Херсонська керамістка виготовляє копії козацьких піал

Херсонська керамістка виготовляє копії козацьких піал

Херсонська керамістка виготовляє копії козацьких піал

Херсонська керамістка Тетяна Болгарова виготовляє копії козацьких піал, які були знайдені під час розкопок на Кам’янській Січі.

Історик-реконструктор Андрій Лопушинський замовив партію посуду для того, аби дати можливість туристам доторкнутись до історії. За цей час проєкт "розрісся" - тепер, крім піал, з яких, припускають, козаки пили каву, з’явився сервіз і казанок, в якому могли цей напій готувати.

Репліка з артефакту – форма, розмір і орнамент відновлені за зразками, які зберігаються в музеї Національного заповідника "Хортиця". Рештки піал були знайдені під час археологічних розкопок на одній зі збережених козацьких Січей – Кам’янській. Потрапляв посуд до козаків з сусіднього Криму, з Османської імперії. Від сусідів прийшов і звичай пити каву.

кераміка

Андрій Лопушинський, завідувач сектору "Кам’янська Січ" розказав, що багато років мріяв зробити реконструкції археологічних знахідок для того, щоб на екскурсії показати людям.

"Я багато років мріяв зробити реконструкції археологічних знахідок для того, щоб на екскурсії людям показати. Дати в руки. А не просто сказати, що тут у нас знаходили піалки. І коли я дізнався, що в Херсоні з’явилась керамістка Тетяна Болгарова, я з нею познайомився, запропонував таку роботу, але до цього я пропонував багатьом керамістам інтернетом, багато хто відмовлявся: це не наш профіль, ми таке не зробимо, то вона взялась із задоволенням за роботу, дуже швидко зробила і тепер ми можемо показувати піалки на екскурсії, використовувати, показувати, пити з них каву", - говорить Андрій Лопушинський.

кераміка

Коли рахунок виготовлених піал пішов на сотні, виникла ідея створити комплект посуду для застілля з кавою. Велика піала для солодощів та кавник стали доповненням і продовженням проєкту. Опирались не на місцеві джерела, а вивчили матеріал про кераміку, яку виробляли в Кютаг’ї (Туреччина).

За словами керамістки Тетяни Болгарової, зробити справжній набір - ідея Андрія Лопушинського.

"Це піалочка для солодощів. Ми розробили в одному стилі піалочки, маленька, велика піалочка і кавничок для кави", - розповідає керамістка.

"Взяли за основу візерунок, який був в 17 столітті, і трішечки я додала візеруночків, елементів додала, взяла з кераміки Кютаг’ї того самого періоду. Тобто такого кавничка немає з таким візеруночком, розробку таку зробили з Андрієм Лопушинським ", - каже Тетяна.

Казанок з вушками – унікальна знахідка на Кам’янській Січі, яка не має аналогів. Тетяна виготовила його технікою молочіння, і він вже випробуваний на вугіллі.

кераміка

Андрій Лопушинський розказує, що в планах зробити ще багато цікавих форм посуду, які підкреслюють зв'язок України та Криму.

"Тобто є багато таких кримських форм посуду, які потрапили в Україну і ми вважаємо їх вже своїми, але археологи прослідковують, що вони саме кримського походження. І було б цікаво їх відтворити для наочності, щоб людям наочно показувати зв'язок України й Криму, сходу і заходу", - продовжує історик.

кераміка

На гончарному колі під тонким лезом кружить - в'ється стружкою м’яка глина. У вправних руках майстрині вона знайде свою ідеальну круглу форму і зберігатиме тепло напою для всіх, хто хоче наблизити двохсотлітню історію.

Тетяна Болгарова, говорить, що завжди цікаво, якщо те, що робиш, має якусь історію.

"Не просто якась там поробка, а є історія, є наша історія, є історія взаємодії з сусідами нашими. Завжди мені було цікаво і завжди я майже заздрила археологам, коли вони могли дістати щось з землі та торкнутись цієї історії", - розказала керамістка Тетяна Болгарова.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди