Верховна рада підтримала у першому читанні законопроєкт № 5557 президента Володимира Зеленського про національний спротив.
Відповідне рішення підтримали 318 народних депутатів на засіданні ВР.
Як зазначив Суспільному представник президента Володимира Зеленського в Конституційному Суді й народний депутат від "Слуги народу" Федір Веніславський, ухвалення цього законопроєкту є "історичною подією".
"Цей закон створює потужну превентивну основу для неможливості будь-яких агресивних дій з боку будь-яких ворожо налаштованих до нас держав. Тому що якраз через те, що у 2014 році у нас не було повноцінної системи територіальної оборони, сьогодні ми маємо ситуацію, що частина території є тимчасово окупованою", — сказав він.
Веніславський додав, що попри те, що є запитання до цього законопроєкту, між першим і другим читанням всі дискусійні моменти будуть усунені.
За його словами, до ухвалення цього законопроєкту в умовах гібридної агресії не було правової бази для створення національного спротиву.
Законопроєкт про національний супротив законодавчо визначає такі поняття, як національний спротив, територіальна оборона, рух опору, добровольче формування та інші.
Автори документа визначають "національний спротив" як "комплекс заходів, які організовуються та здійснюються в мирний час і в особливий період в Україні з метою максимально широкого залучення громадян України до дій, спрямованих на забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності держави, стримування і відсіч агресії та завдання противнику неприйнятних втрат, з огляду на які він буде змушений припинити агресію проти України".
Головними складовими національного спротиву визначені наступні структури та процеси:
- територіальна оборона – система загальнодержавних, військових і спеціальних заходів, що здійснюються у мирний час та в особливий період з метою протидії воєнним загрозам, а також для надання допомоги у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій;
- рух опору – система воєнних, інформаційних і спеціальних заходів, організація, планування, підготовка і підтримка яких здійснюється з метою відновлення державного суверенітету і територіальної цілісності під час відсічі збройної агресії проти України;
- підготовка громадян України до національного спротиву – сукупність заходів, які здійснюються державними органами та органами місцевого самоврядування з метою формування патріотичної свідомості та стійкої мотивації, набуття ними знань та практичних вмінь, необхідних для захисту України;
Відповідно про пропозиції президента, провідна роль в організації та виконанні завдань руху опору належить Силам спеціальних операцій Збройних сил України, однак головнокомандувач ЗСУ може залучати інші сили і засоби сил безпеки та сил оборони за узгодженням із їхніми керівниками.
Що відомо
- Ситуація у зоні бойових дій на Донбасі погіршилась з початку березня 2021 року. Так, 3 березня бойовики самопроголошеної "ДНР" заявили, що отримали дозвіл на застосування "упереджувального вогню на знищення” по позиціях ЗСУ. Голова української делегації Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук назвав такі заяви зривом Мінських домовленостей.
- Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак заявив, що обстріли на фронті активізувались після рішень РНБО про санкції за фінансування тероризму.
- 26 березня під Шумами на Донеччині загинули четверо українських військових, після чого президент Володимир Зеленський звернувся до лідерів країн "нормандської четвірки" та закликав їх зробити все можливе для збереження режиму всеосяжного припинення вогню на Донбасі.
- Наприкінці березня президент Франції Еммануель Макрон, канцлерка Німеччини Ангела Меркель та президент Росії Володимир Путін провели переговори у форматі відеоконференції стосовно ситуації на Донбасі. Зеленського на це обговорення не запросили. В Офісі українського президента Суспільному заявили, що жодні рішення про Україну не можуть прийматися без її участі. А керівник ОПУ Андрій Єрмак повідомив, що зустріч лідерів України, Франції та Німеччини може відбутись найближчим часом.
- 1 квітня 2021 року Міноборони України повідомило, що Росія готує провокації та розширює військову присутність на окупованій території Донбасу. Того ж дня прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що РФ перекидає війська до кордонів, оскільки по периметру "підвищена активність військ НАТО". Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив Генеральну секретарку ОБСЄ Хельгу Шмід "про системне загострення Росією безпекової ситуації у Донецькій та Луганській областях та в Криму".
- Співробітники розслідувальної групи Conflict Intelligence Team виявили у Воронезькій області польовий табір, приблизно за 250 км від кордону з Україною, де сконцентровані російські війська.
- 12 квітня президент Зеленський заявив, що Україна готова до російського вторгнення. На його думку, Росія стягує війська, щоб "перевірити" Захід.
- За даними президента Зеленського, Росія розмістила у Криму і на східних кордонах України близько 80 тисяч військових.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!