"У криниці майже немає води": у селі на Полтавщині місцеві проти створення піщаного кар’єру

"У криниці майже немає води": у селі на Полтавщині місцеві проти створення піщаного кар’єру

"У криниці майже немає води": у селі на Полтавщині місцеві проти створення піщаного кар’єру Суспільне Полтава

Деякі жителі Терентіївки Полтавського району проти створення неподалік села іще одного кар’єру із видобутку піску. Через три такі, що вже діють, у місцевих міліють колодязі та зменшується врожайність, каже житель села Сергій Моісейченко. Видобувати пісок тут планує полтавська фірма "Вибір". Та поки має дозвіл лише на геологічне його вивчення, який надали депутати Полтавської райради, розповіла керівниця підприємства Вікторія Лук’янченко.

Жителька села Терентіївка Новоселівської громади Оксана Завгородня набирає воду з місцевої криниці.

Криниця у селі на ПолтавщиніСуспільне Полтава

Криниця у селі на Полтавщині

"У криниці майже немає води. Вона напівпуста ", – говорить Оксана Завгородня.

Вода у колодязях з’являється лише після дощів, каже Оксана. Таке у селі близько трьох років.

"До весни ще трохи вода є, а потім з весни – починається. Торік у нас кар’єри рили, не було води зовсім, їхали сюди автомобілі, возили пісок. І прати дітям треба, і пити. Річка у мене у кінці городу, навіть там води не було", – сказала Жителька села Терентіївка Новоселівської громади Наталія Забережна.

Поруч із селом нині працює три кар’єри, на яких видобувають пісок приватні фірми. Через це, кажуть місцеві, зникає вода, а ще погіршуються врожаї.

"У зв’язку з тим, що пішов смогСмог – аерозоль, що складається з диму, туману і пилу, один з видів забруднення повітря.почали сохнути дерева. Особисто у мене пропала малина, полуниця. Абрикос почав сохнути, з того часу плодів немає ", – говорить житель Терентіївки Сергій Моісейченко.

Піщаний кар’єрСуспільне Полтава

Піщаний кар’єр

"У нас свердловина. Вона взагалі не наповнюється. У колодязях вже взагалі води немає. Взагалі загинув увесь врожай. Не тільки й нас, але і в наших сусідів. Уся малина, полуниця була чорного кольору. Усі ягоди пропали. Ми нічого не їли зі свого городу", – говорить жителька Терентіївки Оксана Завгородня.

"Існує певна вірогідність, що під час видобування піску, може бути зачеплена ця мережа, і тоді порушується водний баланс ґрунтових джерел. Як наслідок цього, вода може перетікати у піщані кар’єри та спостерігатиметься їх підтоплення. Особливо, якщо вони розташовані нижче за рівнем, ніж колодязі в селі. Але можуть бути й інші фактори. Наприклад, зміна погодних умов, що впливає на підживлення підземних ґрунтових вод, чи може буріння свердловин односельців", – говорить доцент кафедри хімічної техніки та промислової екології Харківського політехнічного інституту Олексій Шестопалов.

Аби цього надалі не було, деякі місцеві проти видобутку піску із четвертого кар’єру. Майже дев’ять гектарів площі поблизу села у Новоселівській громаді орендує приватне підприємство "Вибір".

"Є рішення районної ради та пакет документів від Державної служби геології і надр на користування надрами з метою геологічного вивчення ", – говорить директорка приватного підприємства "Вибір" Вікторія Лук’янченко.

Піщаний кар’єрСуспільне Полтава

Піщаний кар’єр

Дозвіл на дослідження покладів піску компанії дали, зокрема, депутати Полтавської райради 8 червня. Проте його не узгодили із громадою, каже її голова.

"Рішення районна рада має ухвалювати з урахуванням думки громади. 4 червня на сесії Новоселівської ради ухвалене одностайне рішення – відмовити у такому дозволі", – сказав голова Новоселівської громади Євген Бова.

Проте дозвіл на користування надрами для вивчення пісків приватній фірмі Новоселівська сільрада надала раніше – у вересні минулого року, каже депутат Полтавської райради Андрій Олефіренко.

Піщаний кар'єрСуспільне Полтава

Піщаний кар'єр

"Сесія Новоселівської громади голосує за те, щоб надати дозвіл, а потім звертається через засоби масової інформації, щоб не давали дозволів. Тобто самі дають, а депутати Полтавської районної ради не повинні його надавати. Державна служба геології і надр України робить висновок, що можна дозволити даній фірмі, яка орендувала цю ділянку на 25 років, зробити дослідження піску для вивчення цієї ділянки " , – сказав депутат Полтавської районної ради Андрій Олефіренко.

"Після цього, як ми отримаємо цей дозвіл на геологічне вивчення, ми проведемо дослідження. Потім зробимо підрахунок запасів. Скільки там піску, якої він якості. Після цього ми звернемося в комісію по запасах і поставимо на баланс держави ці запаси. Після цього тільки ми зможемо звернутися до служби геології і надр із заявою на отримання спеціального дозволу на користування надрами. Така процедура на видобування", – говорить директорка приватного підприємства "Вибір" Вікторія Лук’янченко.

Піщаний кар'єрСуспільне Полтава

Піщаний кар'єр

За словами директорки приватної компанії Вікторії Лук’янченко, якщо роботи з видобутку піску таки почнуть, то фірма готова виплатити громаді компенсацію через свою діяльність.

"Якщо громада вважає, що її права чимось порушені, ну будемо говорити, гіпотетично, що пропала вода, то вони повинні провести відповідне дослідження, можливо залучити агентство водних ресурсів. А, можливо, й інших спеціалізованих фахівців, які зроблять дослідження і скажуть, що вода пропала внаслідок дослідження кар’єрів, чи їх діяльності. Тоді можна звертатися до суду і прохати скасувати рішення " , – говорить юрист Тарас Захаров.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди