня починають інспекції підприємств, які підозрюються у використанні незадекларованої праці.

До поля зору перевіряльників потраплятимуть роботодавці, які мають найвищий ризик використання незадекларованої праці. За інформацією Міністерства економіки, такими вважаються, зокрема, компанії, що працюють у сфері торгівлі, сільського господарства, транспорту та організації харчування. Порушники отримуватимуть штраф у розмірі 60 тисяч гривень.

Автомобілі-"фантоми"

З 1 липня на шляхах України з'являться поліцейські авто без розпізнавальних знаків, які ловитимуть порушників правил дорожнього руху. Так, для цього Державне агентство інфраструктурних проєктів закупило чотири автомобілі з комплексами фіксації порушень у попутному та зустрічному напрямках "Фантом".

Система фіксуватиме порушення під час руху і без попередження й зможе автоматично перевіряти машини у пошукових реєстрах. Також система зможе перевіряти номерні знаки-двійники та знищені знаки, виявляти авто, що перебувають у розшуку поліції та Державної виконавчої служби.

Центри контролю та профілактики по всій Україні

З 1 липня в усіх областях України та у Києві запрацюють Центри контролю та профілактики хвороб. Як повідомляла пресслужба Міністерства охорони здоров'я, нова система громадського здоров’я насамперед "направлена на розбудову потужної вертикалі епідемічного контролю у регіонах".

Зазначалося, що центри створюються завдяки об‘єднанню регіональних потужностей — лабораторних центрів, обласних центрів громадського здоров’я, підрозділів зі статистики та відділів моніторингу та оцінки, що вже існують.

"Ці центри будуть повністю відповідальні за контроль над хворобами в регіоні — від рутинного моніторингу показників, до прогнозування, виявлення надзвичайних ситуацій, спалахів та реагування на них", — заявили у МОЗ.

Головні функції центрів полягатимуть у:

 • забезпеченні епідеміологічного нагляду, санітарного та епідемічного благополуччя населення,
 • захисті населення від інфекційних хвороб, попередженні та профілактики неінфекційних захворювань,
 • підтримці біологічної безпеки та біологічного захисту, епідеміологічного нагляду (спостереження), імунопрофілактики, просвітницької роботи щодо здорового способу життя,
 • запобіганні факторам ризику, боротьбі із стійкістю до протимікробних препаратів, реагуванні на небезпеки для здоров’я та надзвичайні стани в сфері охорони здоров’я тощо.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди