Репресії, Мао Цзедун і Вінні-Пух. Як Компартія Китаю змінила країну за 100 років

Репресії, Мао Цзедун і Вінні-Пух. Як Компартія Китаю змінила країну за 100 років

Репресії, Мао Цзедун і Вінні-Пух. Як Компартія Китаю змінила країну за 100 років
Тетяна Войтюк, Суспільне

1 липня Китай відзначає соту річницю від дня заснування Комуністичної партії КНР. Критики китайської влади стверджують, що вона стримує розвиток демократії у країні та пригнічує національні меншини, натомість її прихильники наполягають на тому, що під керівництвом КПК Китай став другою економікою світу. Суспільне розбиралося, що відбувалося із партією за 100 років її існування.

Як з’явилася партія

Засновниками Комуністичної партії Китаю (КПК) вважаються професор Пекінського університету Лі Дачжао та декан філологічного факультету того ж університету Чень Дусю. Суттєву допомогу їхній діяльності надавав радянський КомінтернМіжнародна організація комуністичних партій, яка керувалась Кремлем і знаходилась під повним контролем Іноземного Відділу НКВС (розвідка, спецоперації).. У червні 1920 року Китай відвідав агент Комінтерну Григорій Войтинський, який зустрівся з обома діячами, а наступного року марксистський рух, організований Дачжао та Дусю, сформувався у повноцінну партію.

Датою створення Комуністичної партії Китаю вважається 1 липня 1921 року. Водночас свою історію КПК веде з I з’їзду, який відбувся у липні-серпні того ж року та був нелегальним. На ньому була проголошена кінцева мета партії – побудова у Китаї соціалізму.

Компартії Китаю 100 років
Місце проведення Першого національного конгресу КПК у Шанхаї. AP

Ким були засновники КПК

Місцем створення Комуністичної партії Китаю можна вважати Пекінський університет, де працювали Дачжао та Дусю. Однак їхній шлях до комуністичних ідей розпочався у Японії, яка була одним із найбільших супротивників тогочасного Китаю.

Дачжао народився 28 жовтня 1888 року та познайомився із теорією марксизму ще під час свого навчання в Університеті Васеда у 1913-1917 роках у Японії. Після повернення до Китаю працював професором у Пекінському університеті, де його асистентом був майбутній лідер та засновник КНР Мао Цзедун. Першим революційним рухом, в якому брав участь Дачжао, була Сіньхайська революція 1911-1912 років, яка повалила імператорську владу в Китаї. Після революції Лі Дачжао займався редакторською працею та виступав проти монархії. З моменту утворення Комуністичної партії Китаю політик брав участь у революційній боротьбі з мілітаристськими угрупованнями, у 1927 році був захоплений та повішений.

Репресії, Мао Цзедун і Вінні-Пух. Як Компартія Китаю змінила країну за 100 років
Засновники КПК Лі Дачжао (зліва) та Чень Дусю. Коллаж Суспільне

Другий співзасновник партії, Чень Дусю, вів активну просвітницьку діяльність, займався публікацією різноманітних газет та журналів. У 1917 році він познайомився з Лі Дачжао та зацікавився ідеями марксизму. Після утворення КПК Дусю залишався її незмінним лідером, а згодом став генеральним секретарем Центрального комітету партії.

При цьому під тиском невдач Комуністичної партії у боротьбі з мілітаристами, а також через зростання впливу Мао Цзедуна всередині партії Чень Дусю залишив посаду генсека, а згодом втратив членство у КПК. В останні роки свого життя Дусю дистанціювався від політики, працював вчителем та вивчав філософію та філологію.

Цзедун, Сяопін, Цзіньпін

Однак широкому загалу більш відомі не засновники КПК, а діячі, які сформували обличчя сучасного Китаю. Однією з найбільш неоднозначних фігур у китайській історії є Мао Цзедун.

У 1918 році він почав працювати асистентом Лі Дачжао, а вже за два роки став переконаним марксистом та розпочав власну політичну кар’єру. У 1931 році Мао Цзедун спільно із Чжу Де став співзасновником Китайської Радянської Республіки, а невдовзі фактично взяв під контроль Комуністичну партію Китаю. 1 жовтня 1949 року Мао проголосив створення Китайської Народної Республіки зі столицею у Пекіні, уряд якої він очолив.

Компартії Китаю 100 років
Мао Цзедун виступає перед групою своїх прибічників, 1944 рік. britannica.com

Під керівництвом Мао Цзедуна Китай почав проводити низку реформ, взірцем для більшості з яких стали масштабні перетворення в СРСР. Далеко не всі з них виявилися успішними, а деякі – відверто провальними, як, зокрема "Великий стрибок уперед", що завершився масштабним голодом та смертю мільйонів китайців.

У 1959 році Мао розірвав відносини з СРСР, невдоволений ліберальною політикою Микити Хрущова, а у 1966 році ініціював "Велику пролетарську культурну революцію", яка призвела до репресій проти партійної опозиції та переслідувань інтелігенції.

Компартії Китаю 100 років
"Культурна революція" у Китаї супроводжувалась репресіями й переслідуваннями політичних опонентів та інтелігенції. nybooks.com

На тлі загострення відносин із Радянським Союзом Мао наважився зблизитись зі США, що викликало невдоволення серед деяких партійних лідерів. У 1971 році під час спроби втечі з Китаю загинув Лінь Бяо, який вважався наступником Мао, а у 1976 році країну сколихнули народні протести, які жорстко придушувались. Через них у засланні опинився один з діячів КПК та майбутній лідер країни Ден Сяопін. Того ж року Мао Цзедун помер після тривалої хвороби.

Компартії Китаю 100 років
Ден Сяопін поруч із президентом США Джиммі Картером, 1979 рік. AP

Ден Сяопін започаткував реформи та ініціював залучення іноземних інвестицій. Водночас він активно боровся з масовими протестами, санкціонував жорстоке придушення заворушеньІз квітня по червень 1989 року на площі Тяньаньмень відбувалися численні демонстрації, основним рушієм яких були студенти. Учасники акцій вимагали пришвидшити проведення реформ у країні та забезпечити політичні свободи. Одним із каталізаторів протестів стала смерть колишнього Генсека КПК Ху Яобана, який, як вважалося, дотримувався більш демократичних поглядів, ніж Ден Сяопін. 20 травня китайська влада запровадила в Пекіні воєнний стан, а згодом придушила виступи із застосуванням армії та бронетехніки. Лише за офіційними даними китайської влади жертвами подій на площі стали 242 людини в Пекіні на площі Тяньаньмень у 1989 році, внаслідок яких загинули понад тисяча людей, а десятки тисяч були арештовані.

1989-2002 роках Комуністичну партію Китаю очолював Цзян Цземінь, а у 2002-2012 – Ху Цзіньтао, які, загалом, зберігали курс, закладений Сяопіном. З 2012 року Генеральним секретарем Центрального комітету КПК та лідером Китаю став Сі Цзіньпін.

У 1962 батько Сі Цзіньпіна, як свого часу й Ден Сяопін, був репресований. Колишнього близького соратника Мао Цзедуна звинуватили в антипартійній змові та вислали з Пекіна до провінції Хенань, а у роки "культурної революції" тримали під арештом.

Компартії Китаю 100 років
Генеральний секретар КПК Сі Цзіньпін. Financial Times

Очоливши Китай, Сі Цзіньпін зосередив у своїх руках партійну владу та встановив контроль над армією. Від початку свого правління Цзіньпін розгорнув масштабну антикорупційну кампанію, що призвела до арешту багатьох чиновників.

У 2018 році журнал Time визнав Сі Цзіньпіна найвпливовішою людиною світу. При цьому від моменту, коли Цзіньпін очолив країну, він стабільно опиняється серед лідерів аналогічних рейтингів світових видань.

У сучасному Китаї існує заборона на критику голови держави, через що громадяни намагаються обійти її шляхом використання непрямих натяків та асоціацій, пов'язаних із використанням різноманітних символів. У зв’язку з цим у Китаї не дозволяється згадувати та використовувати образ Вінні-Пуха, оскільки китайські блогери активно використовували кадри з однойменного мультфільму через певну схожість ведмедя із китайським лідером.

Компартії Китаю 100 років
Інтернет-блогери порівняли фотографію із зустрічі Сі Цзіньпіна (праворуч) та прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе із кадром з мультфільму "Вінні Пух" студії Волта Діснея. BBC

Чим є КПК для сучасного Китаю

Нині Комуністична партія Китаю визнається провідною та керівною партією КНР, що закріплено у Конституції країни. Водночас у країні офіційно існують ще вісім партій. Вони представлені у законодавчому органі Китаю – Всекитайських зборах народних представників.

Попри формальне існування інших партій, вирішальний вплив у Китаї мають КПК та її лідер. На тлі протестів у Гонконгу 2019-2020 років, обумовлених спробами Пекіна посилити свій контроль над колишньою британською колонією, чимало політичних діячів та експертів звернули увагу на те, що Комуністична партія ще більше посилює свій вплив.

Репресії, Мао Дзедун і Вінні Пух. Як Компартія Китаю змінила країну за 100 років
Протести в Гонконгу. Agencia EFE

У зв'язку з цим серед експертів існують побоювання, що Китай має намір ліквідувати принцип "одна країна, дві системи", встановлений після передачі міста Китаю владою Великої Британії у 1997 році. Також чимало занепокоєнь викликають заяви Пекіна про намір повернути під свій контроль Тайвань.

Попри звинувачення на свою адресу, Китай підготував масштабне святкування сторічного ювілею партії. Зокрема, у Пекіні та інших містах країни були підготовлені урочисті заходи, а Центральний банк Китаю випустив до пам’ятної дати монети, виготовлені з дорогоцінних металів.

Компартії Китаю 100 років. Як вона змінила країну
Китай підготував урочистості до сторіччя КПК. AP

Також до сторічного ювілею КПК у Пекіні запрацював Музей Комуністичної партії Китаю.

Компартії Китаю 100 років. Як вона змінила країну
Скульптура поблизу музею Комуністичної партії КНР, яка відображає багатонаціональний склад країни. AP

За тиждень до святкування сторіччя партії у Пекіні перекрили площу Тяньаньмень, яка стала місцем протестів проти комуністичного режиму у 1989 році.

Компартії Китаю 100 років. Як вона змінила країну
Сі Цзіньпін під час урочистостей до сторіччя КПК. Пекін, 1 липня 2021 року. AP

Під час урочистого виступу китайський лідер заявив, що іноземні держави "зламають свої голови та проллють кров" у разі, якщо намагатимуться завадити процвітанню Китаю, повідомляє The New York Times.

"Ніхто не має недооцінювати рішучість, волю і здатність китайського народу захищати свій національний суверенітет і територіальну цілісність", – наголосив він.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди