У раніше невідомих мемуарах "батька лібералізму" Джона Лока назвали плагіатором і брехуном

У раніше невідомих мемуарах "батька лібералізму" Джона Лока назвали плагіатором і брехуном

У раніше невідомих мемуарах "батька лібералізму" Джона Лока назвали плагіатором і брехуном

Віднайдені документи, які, скоріше за все, написав давній друг англійського мислителя, стверджують, що "батько лібералізму" займався плагіатом і брехав про те, що ніколи не читав Томаса Гоббса. Про це повідомляє the Guardian.

Сьогодні Джон Лок вважається одним з найбільших філософів Англії та світу, мислителем епохи Просвітництва, відомим як "батько лібералізму".

Раніше невідомі мемуари, авторство яких приписують одному близькому другу Лока, зображують його як марнославну, ледачу та пихату людину, яка "бавилася дрібницями дотепності", і плагіатора, який "брав у інших все, що міг".

Доктор Фелікс Вальдманн, викладач історії в Кембриджі, знайшов короткі мемуари в Британській бібліотеці, переглядаючи документи історика XVIII століття Томаса Берча, який придбав безліч рукописів у своїх сучасників. Серед них були чернетки передмови до видання другорядних робіт Лока від журналіста-гугенота П'єра де Мезо. Між чернетками Де Мезо були затиснуті п'ять сторінок на французькому, на яких журналіст записав інтерв'ю з анонімним "містером ..." про Лока.

Знайдені мемуари показали, що "батько лібералізму" Джон Лок був плагіатором і брехуном

Вальдманн описує це відкриття як "святий Грааль" досліджень Лока: мемуари не лише їдко відгукуються про характер філософа, але також показують, що він читав книгу Томаса Гоббса "Левіафан" 1651 року – твір, який в той час був дуже спірним, і знайомство з яким завжди заперечував Лок.

"Це змінює статус Лока, і я був абсолютно приголомшений, коли дізнався про це", – сказав Вальдманн, – "Це надзвичайно захопливо. Я не думаю, що коли-небудь знайду щось настільки ж значуще".

В статті у Journal of Modern History, Вальдманн називає анонімним джерелом Джеймса Тірела, близького друга Лока протягом десятиліть.

Мемуари відкриваються спогадами про часи Лока в Оксфорді, де, за словами Тірела, він "зовсім не вчився; був ледачий і безтурботний". Лока пам'ятають як людину, яка "пишалася своєю оригінальністю і нехтувала тим, що не могла видати за своє".

Тірел також стверджує, що одна з книг Лока була "копією іншої, яку він, за його словами, ніколи не читав", хоча Лока "підбурювали" купити цю книгу багато років.

Знайдені мемуари показали, що "батько лібералізму" Джон Лок був плагіатором і брехуном

Томас Гоббс, "Левіафан"

"Це, безумовно, найсумнозвісніша філософська робота XVII ст. – вона була єретичною, до Гоббса ставилися з надзвичайною підозрою", – сказав Вальдманн, – "Лок десятиліттями заперечував, що був хоча б якось знайомий з Гоббсом. Він ніколи не цитує Левіафана ні в одній зі своїх опублікованих робіт, ніколи не посилається на нього у своїх листах, тисячі з яких збереглися, тому він з усіх сил намагається уникнути будь-яких асоціацій".

Але Тірел заявляє Де Мезо, що Лок "майже завжди тримав "Левіафана" на своєму столі, і рекомендував прочитати його своїм друзям", навіть попри те, що "пізніше він почав заперечувати, що коли-небудь читав її".

Англійський мислитель Джон Лок у своїй праці "Два трактати про правління" висунув ідею, що основою стабільного суспільства можуть стати вільні особистості. Він сформулював два фундаментальних ліберальних принципи: економічної волі як права на особисте володіння, і користування власністю й інтелектуальною волею, що включає волю совісті.

Лібералізм – соціальна філософія та політична концепція, яка проголошує, що активна, вільна, тобто неконтрольована діяльність осіб, головним чином економічна й політична, є справжнім джерелом поступу в суспільному житті.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше