Як вигадували світ "Віктора Робота". Інтерв'ю з автором мультфільму Лавренішиним

Як вигадували світ "Віктора Робота". Інтерв'ю з автором мультфільму Лавренішиним

Як вигадували світ "Віктора Робота". Інтерв'ю з автором мультфільму Лавренішиним

24 червня в прокат вийшла українська анімаційна повнометражна стрічка "Віктор Робот" Анатолія Лавренішина. Події відбуваються в далекому майбутньому. Штучна зірка, що має забезпечувати енергією планети навколо себе, не працює. Єдиний, хто може її полагодити, – дідусь маленької Віки, який і створив це світило. Однак він таємниче зникає. Дівчинка разом з помічником – крихітним роботом Віктором – вирушає на його пошуки.

Таким є сюжет анімаційної стрічки "Віктор Робот", яка отримала приз глядацьких симпатій Одеського міжнародного кінофестивалю у 2020 році та стала найкращим анімаційним фільмом за версією національної премії кінокритиків "Кіноколо". Також анімаційна робота отримала нагороду від української кіноакадемії "Золота дзиґа" у номінації "Найкраща пісня".

"Радіо Культура" записало інтерв'ю з Анатолієм Лавренішиним, яке ви можете прослухати за посиланням чи ознайомитися з його розшифровкою на сайті Суспільне Культура.

Анатолію, існує не лише мультик, а й книжка про "Віктора Робота", тому найперше спитаю, з чого почалася робота – з мультфільму чи з книги?

Спочатку була ідея створити фільм, і по ходу того, як ми придумували сценарій, і придумували світ, у якому живуть герої, у нас зібралося дуже багато інформації. І десь під кінець виробництва фільму ми зрозуміли, що зробити книгу – найбільш логічне і просте, що можна з цією інформацією зробити. Тобто спочатку було кіно, потім з'явилася книжка, але книжка не є повторенням кіно, вона як передісторія.

Тим паче цікаво, а як ви та авторка книжки Анастасія Лавренішина вигадали світ "Віктора Робота"?

Ми дуже довго і балакали, і сварилися, і я малював, і розказував, тому що сам світ, сама ідея була моїм починанням. Я плюс-мінус бачив, як він має візуально виглядати. Але оскільки це майбутнє: роботи, штучна зірка, інша система гравітації, система енергонадходження інша, – то це було досить важко розповісти і передати, тому це зайняло декілька років, поки ми з Анастасією писали сценарій. Потім те, що у мене викликало повагу до Насті, яка врешті-решт почала робити кіно, сценарій, потім почала писати книжку. Вона сама за своєю ініціативою знайшла консультанта технічного і наукового, і з ним поступово всю цю систему будови зірки повторно винайшла.

На який вік дитини розрахований мультфільм? Чи вкладається він у тренд останніх десятиліть, коли на мультфільми до кінотеатрів охоче приходять і дорослі глядачі?

Звичайно, основна аудиторія – діти з 8 до 12 років. І плюс їхні батьки, які мають привести їх в кінотеатр. Тому що кіно розраховане на кінотеатральні покази, і тому формат сімейного кіно, де і батькам буде цікаво подивитися і після там щось обговорити, є в історії.

Ви сказали, що першим уявили візуально світ, у якому живуть герої. А як би ви описали стиль анімації? Яка вона?

Це мальована анімація і кіберпанк – змішування двох напрямків. Мені хотілося з самого початку зробити атмосферу добра, тепла: мальована стара техніка емоційного фільму, яку пам’ятаю з дитинства, і зараз все частіше з’являється не в голлівудських фільмах, а в азіатських, скажімо. Коли дивишся, малюнок тобі подобається, він рухається. Це викликає симпатію.

Насамкінець хочу уточнити, наскільки широким буде прокат "Віктора Робота"?

Дистрибуцією займається "Артхаус Трафік" і його керівник Денис Іванов, але я знаю, що це буде досить широке розповсюдження – в найбільших містах показ точно буде. Сподіваюся, що і у менших містах, де є кінотеатри, будуть покази фільму. Тому що є декілька мереж кінотеатрів, які погодилися показувати кіно, які побачили в цьому перспективу, і тому кіно має бути показане по всій території України.

Що відомо

  • Проєкт стрічки став переможцем Восьмого конкурсного відбору Держкіно та отримав державну фінансову підтримку розміром 31,1 мільйонів гривень.
  • Виробництво фільму тривало більше трьох років, над стрічкою працювало майже 200 людей. Наприкінці 2019 року творці повідомили, що виробництво завершено.
  • Міжнародна прем'єра стрічки відбулася 26 вересня 2020 року на Одеському кінофестивалі.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІншеПрограмиРозклад