У Львові відбудеться прем'єра двох опер Порфирія Бажанського, що чекали на своє виконання 100 років

У Львові відбудеться прем'єра двох опер Порфирія Бажанського, що чекали на своє виконання 100 років

У Львові відбудеться прем'єра двох опер Порфирія Бажанського, що чекали на своє виконання 100 років

27 червня у Львівському органному залі відбудеться концертна прем’єра двох опер Порфирія Бажанського – "Довбуш" і "Біла циганки", що чекали на своє виконання понад сто років.

Як повідомляє видання "Лівий берег", їхнє авторство належить Порфирію Бажанському (1836-1920), греко-католицькому священнику, композитору, фольклористу і теоретику, творчість якого не увійшла до канонічної історії класичної музики через зневажливе ставлення професійного середовища до отця Порфирія як до аматора.

Творчий спадок Бажанського налічує понад десяток опер та оперет, оркестрові та хорові твори, чотири літургії, кілька томів теоретичних праць про музику та ще купа недосліджених опусів.

Фактична історія відкриття його творчості розпочинається лише зараз, завдяки ініціативі керівників Львівського органного залу Івана Остаповича та Тараса Демка. Для старту вони вибрали опери "Довбуш" (1907) і "Біла циганка" (1908) на власні тексти автора, які Остапович відшукав у вигляді клавірів (себто варіанта для співу під акомпанемент фортепіано) з купою приміток. Клавіри віддали на оркестрування київському композитору Сергієві Вілці - він і підготував ноти обох опер для виконання під оркестр.

На думку музичної критикині Любові Морозової, особистість Бажанського маргінальна для української культури, на противагу аналогічним західним композиторам. Наприклад, американець Джон Кейдж свої перші великі гроші побачив завдяки захопленню грибами, а його вчитель Арнольд Шенберг говорив про свого учня, що той "не композитор, а швидше винахідник". Італієць Джачінто Шелсі теж вважався аматором, який писав свої імпровізації на плівку, а потім їх розшифровували професійні музиканти.

"Попри неоднозначну історію, всі ці твори наразі виконуються топовими колективами, а їхній внесок в історію музики беззаперечний. Обом пощастило народитися в інший час (вже у XX столітті) та в інших країнах, більш поблажливих до так званого аматорства. Але загалом, якщо наїв у візуальному мистецтві давно допущений до виставкових залів і галерей, то поняття музичного наїву досі навіть не сформульоване", - пише критикиня.

Прем'єра двох опер Бажанського відбудеться 27 червня у Львівському органному залі, силами Ukrainian Festival Orchestra під орудою Івана Остаповича та за підтримки УКФ.

Читайте також

Берлінський Філармонічний оркестр відсвяткує 140-річчя на сцені Одеської опери

Як в Україні шукають нову головну концертну увертюру та чому це важливо для сучасних композиторів

Брат видавав твори сестри під своїм ім’ям: історія Фанні та Фелікса Мендельсонів, яку варто знати

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше