Що миколаївцям необхідно знати про ухвалення Конституції України та зміни до неї

Що миколаївцям необхідно знати про ухвалення Конституції України та зміни до неї

Що миколаївцям необхідно знати про ухвалення Конституції України та зміни до неї Колаж — Єлизавети Усатенко

Над ухваленням Конституції України довгий час працювали депутати Верховної ради першого скликання, а потім й другого скликання. Протягом 25 років після офіційного затвердження, 28 червня 1996 року, вона змінювалася вісім разів. Про це в ефірі програми "Сьогодні. Головне" розповів доктор наук з державного управління, директор Інституту державного управління ЧДУ ім. Петра Могили Володимир Ємельянов.

Інтенсивна робота над затвердженням Конституції України була зроблена депутатами Верховної ради другого скликання з 1994 по 1996 рік. Статті Конституції обговорювалися комісіями, фракціями, науковцями з конституційного права, а також відбувалися консультування в адміністрації президента Леоніда Кучми.

За словами Володимира Ємельянова, положення щодо існування Автономної республіки Крим та мовні питання викликала найбільшу кількість суперечностей. Але попри це, понад 300 депутатів прийняли Конституцію України, як заявляють фахівці Венеційської комісії є однією з найкращих конституцій в Європі.

"Ми вважали, що буде прийнята Конституція, потім під неї будуть прийняті закони, які зроблять Україну незалежною та успішною державою. Конституція — це перший крок на шляху незалежності держави, вона захищала громадян України, її кордони від зазіхань зовнішніх та внутрішніх ворогів", — розповідає Володимир Ємельянов.

Загалом Конституція України, прийнята 1996-го, змінювалася вісім разів.

  • Восьмого грудня 2004-го року Верховна рада прийняла Закон України "Про внесення змін до Конституції України". Закріплював перехід від президентсько-парламентської до парламентсько-президентської змішаної республіки.
  • 30 вересня 2010-го Конституційний суд України прийняв рішення у справі за поданням 252 народних депутатів України, які звернулися до Конституційного Суду з вимогою скасувати реформу 2004 року у зв'язку з порушенням процедури його розгляду та прийняття.
  • Першого лютого 2011-го Закон України "Про внесення змін до Конституції України щодо проведення чергових виборів народних депутатів України, Президента України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
  • 19 вересня 2013-го прийнято Закон України "Про внесення змін до статті 98 Конституції України". Контроль за надходженням коштів до Держбюджету України та їх використанням здійснює Рахункова палата.
  • 21 лютого 2014-го року прийнятий Закон України "Про відновлення дії окремих положень Конституції України", а 22 лютого 386 депутатів проголосували за відновлення дії Конституції зразка 2004 року.
  • Другого червня 2016-го прийнято Закон України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)".
  • Сьомого лютого 2019 року — Закон України "Про внесення змін до Конституції України щодо курсу держави на набуття членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору".
  • Останньою зміною до Основного закону стало скасування інституту депутатської недоторканності. Третього вересня 2019 року прийнято Закон "Про внесення змін до статті 80 Конституції України".
Читайте також: "Як приймали Конституцію України. Тисячолітня хроніка подій"

За словами Володимира Ємельянова, ми можемо порівнювати темпи економічного розвитку до 2004 року та після, які свідчать про те, що ці зміни не обов’язково було вносити. Ефективності державному управлінню — це не додало, навпаки, інститути державності почали руйнуватися. Призначення по квоті або родинними зв’язками відбувалися поза конституційних норм.

Але, на думку експерта, й повернення Конституції 2004-го року бажаних результатів не принесло. Ці зміни відволікають суспільство від самих змін, які в ньому відбуваються.

"Нам необхідно було змінювати Конституцію, щоб проводити реформу, наприклад, реформу децентралізації. Якщо говорити про децентралізацію, то вона проводилася в законний спосіб, але в антиконституційний. Положення про децентралізацію не були прописані", — говорить Володимир Ємельянов.

З його слів, Конституцію України необхідно змінювати для проведення подальших реформи, зокрема закріплення територіального поділу держави, судової, освітньої та медичної реформи.

Читайте нас у Telegram: новини Миколаївщини

Підписуйтеся на Суспільне Миколаїв у Viber

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди